Zdrowie

Na niedobry jakich składników narażeni są weganie? Sprawdź!

Na niedobry jakich składników narażeni są weganie Sprawdź!
Na niedobry jakich składników narażeni są weganie Sprawdź!

Dieta wegańska z zasady nie jest dietą niedoborową, należy jednak zadbać o odpowiednie zbilansowanie składników odżywczych. Może się to okazać wyzwaniem, przez co trudno utrzymać we krwi właściwe stężenie potrzebnych organizmowi substancji. Co robić w takiej sytuacji? O jakie składniki najczęściej chodzi? Sprawdź!

Właściwie skomponowana dieta wegańska – czyli wykluczająca produkty pochodzenia zwierzęcego – nie niesie za sobą żadnego zagrożenia dla zdrowia. Wręcz przeciwnie: może korzystnie działać na organizm ludzki, a dodatkowo jest proekologiczna. Jednak odpowiednie komponowanie posiłków – tak, aby zawierały składniki niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania narządów i układów – bywa trudne, zwłaszcza na początku wegańskiej drogi. W takim przypadku łatwo o niedobory potrzebnych substancji. Których z nich może brakować weganom?

Kwasy omega-3

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 – odpowiedzialne m.in. za prawidłową pracę serca, odporność, wspieranie układu nerwowego i narządów zmysłu – znajdują się w niewielu produktach roślinnych. Możemy je znaleźć w oleju rzepakowym, oleju lnianym, siemieniu lnianym i orzechach włoskich, nie jest to jednak żywność, którą spożywamy na tyle często i w takiej ilości, żeby pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu na kwasy omega-3. Przeważająca większość produktów zawierających te cenne związki to jednak ryby morskie i owoce morza, które nie występują w diecie wegańskiej. Z tego powodu weganom może brakować tych składników – stąd konieczność suplementacji.

Żelazo

Mimo że żelazo znajduje się m.in. w roślinach strączkowych – chętnie spożywanych przez wegan jako substytut białka zwierzęcego – niedobór tej substancji jest częstym problemem wśród zwolenników tego typu diety. Problem tkwi w przyswajalności: produkty roślinne zawierają tzw. żelazo niehemowe, które przyswaja się gorzej niż żelazo hemowe, obecne w żywności pochodzenia zwierzęcego. Ponadto napoje z dużą ilością polifenoli, takie jak kawa czy herbata, wypijane po posiłku mogą prowadzić do wydalania tego pierwiastka z organizmu. Co ciekawe, informacja, jakoby najwięcej żelaza znajdowało się w mięsie, nie jest prawdziwa – podobną ilość w 100 gramach ma sezam czy otręby ryżowe. Jednakże te produkty nie są i nie powinny być podstawą żywienia. Aby uchronić się przed niedoborem żelaza, należy przyjmować zawierające je preparaty. Najlepiej, aby występowało ono w towarzystwie witaminy C, która zwiększa jego wchłanianie.

Witamina B12

Witaminę B12, czyli kobalaminę, znajdziemy głównie w mięsie. Badania wykazały jednak, że u osób będących na diecie wegańskiej poziom tego składnika jest jedynie nieznacznie poniżej normy. Wpływ może mieć tu właściwe bilansowanie posiłków oraz spożywanie żywności fortyfikowanej, czyli wzbogaconej w kobalaminę. Czy to oznacza, że przyjmowanie preparatów z witaminą B12 nie jest konieczne? Suplementację z przyczyn zdrowotnych zaleca się wszystkim, którzy chcą uniknąć niedoboru, ze szczególnym wskazaniem na kobiety w ciąży i dzieci oraz osoby starsze.

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.