Dziecko rodzi się bez ząbków, ale o jego dziąsełka trzeba dbać od pierwszych chwil życia. Pierwszy ząbek pojawia się zwykle między 4 a 8 miesiącem życia maleństwa. Już wtedy powinno się kupić specjalną szczoteczkę dla niemowląt i czyścić pierwsze ząbki. Zdaniem stomatologów pierwsza wizyta malca w gabinecie dentystycznym powinna mieć miejsce około 18 miesiąca życia. Jest to najlepszy czas na przekonanie malucha do dentysty i zapobieganie dentofobii.
Rola pierwszej wizyty u stomatologa
Dzieci z reguły boją się stomatologa. Ich strach wynika z opisów spotkania z lekarzem dentystą, jakie słyszą w domu, z opowiadań rodziców i dziadków o bólu i nieprzyjemnych przeżyciach. Dentofobia jest bardzo dużym problemem społecznym, który przekłada się na stan jamy ustnej Polaków i na odbiór wizyt u stomatologa u najmłodszego pokolenia.
Rodzicom trudno jest nie mówić źle o wizycie u stomatologa, skoro mają swoje doświadczenia. W czasach ich dzieciństwa gabinety stomatologiczne nie były miejscem przyjaznym dzieciom. Jednak technologia stomatologiczna i podejście do pacjenta ulegają pozytywnym zmianom i coraz więcej gabinetów dentystycznych jest przyjazna dzieciom oraz ma ofercie usługi adresowane do najmłodszych. Dysponuje nagrodami dla dzieci w postaci naklejek, kolorowanek, a nawet próbek past do zębów.
Eksperci z Polskiego Stowarzyszenie Stomatologii Dziecięcej zwracają uwagę, że rodzice powinni dołożyć wszelkich starań, aby nie zrazić dziecka do wizyty u stomatologa. Aby dziecko miało pozytywne skojarzenia z dentystą, trzeba zadbać o to, aby pierwsza wizyta odbyła się jak najwcześniej, np. ok 7-18 miesiąca życia, kiedy nie ma jeszcze mowy o zabiegach dentystycznych. Powinna polegać na przeglądzie zębów i poradach dla rodziców, jak pielęgnować ząbki dziecka.
Porada dla rodziców
Pierwsza wizyta dziecka u dentysty to przede wszystkim porada dla rodziców. Stomatolog dla dzieci ogląda ząbki maleństwa i ocenia stan dziąseł. Lekarz podpowie, jak dobrać pastę i szczoteczkę do delikatnych ząbków niemowlęcia i pouczy rodziców, jak przy wprowadzaniu nowych składników do diety malca, dbać o jego ząbki. Oceni, czy nie ma wad zgryzu, które mogą powstać wskutek nadużywania smoczka i karmienia butelką.
Korzyścią z takiej wizyty jest także oswojenie dziecka ze stomatologiem i szansa, że w przyszłości mały pacjent nie zrazi się do wizyty u stomatologa. Im więcej odwiedzin w gabinecie dentysty bez bolesnego leczenia, tym większa szansa, że dziecko nie zrazi się do wizyty u stomatologa.
Jak zaplanować pierwszą wizytę dziecka u dentysty?
Aby zapobiegać strachowi przed dentystą, należy zaplanować pierwszą wizytę, wtedy, kiedy nie ma problemów z ząbkami. Dziecko ma wtedy czas na oswojenie się z gabinetem i lekarzem. Błędem jest pojawienie się u dentysty dopiero wtedy, kiedy stan ząbków pociechy wymaga leczenia. Taka wizyta jest traumatyczna i będzie kojarzyła się małemu pacjentowi z bólem, stresem i strachem. Kiedy maluch ma już wszystkie ząbki mleczne, zaczyna chodzić do przedszkola, to warto odwiedzić dentystę, aby sprawdzić, czy wszystkie zęby mleczne rozwinęły się prawidłowo i ocenić stan zgryzu.
Obecność rodzica przy badaniu
Rodzice obawiają się, że podczas badania dziecka, będą musieli wyjść z gabinetu i dziecko zostanie w gabinecie bez nich. W przypadku małych dzieci rodzic może być przy dziecku w trakcie badania i leczenia, o ile nie utrudnia pracy lekarzowi.
Pozytywny przekaz
Rodzic nie powinien straszyć dziecka bólem i w obecności dziecka nie powinien opowiadać, jak bardzo boi się dentysty, ponieważ jego strach przechodzi na potomka. Zdenerwowane i spanikowane dziecko to duże wezwanie dla dentysty.
Jak postępować, aby nie zrazić dziecka do dentysty? Przede wszystkim należy powiedzieć, kim jest dentysta. Można przeczytać bajkę o wizycie u dentysty lub razem z dzieckiem obejrzeć film edukacyjny. Bajki to najlepszy sposób na oswojenie wizyty u dentysty – tłumaczą w sposób zrozumiały dla dziecka, jak wygląda wizyta u stomatologa, oswajają ten trudny temat i uspokajają negatywne emocje.