Zdrowie

Pleśniawki u niemowlaka – objawy i leczenie

Pleśniawki u niemowlaka – objawy i leczenie
Pleśniawki u niemowlaka – objawy i leczenie

Pleśniawki to naloty koloru białego lub kremowego, które pojawiają się w jamie ustnej na skutek działania grzybów zwanych drożdżakami. Mogą pojawić się u osób w każdym wieku, w tym u niemowląt. Niestety to właśnie u maluchów bywają często lekceważone, ponieważ ze względu na kolor łatwo je pomylić z resztkami mleka zalegającymi w jamie ustnej dziecka, szczególnie tuż po posiłku. Jak leczyć pleśniawki u niemowlaka?

Pleśniawki u niemowlaka pojawiają się najczęściej na wewnętrznej stronie pliczków, podniebieniu, dziąsłach, a także języku. Nie można ich samodzielnie ścierać, ponieważ może zakończyć się to podrażnieniem i krwawieniem z miejsca, w którym pleśniawka się znajdowała. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Pleśniawki u niemowlaka – przyczyny powstawania i objawy

Pleśniawki u niemowlaka mają postać niewielkich białych grudek, które mogą być umiejscowione w całej jamie ustnej dziecka. Nieleczone pleśniawki mogą się rozwijać, pokrywając coraz większą powierzchnię jamy ustanej, a nawet przedostać się do gardła i przewodu pokarmowego. O tym, że maluch ma w jamie ustnej pleśniawki, może również świadczyć jego płaczliwość, niechęć do spożywania pokarmów oraz ogólne rozdrażnienie.

Do zarażenia pleśniawkami u noworodków, najczęściej dochodzi poprzez kontakt z dorosłymi. Dotyczy to szczególnie dzieci rodzonych siłami natury, u których pleśniawki pojawiają się w pierwszych dniach życia. Ale nie tylko. Pleśniawki mogą pojawić się także na skutek karmienia piersią, a także podawania dziecku np. oblizanego wcześniej przez rodzica smoczka.

W każdej z tych sytuacji do ust dziecka trafiają chorobotwórcze drobnoustroje, które przyczyniają się do powstania pleśniawek. W przypadku niemowląt kilkumiesięcznych pleśniawki mogą rozwijać się na skutek osłabienia odporności lub też nieprawidłowego dbania o higienę jamy ustnej dziecka. Pleśniawki u dzieci bardzo często pojawiają się także w trakcie ząbkowania.

Pleśniawki – jak leczyć?

Pleśniawki – jak leczyć? – to pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców. Z całą pewnością problemu pleśniawek nie można bagatelizować. Nie wolno także podejmować prób samodzielnego leczenia, na przykład poprzez podanie dziecku środków dostępnych w aptece. Leczenie pleśniawek wymaga konsultacji z lekarzem i polega na miejscowym stosowaniu leków przez niego przepisanych. Mogą to być maści lub żele zawierające substancje o działaniu przeciwgrzybicznym.

Maść lub żel należy nakładać bezpośrednio na pleśniawkę. W tym celu można użyć specjalnej szpatułki, jednak lepiej użyć do tego palca. Wystarczy nałożyć na niego zwykły jałowy gazik i nałożyć na niego lekarstwo, a następnie potrzeć miejsca, w którym występują pleśniawki. Trzeba jednak pamiętać, by robić to delikatnie, gdyż w przeciwnym razie można zetrzeć pleśniawkę.

 

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.