Zdrowie

Wielofunkcyjne produkty z apteki w które warto zainwestować

Wielofunkcyjne produkty z apteki w które warto zainwestować
Wielofunkcyjne produkty z apteki w które warto zainwestować

Wśród zalewającej nas zewsząd fali marketingowych chwytów i pułapek, warto na chwilę się zatrzymać. Na zakupach można wiele zaoszczędzić pod warunkiem, że wiemy, czego dokładnie potrzebujemy. Tak samo bywa z preparatami dostępnymi w aptece. Otaczające nas reklamy przekonujące nas, że potrzebujemy suplementów na wspomożenie większości organów naszego ciała. W dzisiejszym artykule podpowiadamy o tanich, wielofunkcyjnych oraz skutecznych produktach, które warto zawsze mieć w domu.

Aloes

Występuje w postaci żeli oraz preparatów do picia. Warto wybrać środek, który w swoim składzie zawiera minimum 90% wyciągu z aloesu. Możemy go stosować jako preparat nawilżający skórę. Kobiety chętnie wykorzystują go jako bazę pod makijaż. Sprawdza się w roli dodatku do maseczki na twarz, czy włosy. W przypadku osób z atopowym zapaleniem skóry zapewni nawilżenie, ukojenie objawów i zmniejszenie świądu. Ze względu na grzybobójcze działanie aloesu, wcierany w skórę głowy, pomoże w walce z łupieżem. Zastosowanie aloesu, szczególnie świeżego, zapewni poprawę kondycji skóry u osób z trądzikiem – ten patent podobno stosowała sama Kleopatra [1].

Sól fizjologiczna

Tani produkt odpowiedni dla niemowląt, dzieci i dorosłych. Znajduje zastosowanie w oczyszczaniu nosa, nawilżaniu i przemywaniu oczu, w przemywaniu ran, do chłodzenia oparzonych miejsc, w higienie uszu. Co więcej, soli fizjologicznej można używać do nebulizacji, co wpływa korzystanie na stan zatok, szczególnie w przypadku karatu alergicznego lub infekcji. W inhalacji sól fizjologiczna zapewni nawilżenie dróg oddechowych i przyspieszy proces leczenia w przypadku objawów przeziębienia [2]. Poleca się zakup soli w postaci małych ampułek tak jak TUTAJ.

Olej arganowy

Składnik stosowany w kosmetyce, medycynie oraz w kuchni. Pozyskiwany jest na południu Maroka z nasion drzewa arganowego. Preparaty kosmetyczne wytłaczane są z nasion nieprażonych, natomiast produkty spożywcze – z prażonych. Olejek zawiera bardzo dużo witaminy E, steroli oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dodatkowo hamuje rozwój miażdżycy, zwalcza wolne rodniki, wspomaga leczenie bezpłodności u mężczyzn, łagodzi stany zapalne i bóle stawów, reguluje ciśnienie krwi, chroni organizm przed rozwojem chorób bakteryjnych i grzybiczych. Można go dodawać do kremów, masek, stosować samodzielnie podczas masażu czy kąpieli – dzięki temu wpłynie na opóźnienie procesów starzenia, redukcję zmarszczek, łagodzenie objawów alergii, otarć, czy poparzeń oraz zmniejszy blizny i przebarwienia skóry [3].

Maść z witaminą A

Kolejny tani środek o szerokim spektrum działania. Z powodzeniem stosowany w medycynie przy łagodzeniu objawów łuszczycy, trądziku, rybiej łuski. Maść łączona z antybiotykami polepsza terapię oparzeń i innych uszkodzeń skóry. Dodatkowo maść witaminowa sprawdzi się na co dzień do nawilżania dłoni, ust czy okolic nosa podczas przeziębienia [4].

Mydło dziegciowe

Przy pierwszym kontakcie może wydać się nieprzyjemne ze względu na charakterystyczny i mocny zapach. Wraz z użytkowaniem można się do niego przyzwyczaić, a nawet polubić. Świetnie zastąpi wszelkie żele do mycia twarzy oraz ciała ze względu na swoje działanie antybakteryjne i łagodzące podrażnienia. Niektórzy stosują go nawet zamiast szamponu do włosów, ponieważ świetnie daje sobie radę z łupieżem, dodatkowo wzmacnia włosy i chroni przed ich wypadaniem [5].

Olejek arganowy zawiera bardzo dużo witaminy E, steroli oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Bilbiografia:

1 – Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy. Aleksander Ożarowski (red.). Wyd. 3. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1982

2 – Indeks leków Medycyny Praktycznej 2007. Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2007

3 – Włudyka B., Niezwykła moc oleju arganowego, Aura, 2011

4 – Bronikowska A., Wojnowska D., Zastosowanie retinoidów w dermatologii, Borgis – Nowa Medycyna 1/2003

5 – Farmakopea Polska II 1937 r., s. 688, Monografia szczegółowa – Pix liquida Pini (dziegieć sosnowy)

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.