Włosy

Objawy i leczenie łysienia androgenowego

Objawy i leczenie łysienia androgenowego
Objawy i leczenie łysienia androgenowego

Nadmierne wypadanie włosów to powód do zmartwienia, niezależnie od płci. Człowiek ma wrażenie, że traci na atrakcyjności, co zmniejsza samoocenę. Łysienie najczęściej można leczyć i to skutecznie. Wystarczy ustalić rodzaj łysienia i zastosować się do zaleceń trychologa.  U mężczyzn najczęstszym powodem utraty włosów jest łysienie androgenowe.

Przyczyny łysienia androgenowego

Wypadanie włosów u mężczyzn nie jest tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim hormonalnym. Łysienie androgenowe dotyka mężczyzn po 50 roku życia, chociaż może zdarzyć się również u młodszych panów. Lekarze radzą, aby w przypadku łysienia androgennego u mężczyzn przed 50 rokiem życia skonsultować się z kardiologiem i wykonać badania w kierunku chorób serca. Przyczyną  androgenowego łysienia są androgeny, których nadmiar może spowodować wypadanie włosów. DHT (pochodna męskiego testosteronu) oddziałuje na receptory androgenowe mieszków włosowych i doprowadza do stopniowego ich zaniku. Włosy stają się coraz krótsze i słabsze, aż przestają się pojawiać.

Objawy łysienia androgenowego

Łysienie trudno przeoczyć. Objawami łysienia androgenowego są: przetłuszczona skóra głowy, co wiąże się z nadprodukcją łoju skórnego oraz cofanie się linii włosów rozpoczynające się na skroniach i czole. W następnej kolejności łysienie przesuwa się w kierunku ciemienia i głębiej przy skroniach. Powstają zakola, czyli bezwłose fragmenty na głowie lub włosy stają się rzadsze. Wyróżnia się siedem stadiów rozwoju męskiego łysienia androgenowego.

Leczenie łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe to nie wyrok, tylko diagnoza, dzięki której możliwe jest dalsze postępowanie lecznicze. Najlepszą skuteczność w leczeniu łysienia androgenowego ma przeszczep włosów. Jest przeprowadzany metodą FUE, która gwarantuje duży sukces i daje pewność, że przeszczep nie będzie odrzucony, ponieważ materiał pochodzi od tej samej osoby. Przeszczep włosów powyższą metodą polega na punktowym pobieraniu z okolicy potylicznej drobnych fragmentów skóry, które zawierają mieszki włosowe i umieszczeniu go w okolicy biorczej. Pierwsze efekty przeszczepu są widoczne po pół roku. Przez wiele lat można cieszyć się pięknymi włosami.

Zapobieganie wypadaniu włosów

Nawet problemy hormonalne i uwarunkowania genetyczne nie muszą oznaczać wypadania włosów. Łysieniu można zapobiegać poprzez zbilansowaną dietę bogatą w witaminy i minerały. Witaminy B, E i D pomogą zapobiegać wypadaniu włosów. U osób dotkniętych problemem łysienia androgenowego obserwuje się niedobór witaminy B6. Pacjent powinien wprowadzić do swojej diety: orzechy, fasolę, groszek i otręby.

Skutecznie zapobiega łysieniu spożywanie produktów zawierających jod, żelazo, cynk oraz witaminę E. Należy spożywać takie produkty jak: truskawki, gotowane jajka, krowie mleko, szpinak, brokuły, migdały i orzeszki ziemne. Warto wiedzieć, że problem łysienia androgenowego może dotyczyć także około 40% kobiet, choć przebiega inaczej niż w przypadku mężczyzn.

Więcej można przeczytać w na stronie internetowej: Dr Piotr Turkowski

Powiązane posty
Włosy

Przeszczep włosów Warszawa - kiedy warto się zdecydować?

Bujnafryzura to obecnie symbol młodości i piękna, tak samo jak atrakcyjna twarz. Nie każdy…
Czytaj więcej
Włosy

Szampon z biotyną na wypadające włosy

Gęste i mocne włosy są odznaką witalności i zdrowia. Wypadanie włosów to spory problem.
Czytaj więcej
Włosy

Tureccy specjaliści od przeszczepu włosów

Problemy z włosami stają się plagą ostatnich czasów. Wiele ludzi, na skutek problemów…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.