Układ pokarmowy

Niepokojące objawy jednej z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych dzisiejszych czasów – czy obserwujesz je u siebie?

Niepokojące objawy jednej z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych dzisiejszych czasów - czy obserwujesz je u siebie
Niepokojące objawy jednej z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych dzisiejszych czasów - czy obserwujesz je u siebie

Niepokojące objawy jednej z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych dzisiejszych czasów – czy obserwujesz je u siebie?

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących, a zarazem najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Często jest skutkiem wielu innych zaburzeń z jakimi zmagamy się od lat, ale jest także początkiem chorób, które dotkną nas w przyszłości. Odpowiednio wczesna diagnostyka, profilaktyka oraz leczenie już wykrytej cukrzycy mogą przyczynić się do zachowania zdrowia i opóźnienia, a często także wyeliminowania ryzyka wielu chorób współistniejących, zagrażających życiu. 

Szacuje się, że na cukrzycę choruje prawie 400 milionów ludzi na świecie, z czego wielu z nich nie jest świadomych choroby. Stąd ważna jest diagnostyka i profilaktyka, by uchronić ludzi przed tragicznymi skutkami nieleczenia.

Jak rozpoznać cukrzycę?

Cukrzyca jest podstępną chorobą, która przez długi okres czasu może przebiegać bezobjawowo, w związku z czym rozpoznawana jest najczęściej podczas rutynowych badań kontrolnych, czy podczas leczenia innej jednostki chorobowej. Najczęściej diagnozowana jest u osób powyżej 45 roku życia, z nadwagą lub otyłością, a także u osób z obciążonym wywiadem rodzinnym, czy chorobami układu sercowo – naczyniowego. 

Co w naszym samopoczuciu powinno nas zaniepokoić?

Pomimo tego, że u części chorych nie jesteśmy w stanie zaobserwować żadnych niepokojących objawów, u wielu osób pojawiają się one dość często. Zaniepokoić i dać do myślenia powinno przede wszystkim bardzo częste oddawanie moczu i zwiększone uczucie pragnienia objawiające się suchością w jamie ustnej. O cukrzycy możemy zacząć myśleć także w momencie, kiedy zauważymy u siebie zwiększony apetyt i uczucie głodu po spożytych posiłkach, a także gdy niespodziewanie schudniemy, pomimo jedzenia jak dotychczas. Nasilające się i przewlekłe zmęczenie, pogorszenie się wzroku, bóle głowy i trudności obserwowane w gojeniu się ran także powinny zwrócić naszą uwagę, że nie jest tak, jak być powinno. 

W sklepie medycznym możemy dokonać zakupu glukometru, a także zaopatrzyć się w paski i igły do glukometru. To małe urządzenie pomoże nam kontrolować glikemię samemu w domu, co nie znaczy jednak, że nie warto udać się na badania laboratoryjne. To właśnie one będą miały największą wartość diagnostyczną.

Jakie badania laboratoryjne wykonać?

Podstawowym badaniem pomocnym w diagnostyce cukrzycy jest zbadanie poziomu glikemii na czczo (oznaczenie glukozy w osoczu krwi żylnej). Wynik poniżej 99 mg/dl świadczy o prawidłowej glikemii na czczo, natomiast wynik powyżej 125 mg/dl, powtórzony co najmniej dwukrotnie może świadczyć o chorobie. Cukrzycę rozpoznajemy także, gdy poziom glukozy w teście OGTT (teście obciążenia glukozą), dwie godziny po wypiciu roztwory 75 g glukozy wyniesie minimum 200 mg/dl. 

Badanie poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1c) może także ukazać nam problemy z za wysokim cukrem. Wynik obrazuje średnie stężenie glukozy w organizmie w okresie około 120 dni poprzedzających badanie. 

Zapobieganie cukrzycy i jej leczenie

Najważniejszym elementem o jakim powinniśmy pamiętać chcąc zapobiec rozwojowi u nas tej podstępnej choroby jest zdrowa i zbilansowana dieta oparta na niskim indeksie glikemicznym a także regularna aktywność fizyczna. 

Leczenie opiera się także na stosowaniu diety i aktywności fizycznej, ale połączone jest także z farmakoterapią, która pomaga uregulować poziom glikemii. Ważna jest stała kontrola przeprowadzana przez nas w domu za pomocą glukometru i skrupulatne zapisywanie wyników, które powinien oceniać lekarz prowadzący.

Artykuł przygotowany przy współpracy – Sklep medyczny Opatrunek.eu

Powiązane posty
Układ pokarmowy

Co warto wiedzieć o alergii pokarmowej?

Problemy zdrowotne bywają niezwykle trudne i bolesne, szczególnie, jeżeli nie da się znaleźć…
Czytaj więcej
Układ pokarmowy

Dlaczego kolonoskopia jest kluczowym badaniem w walce z rakiem jelita grubego?

Nowotwór jelita grubego to jednostka chorobowa, która z podobną częstotliwością dotyka…
Czytaj więcej
Układ pokarmowy

Jak znaleźć pomoc przy zgadze?

Soki żołądkowe to produkowany przez gruczoły błony śluzowej żołądka roztwór kwasowy. Ta…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.