Zdrowie

Śpiączka cukrzycowa: objawy, zapobieganie i rokowania

Śpiączka cukrzycowa – diabetolog wykonujący u pacjentki badanie glukozy.
Śpiączka cukrzycowa objawy, zapobieganie i rokowania

Śpiączka cukrzycowa to zaburzenia świadomości u chorych z cukrzycą typu 1 lub 2, spowodowane niedoborem lub nadmiarem insuliny. Do śpiączki cukrzycowej dochodzi w przebiegu ostrych powikłań cukrzycy: zespołu hiperglikemiczno-hipermolalnego, kwasicy ketonowej, kwasicy mleczanowej czy hipoglikemii. Za każdym razem wymaga ona natychmiastowej pomocy specjalistycznej.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak objawia się śpiączka cukrzycowa,
  • jak przebiega leczenie śpiączki cukrzycowej i jak wygląda pierwsza pomoc,
  • jak długo trwa śpiączka cukrzycowa.

Cukrzyca jest chorobą, która może prowadzić do wielu powikłań. Jednym z najgroźniejszych jest śpiączka (zapaść) cukrzycowa – zaburzenie metaboliczne objawiające się utratą przez pacjenta świadomości, będące stanem zagrożenia życia.

Śpiączka cukrzycowa hiperglikemiczna, czyli zespół hiperglikemiczno-hipermolalny, charakteryzuje się dużą hiperglikemią, zwiększeniem osmolalności osocza, odwodnieniem i często przednerkową niewydolnością nerek. Może być skutkiem przyjmowania zbyt małych ilości insuliny, zaburzeń w jej podaży lub jednoczesnej sterydoterapii. Śpiączka ketonowa jest efektem kwasicy ketonowej, czyli powikłania cukrzycy objawiającego się zaburzeniami równowagi kwasowo-zasadowej organizmu na skutek niedoboru insuliny. Z kolei śpiączka cukrzycowa hipoglikemiczna może wynikać z przyjmowania za dużych dawek insuliny, zaburzeń jej podaży z powodu nadmiernego wysiłku fizycznego oraz zaburzeń hormonalnych (np. niedoboru hormonów tarczycy).

Śpiączka cukrzycowa – objawy

Głównym objawem śpiączki cukrzycowej jest utrata przez pacjenta świadomości. Zanim do niej jednak dojdzie, mogą wystąpić pewne symptomy ostrzegawcze:

  • Śpiączka hipoglikemiczna – objawy

Pierwsze objawy zbyt niskiego poziomu cukru we krwi to pobudzenie emocjonalne (nawet agresja), problemy z koncentracją, bóle i zawroty głowy, uczucie silnego głodu, kołatanie serca, nadmierne pocenie się, rozszerzone źrenice. Później mogą do tego dochodzić zaburzenia widzenia i mowy. Do śpiączki dochodzi przy poziomie glikemii około 20 mg/dl:

  • Zespół hiperglikemiczno-hipermolalny (śpiączka hiperglikemiczna) i śpiączka ketonowa – objawy

Objawy śpiączki hiperglikemicznej i ketonowej są podobne – wynikają bowiem z wysokiego poziomu cukru we krwi. Obejmować mogą m.in. zmęczenie i osłabienie, silne pragnienie, wzmożone wydalanie moczu, bóle brzucha, szybki i płytki oddech oraz charakterystyczny, ostry zapach acetonu z ust. Z czasem dojść może do przyspieszenia tętna, spadku ciśnienia i utraty przytomności.

Śpiączka cukrzycowa – pierwsza pomoc, leczenie

Przy podejrzeniu śpiączki cukrzycowej pacjenta należy ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej, zmierzyć mu poziom cukru (badanie glukozy przy pomocy glukometru) i zadzwonić po pogotowie.

Leczenie odbywa się w warunkach szpitalnych, a prowadzi je najczęściej diabetolog. W przypadku śpiączki hipoglikemicznej, występującej najczęściej, pacjentowi podaje się określoną liczbę ampułek glukozy, a następnie wlew glukozy dożylnie. Czasami domięśniowo lub podskórnie aplikowany jest też glukagon. Śpiączka hiperglikemiczna leczona jest poprzez dożylne nawadnianie organizmu, dożylne podawanie insuliny oraz uzupełnianie elektrolitów: potasu i sodu.

Ile trwa śpiączka cukrzycowa?

To zależy oczywiście od tego, jak szybko pacjent trafi pod specjalistyczną opiekę i otrzyma odpowiednią pomoc. Śpiączkę hipoglikemiczną udaje się z reguły przerwać poprzez dożylne podanie glukozy, natomiast śpiączki hiperglikemiczna i ketonowa wymagają dłuższego, złożonego leczenia przywracającego prawidłowe wartości metaboliczne.

Warto pamiętać, że leczenie musi się odbywać w warunkach szpitalnych, a nie domowych – kluczowe jest ustalenie przyczyn zapaści cukrzycowej i ich wyeliminowanie. Trzeba bowiem mieć świadomość, że skutki uboczne śpiączki cukrzycowej mogą być bardzo poważne – włącznie z uszkodzeniem narządów wewnętrznych, nieodwracalnymi zmianami w strukturze mózgu, a nawet śmiercią.

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.