Zdrowie

5 najczęstszych przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust

5 najczęstszych przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust
5 najczęstszych przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust

Nieprzyjemny zapach z ust to wstydliwa, choć bardzo powszechna dolegliwość. Aż jedna czwarta populacji cierpi z powodu nieświeżego oddechu. Wiele osób zastanawia się, co oznacza nieprzyjemny zapach z ust. Przeczytaj, jakich jest 5 najczęstszych przyczyn tej przypadłości i jak je zlikwidować.

Nieprzyjemny zapach z ust – przyczyny

Nieświeży oddech może być powodowany przez wiele różnych czynników. Sprawdź, który z nich może odpowiadać za powstawanie nieprzyjemnego zapachu z ust u Ciebie.

1. Niewłaściwa higiena jamy ustnej

Za zdecydowaną większość przypadków nieświeżego oddechu (90%) odpowiada nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Niewyleczone ubytki (próchnica) i kamień nazębny, który gromadzi się z powodu zbyt rzadkiego i niedokładnego mycia zębów, mogą powodować nieświeży oddech. Kamień nazębny i zapalenie dziąseł zazwyczaj odpowiadają też za nieprzyjemny zapach z ust w ciąży. Ciężarne kobiety są szczególnie narażone na choroby jamy ustnej ze względu na zmiany w gospodarce hormonalnej. Z kolei nieprzyjemny zapach z ust u niemowlaka często towarzyszy ząbkowaniu.

O higienę jamy ustnej należy szczególnie dbać przy noszeniu aparatu ortodontycznego lub protezy. Resztki jedzenia „lubią” przyczepiać się do części aparatu lub wchodzić pod protezę (zwłaszcza kiedy jest źle dopasowana), przez co wywołują nieświeży oddech. Przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust może być też choroba przyzębia, czyli paradontoza. Jeśli obserwujesz u siebie krwawiące dziąsła i nieprzyjemny zapach z ust, prawdopodobnie cierpisz na paradontozę lub zapalenie dziąseł.

2. Suchość jamy ustnej

Wiele osób narzeka na nieprzyjemny zapach z ust rano. W tym przypadku przyczyną nieświeżego oddechu jest brak wystarczającej ilości śliny w jamie ustnej. Nocą jej produkcja jest mniejsza niż w ciągu dnia, przez co zęby nie zostają dobrze oczyszczone z brzydko pachnących substancji. Suchość jamy ustnej sprzyjająca nieświeżemu oddechowi może być też spowodowana zaburzeniem pracy ślinianek, przyjmowaniem niektórych leków i oddychaniem przez usta.

3. Choroby układu pokarmowego

Nieprzyjemny zapach z ust po umyciu zębów świadczy o tym, że jego przyczyna nie leży w jamie ustnej. Wówczas odpowiedzialny za nieprzyjemny zapach z ust jest żołądek i jego dolegliwości: choroba wrzodowa żołądka, ostry nieżyt przewodu pokarmowego czy zapalenie błony śluzowej. 

Trzustka a nieprzyjemny zapach z ust – czy istnieje taki związek? Jest to możliwe – przyczyną nieświeżego oddechu może być nieprawidłowa praca trzustki (zbyt mała ilość produkowanych przez nią enzymów). Jeśli podejrzewasz u siebie dysfunkcję w pracy trzustki, zgłoś się do lekarza. Sprawdzi on, czy przyczyną nie jest rak trzustki.

4. Gojenie rany poekstrakcyjnej

Nieprzyjemny zapach z ust po wyrwaniu ósemki to normalny etap towarzyszący gojeniu się rany. Wywołuje go mieszanka krzepnącej krwi, śliny i resztek pokarmu. Jeżeli jednak obserwujesz u siebie nieprzyjemny zapach z ust po wyrwaniu zęba połączony z silnym bólem, ogólnym osłabieniem i powiększeniem węzłów chłonnych, może to być objaw powstania tzw. suchego zębodołu (powikłanie po ekstrakcji zęba). Wówczas należy zgłosić się do stomatologa.

5. Nawyki żywieniowe

Częstym winowajcą nieświeżego oddechu są spożywane przez nas produkty. Czosnek, cebula, alkohol i palenie papierosów także mogą przyczyniać się do powstawania przykrego zapachu w jamie ustnej.

przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust?

Pacjenci cierpiący na halitozę (choroba nieprzyjemnego zapachu z ust), często zastanawiają się, w jaki sposób najlepiej pozbyć się nieświeżego oddechu. Wciąż popularne są domowe sposoby takie jak soda oczyszczona na nieprzyjemny zapach z ust. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę sody w wodzie i otrzymanym roztworem przepłukać jamę ustną.

Domowe sposoby warto wzbogacić o specjalistyczne produkty na nieświeży oddech. Szeroką gamę tego typu środków oferuje GUM. Na serię produktów na nieświeży oddech GUM® HaliControl® składają się: płyn do płukania jamy ustnej, pasta do zębów i bezcukrowe tabletki neutralizujące nieprzyjemny zapach. Tabletki na nieświeży oddech pozwolą Ci zadbać o miły zapach z ust bez rezygnowania z sosu czosnkowego czy palenia tytoniu. W ofercie sklepu znajduje się także szczoteczka do języka, która skutecznie usunie z jego powierzchni bakterie odpowiedzialne za nieświeży oddech.

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.