Domowa apteczka

4 rzeczy, które musisz wiedzieć o wirusie HIV

4 rzeczy, które musisz wiedzieć o wirusie HIV
4 rzeczy, które musisz wiedzieć o wirusie HIV

Wirus HIV jest jednym z wirusów, które potrzebują żywego organizmu. Nie każdy wie, że ginie on bardzo szybko w wyższych temperaturach – w 100 stopniach dzieje się to natychmiastowo. Przeważnie utożsamiamy go z osobami zażywającymi narkotyki oraz przetaczaniem krwi. Mimo wszystko jest to wirus, o którym z pewnością jeszcze sporo nie wiemy, więc postanowiliśmy stworzyć poradnik z 4 rzeczy, które warto o nim wiedzieć. Aby się przekonać, co to za rzeczy, zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

Bez testów możemy z nim żyć wiele lat

Istotne jest to, żeby sprawdzać swoje ciało pod kątem różnych chorób. Testując na obecność na hiv swoje ciało mamy pewność, że nie jesteśmy zakażeni. Trzeba powiedzieć, że brak takich testów kompletnie może zaburzyć naszą percepcję. Zakażenie HIV nie daje charakterystycznych objawów, więc może się okazać, że nawet przez kilka lat będziemy mieć w sobie ten wirus, który sieje spustoszenie w naszym organizmie. Doprowadza on do tego, że nasza odporność jest niższa i jesteśmy podatni na praktycznie wszystkie choroby. Droga od HIV do AIDS jest bardzo krótka, więc trzeba sprawdzać swoje ciało poprzez testy, by chronić siebie oraz innych.

Jak przenosi się HIV?

HIV przenosi się poprzez kontakty seksualne. Wśród niektórych, panuje przeświadczenie, że prezerwatywa daje ogromną pewność braku zarażenia. Jest to pół prawda, ponieważ rzeczywiście chroni, ale jeżeli zsunie się bądź pęknie, to pierwszym krokiem powinno być przebadanie się na obecność tego wirusa. Dlatego tak bardzo istotne jest uświadamianie o świadomym uprawianiu seksu. Wirusem HIV można również zarazić się również poprzez zakażoną krew, która pojawi się na uszkodzony naskórek bądź zostanie wprowadzona do krwiobiegu. Ostatnim sposobem na zarażenie HIV, o którym nie każdy wie, to przekazanie wirusa dziecku poprzez pokarm. Kobiety, które są w stanie błogosławionym powinny czym prędzej wykonać test serologiczny.

Gdzie można wykonać test na obecność HIV i ile kosztuje?

Testy na obecność HIV są wykonywane przez punkty konsultacyjno-diagnostyczne. Bardzo ważną informacją jest to, że są one bezpłatne, więc nie ponosimy żadnych kosztów z tytułu przebadania się. Miejsca, w których można się przebadać są dostępne poprzez Krajowe Centrum ds. AIDS. Zrobienie testu jest anonimowe, więc nie musimy martwić się o to, że ktoś nas rozpozna po danych, aczkolwiek warunkiem jego wykonania jest pełnoletność. W punktach można również porozmawiać z doradcą, który przekaże nam wszelkie informacje dotyczące choroby oraz temu, jak jej zapobiegać, aczkolwiek jest to dobrowolne.

Wchodząc w nowy związek poproś o przedstawienie wyników na HIV

Zaufanie w związku jest bardzo istotne, jednak nigdy nie ma pewności, że dana kobieta czy mężczyzna mogą być nosicielami wirusa. Jak już wspomnieliśmy, niekoniecznie musi on być odczuwalny w organizmie, więc takie testy dadzą 100% pewności, że partner jest zdrowy. Zdajemy sobie sprawę, że jest to dość radykalne, ale bezpieczeństwo liczy się przede wszystkim. Może się okazać, że nawet po latach ukochana osoba mogła zatajać prawdę. Jeżeli pojawi się pozytywny wynik testu na HIV, to partner ma obowiązek poinformować drugą osobę o jego wyniku.

Powiązane posty
Domowa apteczka

Po rzuceniu palenia organizm oczyszcza się stopniowo... ale jakie są fazy detoksu tytoniowego?

Proces detoksykacji organizmu po zaprzestaniu palenia to stopniowy i wieloetapowy proces, który…
Czytaj więcej
Domowa apteczka

Korzyści płynące ze stosowania probiotyków

Probiotyki  są naturalnie dostępne w wielu produktach spożywczych, takich jak jogurty, kefiry…
Czytaj więcej
Domowa apteczka

Buczenie w uchu - czym jest?

Buczenie w uchu jest jednym z rodzajów szumów usznych, znanego również jako tinnitus. Jest to…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.