Zdrowie

Laserowa korekcja wzroku – jakie wady pomaga wyleczyć?

Laserowa korekcja wzroku – jakie wady pomaga wyleczyć?
Laserowa korekcja wzroku – jakie wady pomaga wyleczyć?


Często słyszymy z różnych stron o osobach, które poddały się laserowej korekcji wzroku i już nie muszą chodzić w okularach. Nie zawsze jednak jesteśmy świadomi na czym polega taka korekcja oraz jakich wad dotyczy. Zobaczmy, czy laserowa korekcja wzroku jest dla każdego.

Laserowa korekcja wzroku – co to jest?

Laserowa korekcja wzroku to metoda leczenia wad wzroku, dzięki której pacjent może odzyskać pełną ostrość widzenia, co pozwoli mu zrezygnować z konieczności noszenia okularów lub szkieł kontaktowych. Do leczenia stosuje się różne metody leczenia, zarówno metody powierzchniowe, jak i wewnątrzstromalne. Ich wybór zależy od wady wzroku oraz stopnia jej zaawansowania.

Jakie wady można leczyć z pomocą laserowej korekcji wzroku?

Zabiegowi laserowej korekcji wzroku mogą poddać się osoby cierpiące na jedną z wad refrakcji. Mamy tu na myśli dalekowzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm. Korekcji mogą być poddane wady od -12 do + 6 dioptrii i +6 dioptrii cylindra w przypadku astygmatyzmu. Dzięki metodzie laserowej, osoby mające wady wzroku znajdujące się w podanym wyżej przedziale, mogą całkowicie pozbyć się konieczności noszenia okularów i soczewek kontaktowych.

Istotny jest również wiek pacjenta. Teoretycznie laserowej korekcji wzroku mogą poddać się wszystkie osoby pomiędzy 18 a 65 rokiem życia. Faktycznie jednak najlepiej poczekać do ok. 21 roku życia, bo wtedy następuje stabilizacja wady, a zdążyć przed 45 rokiem życia, kiedy to zaczynają pojawiać się pierwsze objawy starczowzroczności.

Jakie metody laserowej korekcji wzroku można wybrać?

Metod laserowej korekcji wzroku jest kilka, a ich wybór zależy od rodzaju wady oraz jej stopnia. Jedną z najlepszych metod jest metoda WF Optimized, która polega na wykorzystaniu w trakcie zabiegu dwóch laserów: femtosekundowego i excimerowego, w którym średni czas działania lasera na rogówkę nie przekracza 10 sekund. Dzięki temu zabiegowi można pozbyć się wad od -7 do +2 dioptrii i +2 dioptrii astygmatyzmu.

W przypadku większych wad wzroku najczęściej rekomendowany jest zabieg vDesign, który daje możliwość lepszej personalizacji podczas zabiegu, co przy większych wadach ma ogromne znaczenie.

Trzecią metodą, o której warto tutaj wspomnieć, jest EBK czyli jedna z metod powierzchniowych. Jest ona szczególnie polecana osobom, które mają cienką rogówkę lub wykonują zawód podnoszący ryzyko wystąpienia urazów oka. W ich przypadku metoda powierzchniowa jest bezpieczniejsza, a nadal pozwala na laserową korekcję wad wzorku.

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.