ZdrowieDomowa apteczka

5 sposobów na bezsenność. Jakie są przyczyny bezsenności?

sposoby na bezsenność
sposoby na bezsenność

Liczenie owiec, czytanie książek, gorąca kąpiel, planowanie życia…. Sposobów na bezsenność może być nieprawdopodobnie wiele. Każdy, kto boryka się z problemem z zaśnięciem próbuje wykorzystać wiele metod, aby tylko ułatwić zasypianie.

W jaki sposób można poradzić sobie z bezsennością?

Przede wszystkim należy pomyśleć nad przyczyną powstawania bezsenności, ponieważ dzięki temu można będzie wyeliminować ten problem i wrócić do tradycyjnego rytmu dnia. W zależności od przyczyny bezsenności, należałoby opracować takie rozwiązanie, które pozwoli w optymalnym czasie wyciszyć się i zasnąć.

Bezsenność – przyczyny i jak z nią walczyć?

1. Nerwy – żyjemy w biegu, mamy sporo zadań każdego dnia, które muszą zostać wykonane na czas. Brakuje nam chwili w ciągu dnia na to, by odetchnąć od tego wszystkiego, przez co naładowani złymi emocjami wracamy do domu. Niestety w domu również czekają kolejne zadania i problemy wymagające rozwiązania, co oznacza, że kładziemy się spać pełni negatywnych emocji. Pomimo zmęczenia, bardzo trudno jest zasnąć…

Porada: należy poszukać sposobów na wyciszenie, na pozbycie się negatywnych emocji. Dla jednych będzie to możliwość wyżycia się i wyrzucenia z siebie wszystkich emocji – wtedy doskonałym rozwiązaniem wydaje się być bieganie, boks, trening na siłowni, zajęcia fitness. Wysiłek fizyczny spowoduje, że wszystkie złe emocje zostaną wyrzucone, organizm się zmęczy, a tym samym wyciszy, co w praktyce pozwoli na spokojny sen.

2. Zbyt wiele myśli – nagromadzenie się spraw wymagających rozwiązania powoduje, że bardzo trudno jest się wyciszyć. W ciągu dnia najczęściej jesteśmy zajęci innymi zadaniami, przez co brakuje czasu na uporządkowanie spraw, na których nam zależy. W praktyce, w momencie położenia się do łóżka wszystkie myśli powracają i nie pozwalają zasnąć. Bardzo korzystnym rozwiązaniem wydaje się możliwość wyciszenia.

Porada: wyciszenie spowoduje, że można będzie dać sobie troszkę czasu na przemyślenie. Wielu specjalistów radzi, by dać sobie pół godziny na uporządkowanie myśli, co spowoduje, że można będzie się uspokoić, a tym samym z łatwością zasnąć. W tym celu można poczytać książkę, posłuchać muzyki relaksacyjnej czy poćwiczyć jogę.


3. Problemy – ma je każdy. Niestety nie na wszystko mamy wpływ. Dlatego warto jest je podzielić na takie, które damy radę rozwiązać i na takie, których rozwiązanie jest niezależne od nas samych. Bardzo często zbyt wiele problemów i ogólne przytłoczenie nimi powoduje, że bardzo trudno jest zasnąć.

Porada: wyciszenie w postaci jogi, podziału problemów na których rozwiązanie mamy wpływ, a na które nie, a także rozmowa z kimś bliskim, może zadziałać na nas kojąco. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie następnego dnia, w którym uwzględni się poszczególne opcje rozwiązań dla konkretnego problemu.

4. Ciąża – specyficzny czas w życiu kobiety. O ile w większości osób powoduje zachwyt, wśród innych to jednak sam brzuszek może być przyczyną bezsenności. W jaki sposób można temu zaradzić? Przede wszystkim bezsenność w ciąży może mieć kilka różnych powodów i w zależności od tego, można znaleźć konkretne rozwiązanie.

Porada: jeśli dzidziuś zbyt mocno kopie, być może pomocne będzie spokojne mówienie do niego, puszczenie muzyki relaksacyjnej czy głaskanie brzuszka. Jeśli sam brzuszek powoduje dyskomfort, warto jest pomyśleć o zakupieniu specjalnej poduszki dla kobiet w ciąży. Bardzo wiele pań w zaawansowanej ciąży uskarża się na ból kręgosłupa, tutaj również pomoże poduszka, odpowiednia pozycja czy też kąpiele relaksacyjne.

5. Dolegliwości zdrowotne – w zależności od tego, na co chorujemy, będą się od siebie różniły. Jednym przeszkadza ból kręgosłupa, inni narzekają na stawy, a jeszcze inni na ból. Specyficzną grupą są osoby leżące, ponieważ w takich sytuacjach należy zadbać o komfort i przeciwdziałanie odleżynom.

Porada: warto jest pomyśleć o zastosowaniu specjalistycznych materacy czy samych nakładek na nie. To dzięki temu zwiększy się komfort w trakcie snu. Kolejnym rozwiązaniem wydają się być środki przeciwbólowe, które można stosować na noc. Pomogą uśmierzyć ból i spokojnie zasnąć.


Spokojny sen

Każdy chciałby doświadczać spokojnego snu, przede wszystkim z uwagi na fakt, że to właśnie dzięki niemu odpoczywamy i regenerujemy swoje siły, by następnego nia obudzić się w pełni sił. W zależności od przyczyny bezsenności, należy znaleźć właściwe rozwiązanie. W ostatnim czasie coraz większa liczba osób boryka się z tym problemem. Szukamy pomocy w środkach z apteki, u specjalistów, podczas gdy domowe sposoby na sen również są skuteczne, pod warunkiem, że dostosujemy je do swoich potrzeb. Warto jest dać sobie troszkę czasu na analizę problemu, by można było znaleźć dla siebie właściwe rozwiązanie.

Od jakości i długości snu zależy produktywność, dlatego tak ważnym jest, by w krótkim czasie znaleźć przyczynę problemu i odpowiednie jego rozwiązanie. Właściwe podejście do problemu spowoduje, że można będzie spokojnie zasnąć. Każdy problem jest do rozwiązania, dlatego warto jest się do tego przyłożyć, by móc wypocząć po całym dniu.

Powiązane posty
Domowa apteczka

Po rzuceniu palenia organizm oczyszcza się stopniowo... ale jakie są fazy detoksu tytoniowego?

Proces detoksykacji organizmu po zaprzestaniu palenia to stopniowy i wieloetapowy proces, który…
Czytaj więcej
Domowa apteczka

Korzyści płynące ze stosowania probiotyków

Probiotyki  są naturalnie dostępne w wielu produktach spożywczych, takich jak jogurty, kefiry…
Czytaj więcej
Domowa apteczka

Buczenie w uchu - czym jest?

Buczenie w uchu jest jednym z rodzajów szumów usznych, znanego również jako tinnitus. Jest to…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.