Zdrowie

Jak mężczyzna powinien dbać o swoje zdrowie – praktyczne porady

W porównaniu z kobietami, mężczyźni na ogół słabo o siebie dbają. Rzadziej badają się u lekarza i mniej uwagi poświęcają własnemu zdrowiu. Złe nawyki mogą jednak szybko dać się we znaki – nawet w okolicach trzydziestki. Aby dobrze wyglądać i zachować nienaganną kondycję w każdym wieku, warto stosować się do kilku prostych zaleceń.

Brak uzależnień

Wielu mężczyzn regularnie imprezuje i posiada sporo uzależnień. Taki tryb życia staje się niestety z wiekiem bardzo szkodliwy, a często wręcz niebezpieczny. Nadużywanie alkoholu, palenie papierosów i sięganie po mocniejsze używki wywołuje wiele nieodwracalnych uszkodzeń w najważniejszych narządach ciała. Młodzi mężczyźni zwykle nie zwracają na to uwagi – pragną przede wszystkim się wyszaleć i korzystać z życia. W pewnym momencie trzeba jednak zdać sobie sprawę z destrukcyjnego wpływu używek na męskie zdrowie. Poza związkami rakotwórczymi, w papierosach znajduje się kadm. Negatywnie wpływa na kondycję jąder i może nawet powodować bezpłodność. Związek ten odkłada się w organizmie i dopiero po latach ulega aktywacji. Alkohol z kolei negatywnie wpływa na libido i poziom testosteronu. Podnosi również stężenie hormonów żeńskich – estrogenów, sprzyjając m.in. rozwojowi wstydliwej ginekomastii.

Codzienna higiena i pielęgnacja

Estetyczny i higieniczny wygląd nie tylko poprawia urodę, ale też sprzyja zdrowiu. Męska skóra znacząco jednak różni się od kobiecej. Posiada odmienną strukturę, a tym samym nieco inne potrzeby. Aby zachować jej estetyczny wygląd, konieczne jest poznanie podstaw codziennej higieny i odpowiednia pielęgnacja. Skórę twarzy należy myć dobrym jakościowo żelem oczyszczającym. Mężczyźni posiadają więcej gruczołów łojowych, więc oczyszczanie powinno być dogłębne i dokładne. Najlepiej stosować środki pozbawione SLS i SLES, które nie przesuszają skóry i ograniczają produkcję sebum. Dwa razy w tygodniu warto stosować również dobry peeling. Do pielęgnacji twarzy trzeba ponadto używać kremu nawilżającego. Warto zadbać także o odpowiednie podejście do golenia. Maszynkę jednorazową należy stosować tylko raz, ponieważ jej ostrza szybko ulegają stępieniu i stają się siedliskiem bakterii.

Wzmocnienie kości i stawów

Aby zachować dobrą kondycję przez lata, mężczyzna musi posiadać zdrowe kości. Ich wzmocnienie chroni przed osteoporozą, a tym samym nieoczekiwanymi złamaniami w przyszłości. Należy przede wszystkim zadbać o odciążenie kręgosłupa, najlepiej poprzez ćwiczenia mięśni grzbietu i korpusu. Doskonale w tym celu sprawdzą się przysiady ze sztangą z przodu i martwe ciągi. Prawidłowe wykonanie tych ćwiczeń wymaga zaangażowania praktycznie wszystkich mięśni, które tworzą tzw. gorset mięśniowy. Zachowaniu dobrej kondycji sprzyja także wzmocnienie kolan. Brak ruchu przyczynia się do osłabienia nawilżenia chrząstek, dlatego konieczne jest ich odpowiednie odżywienie poprzez regularne sprężenia i rozprężenia. W wieku dwudziestu paru lat powierzchnie stawowe nie ścierają się tak intensywnie, jak po trzydziestce. Może wówczas dojść nawet do ich zniszczenia. Z czasem chrząstka leżąca odłogiem staje się coraz słabsza i cieńsza, dlatego ćwiczenia są praktycznie konieczne.

Zachowanie równowagi hormonalnej

Podstawą w życiu każdego mężczyzny powinno być dbanie o własną gospodarkę hormonalną. Kłopoty z utrzymaniem jej w równowadze mogą wywołać problemy sercowe, przedwczesne łysienie oraz osłabienie mięśni. Najlepszym sposobem na uniknięcie wahań hormonalnych jest przede wszystkim uprawianie sportu. Mężczyzna powinien być aktywny, zwłaszcza, jeżeli na horyzoncie zaczynają się pojawiać oznaki otyłości. W porównaniu do kobiet, panowie mniej przejmują się nadwagą. Nie czują przymusu dbania o linię, więc często sięgają po mocno solone i smażone potrawy. Zachowaniu równowagi hormonalnej sprzyja także zróżnicowana i lekka dieta, bogata w wartościowe produkty białkowe, węglowodany oraz tłuszcze. Wiele porad zdrowotnych i kulinarnych dla mężczyzn poznać można na stronie https://wsibie.edu.pl/. Portal w całości poświęcony jest tematom związanym ze zdrowym stylem życia.

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.