Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ
Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek elektryczny. Osobom mogącym poruszać się na wózku manualnym, pojazd z napędem elektrycznym ułatwi funkcjonowanie i pozwoli na dużo więcej niż dotychczas. Ich możliwości są w stanie pomóc także pacjentom i dzieciom z poważnymi schorzeniami i dysfunkcjami. Decydując się na jego zakup, warto rozważyć refundację z NFZ, która pokrywa znaczną część kwoty zakupu.

Przeznaczenie i możliwości wózka elektrycznego

Wózki inwalidzkie napędzane elektrycznie docenią seniorzy, osoby dorosłe i dzieci. Zaliczane są do grupy wózków specjalnych, niektóre konstrukcje mają rozbudowane sterowanie, pionizację, stabilizację i inne pomocne funkcje. Gdy wózek ten nie jest niezbędny, może znacząco poprawić codzienny komfort. Daje dużo więcej samodzielności, odciąża ręce, pozwala na dłuższe spacery, a nawet wycieczki na świeżym powietrzu. Jest niezastąpiony w przypadku poważnych urazów i schorzeń jak np. uszkodzenie rdzenia kręgowego, amputacje kończyn, stwardnienie rozsiane, mózgowe porażenie dziecięce, niedowład czy wrodzone dysfunkcje genetyczne.

Zakup i refundacja NFZ na elektryczny wózek inwalidzki

Wózki elektryczne mają dużą rozpiętość cenową ze względu na różne możliwości i zastosowane technologie. Najtańsze modele można kupić za nieco ponad 2000 zł. Ceny bardziej zaawansowanych sięgają nawet kilkunastu i kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku refundacji NFZ na zakup wózka elektrycznego, limit dofinansowania wynosi 5000 zł w przypadku dzieci i dorosłych. Przy zakupie droższego modelu trzeba różnicę dopłacić z własnych środków.

Refundacja przysługuje pacjentom podlegającym ubezpieczeniu społecznemu. Aby otrzymać wsparcie, konieczne jest wystawienie zlecenia przez lekarza specjalistę, jak chirurg, ortopeda, neurolog, geriatra czy pediatra. Zamówienie zrealizować można w każdej placówce i sklepie medycznym, mającym podpisaną umowę z NFZ. Istotne jest jednak, żeby zakup wózka elektrycznego był w wyspecjalizowanym sklepie, jak https://akson.pl/. Tego rodzaju podmiot oferuje wyłącznie sprawdzone produkty doświadczonych marek. Sklep zapewni też serwis i fachowe doradztwo przy zakupie.

Powiązane posty
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Zdrowie

5 najczęstszych przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust

Nieprzyjemny zapach z ust to wstydliwa, choć bardzo powszechna dolegliwość. Aż jedna czwarta…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.