Zdrowie

Celiakia, wszystko na temat choroby

Celiakia, wszystko na temat choroby
Celiakia, wszystko na temat choroby

Bardzo często choroba ta przypisywana była do okresu dziecięcego, z której się wyrasta po kilkuletnim przestrzeganiu diety. Są to sprzeczne informacje, które prowadzą do rozprzestrzeniania się nieprawdziwych informacji na temat tej choroby, np. że jest ona uleczalna, co jest oczywiście niemożliwe. W Polsce około procent całej populacji choruje na tę przypadłość. Wymaga ona zastosowania odpowiedniej diety bezglutenowej. Osoba, chorująca na celiakię musi spożywać produkty bez glutenu, czyli pozbawionych białka pochodzenia zbożowego.

Co to celiakia?

Nazwa choroby pochodzi z języka greckiego i w tłumaczeniu oznacza: brzuch. Chorobę tę odkryto w latach 50 XX wieku. Schorzenie dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych, a najbardziej zagrożone są osoby między 40, a 50 rokiem życia. Celiakia zwana jest inaczej chorobą trzewną, która trwa przez całe życie i zwykle uwarunkowana jest genetycznie. Objawia się tym, że organizm, a dokładniej układ odpornościowy źle reaguje na dostarczany gluten. Choroba ta skutkować może zapaleniem jelita cienkiego, a nawet do zaniku kosmków. Spożywany gluten negatywnie wpływa ba wchłanianie składników w jelicie, co skutkuje wieloma niepożądanymi objawami. Wiele osób nazywa tę chorobę alergią, co nie jest właściwe, gdyż przypadłość ta jest jednostką chorobową.

Objawy choroby

Choroba ta objawia się zaburzeniami układu pokarmowego oraz innych układów. Ze strony układu pokarmowego zwykle objawia się przewlekłymi, wodnistymi biegunkami, wzdęciami, bólami brzucha, zaparciami, jadłowstrętem, niedożywieniem oraz utratą masy ciała.

Objawami ze strony układu krwionośnego są niedokrwistość, spowodowana niewłaściwym wchłanianiem w jelicie oraz skaza krwotoczna, która powoduje częstsze krwawienia w pobliżu tkanek i narządów.

Do objawów układu mięśniowo-kostnego należą osteoporoza, osteopenia oraz miopatia. Trudności występujące w układzie nerwowym to migrena, zaburzenia koordynacji ruchowej, padaczka oraz depresja. U kobiet mogą pojawić się także objawy, wynikające z układu rozrodczego takie jak zaburzenia miesiączkowania, bezpłodność żeńska i męska, martwe płody czy przedwczesna menopauza. W jamie ustnej mogą pojawić się afty czy niedorozwój szkliwa zębowego.

Dieta bezglutenowa – produkty bez glutenu

Leczenie celiakii polega na wprowadzeniu i stosowaniu diety bezglutenowej, która wybiera tylko produkty bez glutenu w swojej diecie. Przestrzeganie tej diety skutkuje dobrym stanem zdrowia, zarówno psychicznym, jak i fizycznym, ustępują objawy kliniczne oraz jelita odzyskują swoją sprawność, ponieważ następuje odbudowa kosmków jelitowych.

Osoby, u których dopiero zdiagnozowano chorobę, po trzech tygodniach od przestrzegania diety następuje ustąpienie objawów klinicznych. Znacznie dłużej ma miejsce proces odbudowania kosmków jelitowych, może on trwać nawet przez 2 lata. Stąd tak ważne jest szybkie rozpoznanie choroby i wszczęcie odpowiedniej diety. Fundamentalna zasada diety bezglutenowej to całkowite wykluczenie produktów, w których znajduje się pszenica, jęczmień, żyto, pszenżyto, orkisz oraz wszelkie produkty z ich zawartością.

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.