DietaDiety odchudzające

Skuteczna dieta na której można schudnąć jeszcze szybciej

Skuteczna dieta na której można schudnąć jeszcze szybciej
Skuteczna dieta na której można schudnąć jeszcze szybciej

„Schudnę do lata” – to najczęściej powtarzane z postanowień noworocznych. Tymczasem w okolicach maja okazuje się, że wyszło jak co roku, nawet mimo starań. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na niezwykle ostatnio modną i polecaną dietę ketogeniczną. Na czym ona polega? Czy naprawdę działa?

Główne założenia diety ketogenicznej

Mówiąc w największym skrócie, dieta ketogeniczna bazuje na tłuszczach i białku. Dzięki niej uczymy organizm spalać tłuszcze, które z czasem, po osiągnięciu tak zwanego stanu ketozy, organizm zaczyna czerpać z zapasów. Jeśli jednak wydaje ci się, że oznacza to jedzenie wyłącznie parówek z majonezem i karkówki z grilla – jesteś w błędzie. Proporcje tłuszczów nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych muszą być zachowane i powinny wynosić 1:1:1. Jest to więc dieta znacznie bardziej restrykcyjna, niż by się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Aby odniosła pożądane skutki, należy dokładnie planować jadłospis i mieć świadomość tego, jaki rodzaj tłuszczu zawierają poszczególne jego składniki.

Jakie źródła tłuszczu bierzemy pod uwagę?

TŁUSZCZE NASYCONE w naszej diecie, to przede wszystkim tłuszcze zwierzęce – boczek, smalec, golonka, udka z kurczaka, również nabiał, olej kokosowy.

TŁUSZCZE JEDNONIENASYCONE – oliwki i oliwa oraz orzechy. Ta grupa tłuszczów wpływa na właściwy poziom cholesterolu we krwi.

TUSZCZE WIELONIENASYCONE – ich źródłem również są orzechy i oleje roślinne, ale przede wszystkim ryby morskie.

W diecie ketogenicznej spożywamy również sporo jaj pamiętając, by były one poddawane krótkiej obróbce termicznej – jedynie jaja na miękko są naprawdę zdrowe. Długa obróbka przekształca zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3 do postaci, która występuje w niezdrowych daniach typu fast-food.

Ograniczamy węglowodany

Ilość spożywanych węglowodanów, zwłaszcza w początkach diety, powinna być minimalna. Ich źródła również powinny być starannie dobrane. Nie patrz nawet w stronę ziemniaków, białego pieczywa, ani słodyczy. Jedz szpinak, brokuły i niewielkie ilości owoców. Pamiętaj, że źródłem węglowodanów, są również zalecane w diecie ketogenicznej orzechy.

Pij wodę zawierającą niezbędne organizmowi minerały – na przykład Muszyniankę.

Zalety i wady diety ketogenicznej

Główną zaletą omawianej diety, jest jej wysoka skuteczność. Stosując ją można zrzucić w krótkim czasie naprawdę sporo zbędnego tłuszczu. Jest zalecana zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie, ponieważ zwiększa fizyczną wydajność organizmu, jednak nie mamy tu na myśli treningów siłowych – raczej szybkie marsze, rower i orbitrek.

Niestety nie jest to dieta dla początkujących. Początki są naprawdę trudne i wiążą się z poczuciem osłabienia, głodu i braku koncentracji. Objawy te ustępują po wejściu w stan ketozy, jednak osoby niedoświadczone w stosowaniu diet redukcyjnych często nie są w stanie przetrwać początków.

Dieta ketogeniczna jest bardzo restrykcyjna i jej skuteczność zależy od ścisłego przestrzegania zaleceń spożywania odpowiednich grup produktów. Jest jednak dobrym wyborem dla osób, które próbowały już innych, mniej skutecznych diet.

Artykuł powstał we współpracy z ketowariatka.pl

Powiązane posty
Diety odchudzające

Zdrowa i zrównoważona dieta, której podstawą jest pieczywo bezglutenowe

Osoby borykające się z celiakią bądź z alergią na gluten, jeszcze do niedawna musiały…
Czytaj więcej
Diety odchudzające

Gdy brakuje czasu na domowe pichcenie - dieta pudełkowa

Wiele osób słyszących cokolwiek o diecie pudełkowej ma przeświadczenie, że jest ona dedykowana…
Czytaj więcej
Diety odchudzające

Odchudzanie bez wyrzeczeń

Odchudzanie to przede wszystkim wyrzeczenia. Rezygnacja z ulubionych przysmaków i rozkoszy…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.