Zdrowa żywność | Zdrowa dieta | zdrowojemy.pl

Wielofunkcyjne produkty z apteki w które warto zainwestować

Wielofunkcyjne produkty z apteki w które warto zainwestować

Wielofunkcyjne produkty z apteki w które warto zainwestować

Wśród zalewającej nas zewsząd fali marketingowych chwytów i pułapek, warto na chwilę się zatrzymać. Na zakupach można wiele zaoszczędzić pod warunkiem, że wiemy, czego dokładnie potrzebujemy. Tak samo bywa z preparatami dostępnymi w aptece. Otaczające nas reklamy przekonujące nas, że potrzebujemy suplementów na wspomożenie większości organów naszego ciała. W dzisiejszym artykule podpowiadamy o tanich, wielofunkcyjnych oraz skutecznych produktach, które warto zawsze mieć w domu.

Aloes

Występuje w postaci żeli oraz preparatów do picia. Warto wybrać środek, który w swoim składzie zawiera minimum 90% wyciągu z aloesu. Możemy go stosować jako preparat nawilżający skórę. Kobiety chętnie wykorzystują go jako bazę pod makijaż. Sprawdza się w roli dodatku do maseczki na twarz, czy włosy. W przypadku osób z atopowym zapaleniem skóry zapewni nawilżenie, ukojenie objawów i zmniejszenie świądu. Ze względu na grzybobójcze działanie aloesu, wcierany w skórę głowy, pomoże w walce z łupieżem. Zastosowanie aloesu, szczególnie świeżego, zapewni poprawę kondycji skóry u osób z trądzikiem – ten patent podobno stosowała sama Kleopatra [1].

Sól fizjologiczna

Tani produkt odpowiedni dla niemowląt, dzieci i dorosłych. Znajduje zastosowanie w oczyszczaniu nosa, nawilżaniu i przemywaniu oczu, w przemywaniu ran, do chłodzenia oparzonych miejsc, w higienie uszu. Co więcej, soli fizjologicznej można używać do nebulizacji, co wpływa korzystanie na stan zatok, szczególnie w przypadku karatu alergicznego lub infekcji. W inhalacji sól fizjologiczna zapewni nawilżenie dróg oddechowych i przyspieszy proces leczenia w przypadku objawów przeziębienia [2]. Poleca się zakup soli w postaci małych ampułek tak jak TUTAJ.

Olej arganowy

Składnik stosowany w kosmetyce, medycynie oraz w kuchni. Pozyskiwany jest na południu Maroka z nasion drzewa arganowego. Preparaty kosmetyczne wytłaczane są z nasion nieprażonych, natomiast produkty spożywcze – z prażonych. Olejek zawiera bardzo dużo witaminy E, steroli oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dodatkowo hamuje rozwój miażdżycy, zwalcza wolne rodniki, wspomaga leczenie bezpłodności u mężczyzn, łagodzi stany zapalne i bóle stawów, reguluje ciśnienie krwi, chroni organizm przed rozwojem chorób bakteryjnych i grzybiczych. Można go dodawać do kremów, masek, stosować samodzielnie podczas masażu czy kąpieli – dzięki temu wpłynie na opóźnienie procesów starzenia, redukcję zmarszczek, łagodzenie objawów alergii, otarć, czy poparzeń oraz zmniejszy blizny i przebarwienia skóry [3].

Maść z witaminą A

Kolejny tani środek o szerokim spektrum działania. Z powodzeniem stosowany w medycynie przy łagodzeniu objawów łuszczycy, trądziku, rybiej łuski. Maść łączona z antybiotykami polepsza terapię oparzeń i innych uszkodzeń skóry. Dodatkowo maść witaminowa sprawdzi się na co dzień do nawilżania dłoni, ust czy okolic nosa podczas przeziębienia [4].

Mydło dziegciowe

Przy pierwszym kontakcie może wydać się nieprzyjemne ze względu na charakterystyczny i mocny zapach. Wraz z użytkowaniem można się do niego przyzwyczaić, a nawet polubić. Świetnie zastąpi wszelkie żele do mycia twarzy oraz ciała ze względu na swoje działanie antybakteryjne i łagodzące podrażnienia. Niektórzy stosują go nawet zamiast szamponu do włosów, ponieważ świetnie daje sobie radę z łupieżem, dodatkowo wzmacnia włosy i chroni przed ich wypadaniem [5].

Olejek arganowy zawiera bardzo dużo witaminy E, steroli oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Bilbiografia:

1 – Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy. Aleksander Ożarowski (red.). Wyd. 3. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1982

2 – Indeks leków Medycyny Praktycznej 2007. Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2007

3 – Włudyka B., Niezwykła moc oleju arganowego, Aura, 2011

4 – Bronikowska A., Wojnowska D., Zastosowanie retinoidów w dermatologii, Borgis – Nowa Medycyna 1/2003

5 – Farmakopea Polska II 1937 r., s. 688, Monografia szczegółowa – Pix liquida Pini (dziegieć sosnowy)

Exit mobile version