Układ pokarmowy

Niepokojące objawy jednej z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych dzisiejszych czasów – czy obserwujesz je u siebie?

Niepokojące objawy jednej z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych dzisiejszych czasów - czy obserwujesz je u siebie
Niepokojące objawy jednej z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych dzisiejszych czasów - czy obserwujesz je u siebie

Niepokojące objawy jednej z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych dzisiejszych czasów – czy obserwujesz je u siebie?

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących, a zarazem najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Często jest skutkiem wielu innych zaburzeń z jakimi zmagamy się od lat, ale jest także początkiem chorób, które dotkną nas w przyszłości. Odpowiednio wczesna diagnostyka, profilaktyka oraz leczenie już wykrytej cukrzycy mogą przyczynić się do zachowania zdrowia i opóźnienia, a często także wyeliminowania ryzyka wielu chorób współistniejących, zagrażających życiu. 

Szacuje się, że na cukrzycę choruje prawie 400 milionów ludzi na świecie, z czego wielu z nich nie jest świadomych choroby. Stąd ważna jest diagnostyka i profilaktyka, by uchronić ludzi przed tragicznymi skutkami nieleczenia.

Jak rozpoznać cukrzycę?

Cukrzyca jest podstępną chorobą, która przez długi okres czasu może przebiegać bezobjawowo, w związku z czym rozpoznawana jest najczęściej podczas rutynowych badań kontrolnych, czy podczas leczenia innej jednostki chorobowej. Najczęściej diagnozowana jest u osób powyżej 45 roku życia, z nadwagą lub otyłością, a także u osób z obciążonym wywiadem rodzinnym, czy chorobami układu sercowo – naczyniowego. 

Co w naszym samopoczuciu powinno nas zaniepokoić?

Pomimo tego, że u części chorych nie jesteśmy w stanie zaobserwować żadnych niepokojących objawów, u wielu osób pojawiają się one dość często. Zaniepokoić i dać do myślenia powinno przede wszystkim bardzo częste oddawanie moczu i zwiększone uczucie pragnienia objawiające się suchością w jamie ustnej. O cukrzycy możemy zacząć myśleć także w momencie, kiedy zauważymy u siebie zwiększony apetyt i uczucie głodu po spożytych posiłkach, a także gdy niespodziewanie schudniemy, pomimo jedzenia jak dotychczas. Nasilające się i przewlekłe zmęczenie, pogorszenie się wzroku, bóle głowy i trudności obserwowane w gojeniu się ran także powinny zwrócić naszą uwagę, że nie jest tak, jak być powinno. 

W sklepie medycznym możemy dokonać zakupu glukometru, a także zaopatrzyć się w paski i igły do glukometru. To małe urządzenie pomoże nam kontrolować glikemię samemu w domu, co nie znaczy jednak, że nie warto udać się na badania laboratoryjne. To właśnie one będą miały największą wartość diagnostyczną.

Jakie badania laboratoryjne wykonać?

Podstawowym badaniem pomocnym w diagnostyce cukrzycy jest zbadanie poziomu glikemii na czczo (oznaczenie glukozy w osoczu krwi żylnej). Wynik poniżej 99 mg/dl świadczy o prawidłowej glikemii na czczo, natomiast wynik powyżej 125 mg/dl, powtórzony co najmniej dwukrotnie może świadczyć o chorobie. Cukrzycę rozpoznajemy także, gdy poziom glukozy w teście OGTT (teście obciążenia glukozą), dwie godziny po wypiciu roztwory 75 g glukozy wyniesie minimum 200 mg/dl. 

Badanie poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1c) może także ukazać nam problemy z za wysokim cukrem. Wynik obrazuje średnie stężenie glukozy w organizmie w okresie około 120 dni poprzedzających badanie. 

Zapobieganie cukrzycy i jej leczenie

Najważniejszym elementem o jakim powinniśmy pamiętać chcąc zapobiec rozwojowi u nas tej podstępnej choroby jest zdrowa i zbilansowana dieta oparta na niskim indeksie glikemicznym a także regularna aktywność fizyczna. 

Leczenie opiera się także na stosowaniu diety i aktywności fizycznej, ale połączone jest także z farmakoterapią, która pomaga uregulować poziom glikemii. Ważna jest stała kontrola przeprowadzana przez nas w domu za pomocą glukometru i skrupulatne zapisywanie wyników, które powinien oceniać lekarz prowadzący.

Artykuł przygotowany przy współpracy – Sklep medyczny Opatrunek.eu

Powiązane posty
Układ pokarmowy

Jak znaleźć pomoc przy zgadze?

Soki żołądkowe to produkowany przez gruczoły błony śluzowej żołądka roztwór kwasowy. Ta…
Czytaj więcej
Układ pokarmowy

Zgaga – przyczyny, objawy, leczenie

Zgaga to uciążliwe pieczenie, które jest odczuwane w przełyku i mostku. Przyczyną jej…
Czytaj więcej
Układ pokarmowyZdrowie

Czym jest nietolerancja pokarmowa? Jakie są objawy i jak ją leczyć?

Na każdym kroku słyszymy i czytamy o tym, że należy się zdrowo odżywiać oraz że należy…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.