Często słyszymy z różnych stron o osobach, które poddały się laserowej korekcji wzroku i już nie muszą chodzić w okularach. Nie zawsze jednak jesteśmy świadomi na czym polega taka korekcja oraz jakich wad dotyczy. Zobaczmy, czy laserowa korekcja wzroku jest dla każdego.
Laserowa korekcja wzroku – co to jest?
Laserowa korekcja wzroku to metoda leczenia wad wzroku, dzięki której pacjent może odzyskać pełną ostrość widzenia, co pozwoli mu zrezygnować z konieczności noszenia okularów lub szkieł kontaktowych. Do leczenia stosuje się różne metody leczenia, zarówno metody powierzchniowe, jak i wewnątrzstromalne. Ich wybór zależy od wady wzroku oraz stopnia jej zaawansowania.
Jakie wady można leczyć z pomocą laserowej korekcji wzroku?
Zabiegowi laserowej korekcji wzroku mogą poddać się osoby cierpiące na jedną z wad refrakcji. Mamy tu na myśli dalekowzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm. Korekcji mogą być poddane wady od -12 do + 6 dioptrii i +6 dioptrii cylindra w przypadku astygmatyzmu. Dzięki metodzie laserowej, osoby mające wady wzroku znajdujące się w podanym wyżej przedziale, mogą całkowicie pozbyć się konieczności noszenia okularów i soczewek kontaktowych.
Istotny jest również wiek pacjenta. Teoretycznie laserowej korekcji wzroku mogą poddać się wszystkie osoby pomiędzy 18 a 65 rokiem życia. Faktycznie jednak najlepiej poczekać do ok. 21 roku życia, bo wtedy następuje stabilizacja wady, a zdążyć przed 45 rokiem życia, kiedy to zaczynają pojawiać się pierwsze objawy starczowzroczności.
Jakie metody laserowej korekcji wzroku można wybrać?
Metod laserowej korekcji wzroku jest kilka, a ich wybór zależy od rodzaju wady oraz jej stopnia. Jedną z najlepszych metod jest metoda WF Optimized, która polega na wykorzystaniu w trakcie zabiegu dwóch laserów: femtosekundowego i excimerowego, w którym średni czas działania lasera na rogówkę nie przekracza 10 sekund. Dzięki temu zabiegowi można pozbyć się wad od -7 do +2 dioptrii i +2 dioptrii astygmatyzmu.
W przypadku większych wad wzroku najczęściej rekomendowany jest zabieg vDesign, który daje możliwość lepszej personalizacji podczas zabiegu, co przy większych wadach ma ogromne znaczenie.
Trzecią metodą, o której warto tutaj wspomnieć, jest EBK czyli jedna z metod powierzchniowych. Jest ona szczególnie polecana osobom, które mają cienką rogówkę lub wykonują zawód podnoszący ryzyko wystąpienia urazów oka. W ich przypadku metoda powierzchniowa jest bezpieczniejsza, a nadal pozwala na laserową korekcję wad wzorku.