Zdrowie

Co to jest koronaawirus, jak się zaczął i jak duży mógł się stać?

Co to jest koronaawirus, jak się zaczął i jak duży mógł się stać?
Co to jest koronaawirus, jak się zaczął i jak duży mógł się stać?

Co to jest koronawirus? Koronawirusy to rodzina wirusów, które wywołują choroby u zwierząt. Objawy podobne do przeziębienia. Covid-19 jest ściśle związany z ciężkim ostrym zespołem oddechowym (Sars), który ogarnął cały świat w latach 2002-2003. Wirus ten zainfekował około 8000 osób i zabił około 800, ale szybko się wyczerpał, głównie dlatego, że większość z tych zakażonych była poważnie chora, więc łatwiej było ją kontrolować. Innym koronaawirusem jest bliskowschodni zespół oddechowy (Mers), którego przypadki występują sporadycznie od czasu jego pierwszego pojawienia się w 2012 r. – odnotowano około 2500 przypadków i prawie 900 zgonów.

Covid-19 różni się od tych dwóch innych koronaawirusów tym, że spektrum choroby jest szerokie, a około 80% przypadków prowadzi do łagodnej infekcji. Może być też wiele osób noszących tę chorobę i nie wykazujących żadnych objawów, co jeszcze bardziej utrudnia jej kontrolę.

Dotychczas około 20 procent przypadków Covid-19 zostało sklasyfikowanych jako „ciężkie”, a aktualny wskaźnik zgonów waha się od 0,7 do 3,4 procent w zależności od lokalizacji i, co najważniejsze, dostępu do dobrej opieki szpitalnej.

Naukowcy w Chinach uważają, że Covid-19 zmutował w dwa szczepy, jeden bardziej agresywny od drugiego, co może utrudnić opracowanie szczepionki.

Jak doszło do wybuchu epidemii?

Uważa się, że źródłem koronaawirusa jest „mokry rynek” w Wuhan, na którym sprzedawano zarówno martwe, jak i żywe zwierzęta, w tym ryby i ptaki.

Takie targowiska stwarzają zwiększone ryzyko przeskakiwania wirusów ze zwierząt na ludzi, ponieważ standardy higieny są trudne do utrzymania, jeśli żywe zwierzęta są trzymane i masowane na miejscu. Zazwyczaj są one również gęsto upakowane, co pozwala na rozprzestrzenianie się choroby z gatunku na gatunek.

Źródło pochodzenia zwierzęcego Covid-19 nie zostało jeszcze zidentyfikowane, ale uważa się, że pierwotnym żywicielem są nietoperze. Nietoperze nie były sprzedawane na targu Wuhan, ale mogły zainfekować żywe kury lub inne sprzedawane tam zwierzęta.

Jakie są objawy koronaawirusa?

Początkowe objawy to gorączka, suchy kaszel, zmęczenie i ogólne złe samopoczucie. Pojawiają się również inne objawy, takie jak utrata smaku i zapachu oraz problemy z żołądkiem. Aby zapoznać się z pełnym opisem objawów i sposobu leczenia koronaawirusa, kliknij tutaj.

Czy koronaawirus występuje w powietrzu?

Toczą się dyskusje na temat tego, czy choroba ta jest przenoszona drogą powietrzną – nie ma na to jeszcze dowodów, ale to może się zmienić. Wirusy unoszące się w powietrzu utrzymują się przez dłuższy okres czasu niż te, które rozprzestrzeniają się w postaci kropli i mogą się również rozprzestrzeniać w systemach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.

Zgodnie z aktualną informacją, choroba może rozprzestrzeniać się tylko pomiędzy bliskimi kontaktami – zdefiniowanymi jako spędzenie ponad 15 minut w odległości dwóch metrów od osoby zakażonej.

Kto zapoczątkował chorobę koronaawirusową?

Krążą różne szalone teorie spiskowe, że wirus jakoś uciekł z chińskiego laboratorium, albo przez przypadek, albo zmyślnie. Jest to jednak kategorycznie nieprawdziwe, a naukowcy badający jego kod genetyczny powiązali go z nietoperzami. Prawdopodobnie następnie przeskoczył on do innego zwierzęcia, które przekazało go ludziom.

Porada eksperta https://www.netlekarz.pl

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.