Pleśniawki to naloty koloru białego lub kremowego, które pojawiają się w jamie ustnej na skutek działania grzybów zwanych drożdżakami. Mogą pojawić się u osób w każdym wieku, w tym u niemowląt. Niestety to właśnie u maluchów bywają często lekceważone, ponieważ ze względu na kolor łatwo je pomylić z resztkami mleka zalegającymi w jamie ustnej dziecka, szczególnie tuż po posiłku. Jak leczyć pleśniawki u niemowlaka?
Pleśniawki u niemowlaka pojawiają się najczęściej na wewnętrznej stronie pliczków, podniebieniu, dziąsłach, a także języku. Nie można ich samodzielnie ścierać, ponieważ może zakończyć się to podrażnieniem i krwawieniem z miejsca, w którym pleśniawka się znajdowała. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Pleśniawki u niemowlaka – przyczyny powstawania i objawy
Pleśniawki u niemowlaka mają postać niewielkich białych grudek, które mogą być umiejscowione w całej jamie ustnej dziecka. Nieleczone pleśniawki mogą się rozwijać, pokrywając coraz większą powierzchnię jamy ustanej, a nawet przedostać się do gardła i przewodu pokarmowego. O tym, że maluch ma w jamie ustnej pleśniawki, może również świadczyć jego płaczliwość, niechęć do spożywania pokarmów oraz ogólne rozdrażnienie.
Do zarażenia pleśniawkami u noworodków, najczęściej dochodzi poprzez kontakt z dorosłymi. Dotyczy to szczególnie dzieci rodzonych siłami natury, u których pleśniawki pojawiają się w pierwszych dniach życia. Ale nie tylko. Pleśniawki mogą pojawić się także na skutek karmienia piersią, a także podawania dziecku np. oblizanego wcześniej przez rodzica smoczka.
W każdej z tych sytuacji do ust dziecka trafiają chorobotwórcze drobnoustroje, które przyczyniają się do powstania pleśniawek. W przypadku niemowląt kilkumiesięcznych pleśniawki mogą rozwijać się na skutek osłabienia odporności lub też nieprawidłowego dbania o higienę jamy ustnej dziecka. Pleśniawki u dzieci bardzo często pojawiają się także w trakcie ząbkowania.
Pleśniawki – jak leczyć?
Pleśniawki – jak leczyć? – to pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców. Z całą pewnością problemu pleśniawek nie można bagatelizować. Nie wolno także podejmować prób samodzielnego leczenia, na przykład poprzez podanie dziecku środków dostępnych w aptece. Leczenie pleśniawek wymaga konsultacji z lekarzem i polega na miejscowym stosowaniu leków przez niego przepisanych. Mogą to być maści lub żele zawierające substancje o działaniu przeciwgrzybicznym.
Maść lub żel należy nakładać bezpośrednio na pleśniawkę. W tym celu można użyć specjalnej szpatułki, jednak lepiej użyć do tego palca. Wystarczy nałożyć na niego zwykły jałowy gazik i nałożyć na niego lekarstwo, a następnie potrzeć miejsca, w którym występują pleśniawki. Trzeba jednak pamiętać, by robić to delikatnie, gdyż w przeciwnym razie można zetrzeć pleśniawkę.