Układ pokarmowy

Co warto wiedzieć o alergii pokarmowej?

Co warto wiedzieć o alergii pokarmowej
Co warto wiedzieć o alergii pokarmowej

Problemy zdrowotne bywają niezwykle trudne i bolesne, szczególnie, jeżeli nie da się znaleźć ich przyczyny. Czasami zdarza się, że powodem pojawiania się wielu dziwnych i pozornie niezwiązanych z układem pokarmowym objawów jest wynikiem nie zdiagnozowanej alergii pokarmowej. Bywa, że przez lata pacjenci bezskutecznie poszukują przyczyn swoich dolegliwości, podczas gdy rozwiązaniem może być wykonanie prostego testu na konkretne alergeny.

 1. Czym jest alergia pokarmowa typu III?
 2. Jakie są objawy alergii pokarmowej?
 3. Alergia pokarmowa – czy można ją wyleczyć?
 4. Gdzie można znaleźć najlepszy test na alergie pokarmowe?

Gdzie znaleźć testy alergiczne pokarmowe i kiedy należy je wykonać? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czym jest alergia pokarmowa typu III?

Alergia pokarmowa typu III to inaczej nadwrażliwość pokarmowa typu III. Jest to, najprościej rzecz ujmując, reakcja obronna organizmu na spożywane produkty. Przyczynami wystąpienia tej dolegliwości są genetyka oraz zanieczyszczenie środowiska. Pomimo tego, że alergię pokarmową można wykształcić w każdym wieku, nawet u dorosłych, najczęściej jednak pojawia się ona u małych dzieci i niemowląt. Z tego powodu pojawia się trudność w skutecznej diagnostyce. Bardzo wiele osób reakcję organizmu uznaje za coś normalnego, myśląc, że tak już mają i nic nie można z tym zrobić. Co więcej, bardzo często objawy występują w znacznym opóźnieniu i mogą być naprawdę różne. Sprawia to, że trudno jest połączyć je ze spożywanym produktem. 

Jakie są objawy alergii pokarmowej?

Alergia pokarmowa może mieć bardzo różne objawy, które mogą dotykać wielu elementów życia. Często pojawiają się takie dolegliwości jak biegunki, wzdęcia, zaparcia, skurcze, refluks, kolki, wymioty i inne problemy układu pokarmowego. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że również problemy skórne, takie jak pokrzywka, trądzik, wypryski i inne mogą być spowodowane alergią pokarmową typu III.

Inne, mniej typowe objawy alergii pokarmowej to:

 • astma,
 • częste infekcje układu oddechowego,
 • bóle mięśni,
 • zapalenie stawów,
 • zaburzenia płodności,
 • insulinoodporność czy cukrzyca,
 • bóle głowy,
 • lęki i depresja,
 • nadwaga bądź otyłość,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • bezsenność,
 • zatrzymywanie wody w organizmie.

To oczywiście nie wszystkie objawy, jakie mogą być sugestią, że cierpi się na alergię pokarmową. Warto zdiagnozować podłoże dolegliwości w tym kierunku, nawet, jeżeli pozornie nie mają one związku z układem pokarmowym, zwłaszcza, jeżeli inne, typowe choroby zostały wykluczone.

Alergia pokarmowa – czy można ją wyleczyć?

Niestety, na alergię pokarmową nie ma leku. Obecnie jedynym naprawdę skutecznym sposobem na poradzenie sobie z tą dolegliwością jest tak zwana dieta eliminacyjna. Polega ona na pozbyciu się z codziennych posiłków alergenów pokarmowych i zastąpienia ich takimi produktami, które nie powodują negatywnej reakcji organizmu, lecz mają podobną wartość odżywczą. Dzięki temu można nie tylko zdrowo się odżywiać, ale także uniknąć przykrych objawów. Jednak w związku z tym przede wszystkim należy pamiętać, że osoby z podejrzeniem alergii pokarmowej powinny jak najszybciej wykonać odpowiedni test, aby móc podjąć dopasowane do swojej sytuacji działania.

Dobry test na alergię pokarmową umożliwia przebadanie się na uczulenie na takie alergeny pokarmowe jak:

 • białko jaja kurzego, żółtko jaja kurzego,
 • mleko krowie,
 • drożdże piekarskie,
 • zboża, przede wszystkim pszenica, żyto, soja,
 • orzechy różnego rodzaju, między innymi orzechy laskowe, orzeszki ziemne, migdały,
 • owoce i warzywa różnego rodzaju,
 • ryby i owoce morza.

Wykonanie testu pozwala na wykluczenie alergii pokarmowej na zestaw określonych alergenów pokarmowych, dzięki czemu można pozbyć się z diety tych produktów, które są przyczyną problemów.

Gdzie można znaleźć najlepszy test na alergie pokarmowe?

Doskonałe pakiety obszernych badań można znaleźć na stronie https://polmed.pl/badania/uklad-pokarmowy/pakiet-badan-w-kierunku-alergii-pokarmowej/. Każdy test służy do diagnostyki z krwi alergii pokarmowych. Proponowane pakiety badań są ważne przez bardzo długi czas, bo aż 90 dni. Dzięki temu można dobrać najlepszy termin dla siebie. Warto zaznaczyć także, że te testy alergiczne pokarmowe zapewniają sprawdzenie od kilkudziesięciu do aż kilkuset alergenów pokarmowych. Dla pacjentów przygotowano wybór różnorodnych pakietów, które można dopasować do indywidualnych potrzeb. Godne uwagi są także obszerne opisy proponowanych badań oraz szczegółowe informacje na temat zasad przygotowania się do nich. Zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą, dostępną na stronie i skorzystać z kompleksowych testów na alergie pokarmowe.

Alergia pokarmowa może być przykrym problemem, który przez wiele lat utrudnia codzienne, normalne życie. Znalezienie przyczyny pojawiających się objawów może pomóc podjąć odpowiednie decyzje co do swojej diety, poprawić samopoczucie i odzyskać pewność siebie. Z tego powodu zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą testów na alergie pokarmowe i przebadać się w kierunku uczulenia na określone produkty.

Powiązane posty
Układ pokarmowy

Dlaczego kolonoskopia jest kluczowym badaniem w walce z rakiem jelita grubego?

Nowotwór jelita grubego to jednostka chorobowa, która z podobną częstotliwością dotyka…
Czytaj więcej
Układ pokarmowy

Niepokojące objawy jednej z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych dzisiejszych czasów - czy obserwujesz je u siebie?

Niepokojące objawy jednej z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych dzisiejszych czasów &#8211…
Czytaj więcej
Układ pokarmowy

Jak znaleźć pomoc przy zgadze?

Soki żołądkowe to produkowany przez gruczoły błony śluzowej żołądka roztwór kwasowy. Ta…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.