Zdrowie

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie i pielęgnacja

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie i pielęgnacja
Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie i pielęgnacja

Łojotokowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą dermatologiczną, która pojawia się zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Jej charakterystycznymi objawami są zmiany rumieniowe, łuszczenie się naskórka, świąd i podrażnienie. Skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Pielęgnacja cery z łojotokowym zapaleniem skóry

Łojotokowe zapalenie skóry charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum, która prowadzi do łuszczenia się naskórka i stanu zapalnego. Objawy zlokalizowane są przede wszystkim na twarzy i owłosionej skórze głowy. Do pielęgnacji należy więc użyć produktów, które nie tylko oczyszczają i nawilżają, ale także działają leczniczo. Dobrym wyborem są dermokosmetyki.

Kosmetyki apteczne zawierają substancje, które łagodzą dolegliwości chorobowe, odbudowują uszkodzony naskórek oraz poprawiają ogólny wygląd i kondycję skóry. Osoby z łojotokowym zapaleniem skóry powinny sprawdzać skład produktów do codziennej pielęgnacji. Dobrze, gdy mają:

  • tłuszcze roślinne (masło shea, olej z awokado i z orzechów makadamia),
  • silikony (dimetikon),
  • wysokie stężenie gliceryny,
  • witaminę E,
  • pantenol (kwas pantotenowy).

Są to substancje kojące i łagodzące podrażnienia, uzupełniające naturalną warstwę lipidową naskórka oraz przyspieszające regenerację komórek skóry. Dermokosmetyki należy stosować dwa razy dziennie – rano i wieczorem. W pierwszej kolejności warto oczyścić twarz pianką lub emulsją do mycia, delikatnie osuszyć i nałożyć warstwę kremu nawilżającego. Ważne jest, aby preparat na dzień miał duży współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF).

Jeżeli objawy łojotokowego zapalenia skóry zlokalizowane są na głowie, warto używać specjalistycznych szamponów, a ich działanie wspomagać dwa razy w tygodniu ziołowymi płukankami do włosów z rumianku, mięty, skrzypu lub pokrzywy. Można także wcierać w skórę głowy olej rycynowy lub kokosowy.

Jak wygląda leczenie łojotokowego zapalenia skóry?

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry polega na miejscowym stosowaniu maści i kremów o działaniu przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym. W niektórych przypadkach dla zwiększenia skuteczności terapii konieczne jest przyjmowanie leków doustnych. Należy pamiętać, że farmakoterapia usuwa przyczynę problemu, jednak to oczyszczanie i nawilżanie przy pomocy dermokosmetyków poprawia wygląd cery i odbudowuje uszkodzenia. Całkowite wyleczenie jest możliwe tylko dzięki połączeniu farmakoterapii i właściwej pielęgnacji.

Dieta przy łojotokowym zapaleniu skóry

W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry znaczenie ma również zmiana nawyków żywieniowych. Pozwala bowiem zapobiegać częstym nawrotom choroby. Osoby chore powinny włączyć do jadłospisu świeże warzywa i owoce, które są bogatym źródłem witamin A, B, C i E, a także produkty, które uzupełnią cynk niezbędny w zwalczaniu problemów skórnych – ryby morskie, orzechy i nasiona. Wskazane jest wyeliminowanie fast foodów, żywności przetworzonej, ostrych przypraw, słodyczy i alkoholu, które przyczyniają się do wzmożonej produkcji łoju.

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.