Zdrowie

Jak utrzymać zdrowie i kondycję na długie lata?

Jak utrzymać zdrowie i kondycję na długie lata
Jak utrzymać zdrowie i kondycję na długie lata

Istnieją sposoby na to, aby przeżyć w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej do późnej starości. Najwięcej zależy od stylu życia. Sprawne funkcjonowanie organizmu wymaga kompleksowego zadbania o całe ciało. Kluczowe znaczenie mają zarówno ćwiczenia fizyczne, jak i odpowiednia dieta. Okazuje się, że więcej problemów z utrzymaniem dobrej formy mają mężczyźni. Stosując się do kilku podstawowych zaleceń, mogą jednak cieszyć się nienagannym zdrowiem w każdym wieku.

Systematyczne ćwiczenia fizyczne

Podstawą zdrowego funkcjonowania całego ciała jest regularna aktywność fizyczna. Systematyczne ćwiczenia nie tylko wzmacniają mięśnie, ale też korzystnie wpływają na kondycję umysłową. Ruch poprawia ukrwienie i sprzyja odżywieniu całego organizmu, włącznie z mózgiem. Zwiększony dopływ krwi podnosi podaż tlenu, dzięki czemu umysł może działać efektywniej. Aktywność fizyczna pozwala na zachowanie sprawności ruchowej, a jednocześnie ułatwia koncentrację i poprawia pamięć. W trakcie ruchu mózg jest lepiej dotleniony, przez co wzrasta stężenie neuroprzekaźników. Wydzielające się wówczas endorfiny nie przypadkiem nazywane są hormonami szczęścia. Poprawiają one nastrój i zmniejszają odczuwanie bólu, dzięki czemu znacząco ułatwiają codzienne funkcjonowanie.

Ochrona przed stresem

Depresja należy do chorób, które bardzo często dotykają ludzi dojrzałych. W wielu przypadkach stanowi ona bezpośrednią konsekwencję nieodpowiedniego stylu życia. Stres jest całkowicie naturalny i praktycznie niezbędny do funkcjonowania, jednak nie powinien utrzymywać się jako stan przewlekły. Sprzyja wówczas nie tylko depresji, ale również wielu innym poważnych chorobom. Osoby zmagające się z chronicznym stresem są znacznie bardziej narażone na demencję czy nowotwory, zwłaszcza po 50. roku życia. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest przede wszystkim nabycie umiejętności lepszego panowania nad własnym nastrojem i emocjami. Pod wpływem stresu procesy poznawcze mózgu ulegają zablokowaniu, obniżając wydajność jego pracy. Najlepszym remedium na poprawę samopoczucia i wspomaganie funkcji umysłowych są ćwiczenia relaksujące i ruchowe, takie jak joga, spacery, taniec, pływanie czy aerobik.

Dobre nawyki żywieniowe

Sposób odżywiania ma ścisły związek z kondycją psychiczną i fizyczną. Spożywanie niezdrowych pokarmów prowadzi nie tylko do nadwagi, ale również zwiększa ryzyko zapadnięcia na choroby otępienne – np. chorobę Alzheimera. Na sprawność umysłu i ciała kluczowy wpływ mają zawarte w pokarmie mikroelementy. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu najważniejszymi pierwiastkami są: żelazo, magnez, wapń, cynk i potas. Podstawową zasadą zdrowego żywienia jest sięganie po produkty naturalne i jak najmniej przetworzone, a przy tym zróżnicowane. Nie bez znaczenia pozostaje częstotliwość posiłków oraz ilość spożywanego pokarmu. Kaloryczność produktów powinna odpowiadać dziennemu zapotrzebowaniu organizmu. Należy też pamiętać o unikaniu podjadania między posiłkami. Osobna kwestia dotyczy używek, które powinno się ograniczyć. Zwiększają one ryzyko rozwoju chorób serca, wylewu czy nowotworów, a także powodują uzależnienie.

Jak utrzymać zdrowie i kondycję na długie lata

Regularne badania

Wizyty kontrolne u lekarza powinny dotyczyć wszystkich osób, nawet tych nieprzejawiających żadnych objawów dolegliwości zdrowotnych. Systematyczne badania są najlepszą profilaktyką, która pozwala na odpowiednio wczesne rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn po 40. i 50. roku życia. Warto wykonywać comiesięczne samobadanie jąder, starając się wykryć ewentualne grudki, guzki czy obrzęk. W okolicach czterdziestki należy też poddać się badaniu prostaty, zwłaszcza w przypadku zwiększonego parcia na mocz przy wyraźnym osłabieniu jego strumienia. Problemem często dotykającym starszych mężczyzn są także zaburzenia erekcji. Dolegliwości o charakterze seksualnym należą do szczególnie wstydliwych, dlatego warto zasięgnąć dyskretnej pomocy. Na stronie: https://potencjalnie.pl/ znaleźć można wiele suplementów diety, które pozwolą na uporanie się z tym problemem.

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.