Domowa apteczka

Silny ból zęba – dość nieprzyjemna dolegliwość

Silny ból zęba to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Aby sobie pomóc, sięgamy po tabletki przeciwbólowe. Jakie silne leki na ból zęba mamy do wyboru?

Ból zębów może mieć różne przyczyny, takie jak próchnica czy stan zapalny zęba. Dyskomfort w jamie ustnej sprawia, że jak najszybciej chcemy sięgnąć po silny lek przeciwbólowy, który złagodzi nieprzyjemne dolegliwości. Co pomaga w leczeniu bólu zęba?

Jakie są przyczyny bólu zęba?

Ostry ból zęba sprawia, że pierwszą rzeczą, o jakiej myślimy, jest sięgnięcie po tabletki przeciwbólowe. Jednak najważniejszym krokiem jest wizyta u dentysty, który znajdzie przyczynę dolegliwości i wdroży odpowiednie leczenie. Ból zęba ma bowiem swoją przyczynę, której zwykle nie wyleczymy bez wizyty u lekarza. Dlatego silne leki na ból zęba nie mogą zastąpić wizyty u stomatologa. 

Jakie mogą być przyczyny bólu zęba? Należą do nich między innymi:

  • Próchnica zęba – to najczęstsza przyczyna powodująca ból zęba. Leki pomogą na chwilę, konieczna jest jednak wizyta u stomatologa, ponieważ nieleczona próchnica pogłębia się, powodując jeszcze większy ból.
  • Próchnica korzenia – rozprzestrzenienie się próchnicy na korzeń zęba może prowadzić do silnego bólu i stanu zapalnego wokół korzenia.
  • Zapalenie miazgi – często jest konsekwencją nieleczonej próchnicy. Bakterie atakują najgłębsze tkanki, powodując stan zapalny. Ropień zęba, czyli stan zapalny w okolicy tkanek może być przyczyną bólu.
  • Infekcja przyzębia – znana jako zapalenie dziąseł, powstaje na skutek gromadzenia się bakterii wokół dziąseł i w przestrzeni międzyzębowej.
  • Wypadnięcie lub uszkodzenie wypełnienia – jeśli wypełnienie wcześniej leczonego zęba wypadnie lub też zostanie uszkodzone, skutkiem może być ból zęba.
  • Złamanie zęba – warto pamiętać, że złamanie zęba nie zawsze jest widoczne na zewnątrz, może jednak powodować ból. Taki ząb może też być podatny na infekcje, dlatego należy udać się do stomatologa, aby ustalić przyczynę dolegliwości.

To tylko niektóre z przyczyn bólu zębów. Czasem ból jest też spowodowany nadwrażliwością zębów lub jest wynikiem niedawnego leczenia kanałowego. W przypadku silnego bólu zawsze należy skonsultować się z dentystą, który określi przyczynę dolegliwości.

Co stosować w przypadku bólu zęba?

Jako że ból zęba należy do najmniej przyjemnych dolegliwości, chcemy szybko sięgnąć po środki, które złagodzą objawy. Do czasu wizyty u dentysty możemy zastosować środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak paracetamol czy ibuprofen. Ibuprofen ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Z kolei leki, które mają w składzie paracetamol, wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Zarówno ibuprofen, jak i paracetamol sprawdzają się przy niewielkich i umiarkowanych dolegliwościach bólowych. Przed zastosowaniem jakichkolwiek leków trzeba dokładnie zapoznać się z ulotką – sprawdzić dawkowanie oraz ewentualne przeciwwskazania i skutki uboczne. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

W przypadku bólu zęba pomóc mogą też leki miejscowo znieczulające jak na przykład żele dostępne w aptekach. Nakłada się je bezpośrednio na bolesne miejsce zgodnie ze wskazaniami w ulotce. Takie leki działają tylko tymczasowo i nie rozwiązują problemu, nie zastąpią więc wizyty u dentysty. W przypadku stanu zapalnego można też przepłukiwać usta naparem z szałwii. Warto też unikać działań, które mogą pogorszyć sytuację. Ważne jest więc unikanie pokarmów i napojów o wysokiej lub niskiej temperaturze, ponieważ mogą one nasilać ból zęba, szczególnie w przypadku nadwrażliwości. Warto też unikać twardych i klejących pokarmów, które mogą nasilać objawy lub uszkodzić chory ząb. Wszystkie te metody przynoszą tymczasową ulgę. Konieczna jest więc wizyta u dentysty, który ustali przyczynę bólu i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Silne leki na ból zęba – co wybrać?

W przypadku ostrego bólu czasem konieczne jest sięgnięcie po silniejsze leki. W takich przypadkach można skorzystać z leków wieloskładnikowych, które zawierają dwie substancje czynne, na przykład ibuprofen i paracetamol. Silniejsze działanie wykazują też leki mające w składzie metamizol sodowy. Również leki z kodeiną mogą łagodzić silniejszy ból. Niektóre leki mają w składzie paracetamol i niewielką ilość kodeiny, co sprawia, że zwiększa się ich działanie przeciwbólowe. Istnieją też leki przeciwbólowe na receptę, które można stosować w zależności od przyczyny i intensywności bólu. Lekarz przepisuje je w zależności od indywidualnej sytuacji.

Należy więc pamiętać, że przed rozpoczęciem stosowania leków przeciwbólowych, szczególnie tych o silnym działaniu, należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Oceni on sytuację, uwzględniając przyczynę bólu, historię medyczną pacjenta oraz interakcje między przyjmowanymi lekami. Samodzielne stosowanie silnych leków przeciwbólowych bez zalecenia lekarza może prowadzić do poważnych skutków ubocznych i uzależnienia. W przypadku bólu zęba należy więc niezwłocznie udać się do stomatologa.

Powiązane posty
Domowa apteczka

Po rzuceniu palenia organizm oczyszcza się stopniowo... ale jakie są fazy detoksu tytoniowego?

Proces detoksykacji organizmu po zaprzestaniu palenia to stopniowy i wieloetapowy proces, który…
Czytaj więcej
Domowa apteczka

Korzyści płynące ze stosowania probiotyków

Probiotyki  są naturalnie dostępne w wielu produktach spożywczych, takich jak jogurty, kefiry…
Czytaj więcej
Domowa apteczka

Buczenie w uchu - czym jest?

Buczenie w uchu jest jednym z rodzajów szumów usznych, znanego również jako tinnitus. Jest to…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.