Zdrowie

Jak nie zrazić dzieci do wizyty u stomatologa?

Jak nie zrazić dzieci do wizyty u stomatologa?
Jak nie zrazić dzieci do wizyty u stomatologa?

Dziecko rodzi się bez ząbków, ale o jego dziąsełka trzeba dbać od pierwszych chwil życia. Pierwszy ząbek pojawia się zwykle między 4 a 8 miesiącem życia maleństwa.  Już wtedy powinno się kupić specjalną szczoteczkę dla niemowląt i czyścić pierwsze ząbki. Zdaniem stomatologów pierwsza wizyta malca w gabinecie dentystycznym powinna mieć miejsce około 18 miesiąca życia. Jest to najlepszy czas na przekonanie malucha do dentysty i zapobieganie dentofobii.

Rola pierwszej wizyty u stomatologa

Dzieci z reguły boją się stomatologa. Ich strach wynika z opisów spotkania z lekarzem dentystą, jakie słyszą w domu, z opowiadań rodziców i dziadków o bólu i nieprzyjemnych przeżyciach. Dentofobia jest bardzo dużym problemem społecznym, który przekłada się na stan jamy ustnej Polaków i na odbiór wizyt u stomatologa u najmłodszego pokolenia.

Rodzicom trudno jest nie mówić źle o wizycie u stomatologa, skoro mają swoje doświadczenia. W czasach ich dzieciństwa gabinety stomatologiczne nie były miejscem przyjaznym dzieciom. Jednak technologia stomatologiczna i podejście do pacjenta ulegają pozytywnym zmianom i coraz więcej gabinetów dentystycznych jest przyjazna dzieciom oraz ma ofercie usługi adresowane do najmłodszych. Dysponuje nagrodami dla dzieci w postaci naklejek, kolorowanek, a nawet próbek past do zębów.

Eksperci z Polskiego Stowarzyszenie Stomatologii Dziecięcej zwracają uwagę, że rodzice powinni dołożyć wszelkich starań, aby nie zrazić dziecka do wizyty u stomatologa. Aby dziecko miało pozytywne skojarzenia z dentystą, trzeba zadbać o to, aby pierwsza wizyta odbyła się jak najwcześniej, np. ok 7-18 miesiąca życia, kiedy nie ma jeszcze mowy o zabiegach dentystycznych. Powinna polegać na przeglądzie zębów i poradach dla rodziców, jak pielęgnować ząbki dziecka.

Porada dla rodziców

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty to przede wszystkim porada dla rodziców. Stomatolog dla dzieci ogląda ząbki maleństwa i ocenia stan dziąseł. Lekarz podpowie, jak dobrać pastę i szczoteczkę do delikatnych ząbków niemowlęcia i pouczy rodziców, jak przy wprowadzaniu nowych składników do diety malca, dbać o jego ząbki. Oceni, czy nie ma wad zgryzu, które mogą powstać wskutek nadużywania smoczka i karmienia butelką.

Korzyścią z takiej wizyty jest także oswojenie dziecka ze stomatologiem i szansa, że w przyszłości mały pacjent nie zrazi się do wizyty u stomatologa. Im więcej odwiedzin w gabinecie dentysty bez bolesnego leczenia, tym większa szansa, że dziecko nie zrazi się do wizyty u stomatologa.

Jak zaplanować pierwszą wizytę dziecka u dentysty?

Aby zapobiegać strachowi przed dentystą, należy zaplanować pierwszą wizytę, wtedy, kiedy nie ma problemów z ząbkami. Dziecko ma wtedy czas na oswojenie się z gabinetem i lekarzem. Błędem jest pojawienie się u dentysty dopiero wtedy, kiedy stan ząbków pociechy wymaga leczenia. Taka wizyta jest  traumatyczna i będzie kojarzyła się małemu pacjentowi z bólem, stresem i strachem. Kiedy maluch ma już wszystkie ząbki mleczne, zaczyna chodzić do przedszkola, to warto odwiedzić dentystę, aby sprawdzić, czy wszystkie zęby mleczne rozwinęły się prawidłowo i ocenić stan zgryzu.

Obecność rodzica przy badaniu

Rodzice obawiają się, że podczas badania dziecka, będą musieli wyjść z gabinetu i dziecko zostanie w gabinecie bez nich. W przypadku małych dzieci rodzic może być przy dziecku w trakcie badania i leczenia, o ile nie utrudnia pracy lekarzowi.

Pozytywny przekaz

Rodzic nie powinien straszyć dziecka bólem i w obecności dziecka nie powinien opowiadać, jak bardzo boi się dentysty, ponieważ jego strach przechodzi na potomka. Zdenerwowane i spanikowane dziecko to duże wezwanie dla dentysty.

Jak postępować, aby nie zrazić dziecka do dentysty? Przede wszystkim należy powiedzieć, kim jest dentysta. Można przeczytać bajkę o wizycie u dentysty lub razem z dzieckiem obejrzeć film edukacyjny. Bajki to najlepszy sposób na oswojenie wizyty u dentysty – tłumaczą w sposób zrozumiały dla dziecka, jak wygląda wizyta u stomatologa, oswajają ten trudny temat i uspokajają negatywne emocje.

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.