Zdrowa żywność | Zdrowa dieta | zdrowojemy.pl

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie i pielęgnacja

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie i pielęgnacja

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie i pielęgnacja

Łojotokowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą dermatologiczną, która pojawia się zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Jej charakterystycznymi objawami są zmiany rumieniowe, łuszczenie się naskórka, świąd i podrażnienie. Skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Pielęgnacja cery z łojotokowym zapaleniem skóry

Łojotokowe zapalenie skóry charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum, która prowadzi do łuszczenia się naskórka i stanu zapalnego. Objawy zlokalizowane są przede wszystkim na twarzy i owłosionej skórze głowy. Do pielęgnacji należy więc użyć produktów, które nie tylko oczyszczają i nawilżają, ale także działają leczniczo. Dobrym wyborem są dermokosmetyki.

Kosmetyki apteczne zawierają substancje, które łagodzą dolegliwości chorobowe, odbudowują uszkodzony naskórek oraz poprawiają ogólny wygląd i kondycję skóry. Osoby z łojotokowym zapaleniem skóry powinny sprawdzać skład produktów do codziennej pielęgnacji. Dobrze, gdy mają:

Są to substancje kojące i łagodzące podrażnienia, uzupełniające naturalną warstwę lipidową naskórka oraz przyspieszające regenerację komórek skóry. Dermokosmetyki należy stosować dwa razy dziennie – rano i wieczorem. W pierwszej kolejności warto oczyścić twarz pianką lub emulsją do mycia, delikatnie osuszyć i nałożyć warstwę kremu nawilżającego. Ważne jest, aby preparat na dzień miał duży współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF).

Jeżeli objawy łojotokowego zapalenia skóry zlokalizowane są na głowie, warto używać specjalistycznych szamponów, a ich działanie wspomagać dwa razy w tygodniu ziołowymi płukankami do włosów z rumianku, mięty, skrzypu lub pokrzywy. Można także wcierać w skórę głowy olej rycynowy lub kokosowy.

Jak wygląda leczenie łojotokowego zapalenia skóry?

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry polega na miejscowym stosowaniu maści i kremów o działaniu przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym. W niektórych przypadkach dla zwiększenia skuteczności terapii konieczne jest przyjmowanie leków doustnych. Należy pamiętać, że farmakoterapia usuwa przyczynę problemu, jednak to oczyszczanie i nawilżanie przy pomocy dermokosmetyków poprawia wygląd cery i odbudowuje uszkodzenia. Całkowite wyleczenie jest możliwe tylko dzięki połączeniu farmakoterapii i właściwej pielęgnacji.

Dieta przy łojotokowym zapaleniu skóry

W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry znaczenie ma również zmiana nawyków żywieniowych. Pozwala bowiem zapobiegać częstym nawrotom choroby. Osoby chore powinny włączyć do jadłospisu świeże warzywa i owoce, które są bogatym źródłem witamin A, B, C i E, a także produkty, które uzupełnią cynk niezbędny w zwalczaniu problemów skórnych – ryby morskie, orzechy i nasiona. Wskazane jest wyeliminowanie fast foodów, żywności przetworzonej, ostrych przypraw, słodyczy i alkoholu, które przyczyniają się do wzmożonej produkcji łoju.

Exit mobile version