Zdrowie

Grypa w ciąży – metody lecze­nia

Grypa w ciąży – metody lecze­nia
Grypa w ciąży – metody lecze­nia

Obni­że­nie odpor­no­ści immu­no­lo­gicz­nej u kobiet spo­dzie­wa­ją­cych się dziecka jest zja­wi­skiem natu­ral­nym. Warto jednak zadbać o to, by zmniejszyć możliwość zachorowania na grypę, a w przypadku infekcji leczyć się tak, by nie zaszkodzić sobie ani dziecku.

Grypa to infekcja o podłożu wiru­so­wym. Obja­wia się mię­dzy innymi wysoką gorączką oraz bólami mię­śni i sta­wów. Grypa i jej powi­kła­nia mogą nega­tyw­nie wpływać na prze­bieg ciąży i płód. Prze­bieg lecze­nia grypy powinien być moni­to­ro­wany przez leka­rza, zwłasz­cza że cię­żarne nie mogą przyj­mo­wać wszyst­kich dostęp­nych leków. Poznaj bez­pieczne metody lecze­nia grypy w ciąży.

Objawy grypy w ciąży

W sezo­nie jesienno-zimo­wym kobiety cię­żarne są szcze­gól­nie nara­żone na zacho­ro­wa­nie na prze­zię­bie­nie i grypę. Nie należy baga­te­li­zo­wać grypy, ponie­waż nie­le­czona grozi nie­bez­piecz­nymi powi­kła­niami zarówno u matki, jak i u nie­na­ro­dzo­nego dziecka.

Grypa rozprzestrzenia się zazwyczaj drogą kropelkową lub poprzez kontakt z przedmiotami zainfekowanymi wydzieliną z dróg oddechowych chorego. Grypa, w odróżnieniu od zwykłego przeziębienia, ma przeważnie gwałtowny początek. Objawy utrzymują się średnio około tygodnia, natomiast uczucie osłabienia nawet kilka tygodnia dłużej. Kaszlowi i katarowi towarzyszy wysoka gorączka, bóle stawowo-mięśniowe oraz uczucie ogólnego osłabienia i rozbicia. Grypa w pierwszym trymestrze ciąży może wywołać skurcze macicy skutkujące poronieniem, zaś w przypadku zaawansowanej ciąży może przyczynić się do przedwczesnego porodu. Wirus grypy może przyczyniać się do uszkodzeń układu kostnego, krwionośnego, nerwowego czy pokarmowego dziecka, a ponadto powodować niską wagę urodzeniową noworodka. Więcej informacji i porad dotyczących grypy w ciąży znajdziesz na portalu HelloZdrowie.

Leczenie grypy w ciąży

Kobieta w ciąży nie powinna rozpoczynać leczenia grypy na własną rękę. Dotyczy to zwłaszcza przyjmowania farmaceutyków, niektóre z nich mają bowiem działanie teratogenne. Ciężarne nie powinny przyjmować preparatów z ibuprofenem, aspiryną, a także złożonych leków wieloskładnikowych zawierających pseudoefedrynę. Po zaleceniu lekarskim w ciąży można bezpiecznie przyjmować leki przeciwhistaminowe oraz paracetamol. Jednak leczenie grypy w ciąży powinno sprowadzać się przede wszystkim do odpoczywania. Wypoczęty organizm łatwiej i szybciej poradzi sobie z infekcją. Należy pamiętać również o przyjmowaniu dużej ilości płynów. Pozwoli to uniknąć odwodnienia, które podczas infekcji może pojawić się znacznie szybciej, zwłaszcza u kobiet w ciąży. Ponadto warto sięgnąć po domowe sposoby wspomagające leczenie grypy. W przypadku dolegliwości bólowych gardła świetnie sprawdzą się płukanki z ciepłego soku z cytryny z dodatkiem miodu oraz picie syropu z cebuli lub czosnku, herbatek z lipy, soku malinowego i mleka z miodem. Katar łagodzą natomiast inhalacje z roztworu soli kuchennej lub sody oczyszczonej, a także smarowanie okolic nosa maścią majerankową. Objawy grypy zmniejsza również witamina C. Jej doskonałym źródłem są soki owocowe: z czarnej porzeczki, grejpfrutów, kiwi czy pomarańczy.

Powikłania grypy w ciąży

Grypa może być przyczyną wielu negatywnych zmian w organizmie matki i dziecka. Najniebezpieczniejsza jest grypa w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy to narządy i układy dziecka rozwijają się najszybciej. Może wówczas dojść do poronienia lub rozwoju wad płodu. Grypa w drugim i trzecim trymestrze ciąży jest mniej niebezpieczna, może jednak przyczynić się do przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Profilaktyka grypy w ciąży

Najskuteczniejszą metodą profilaktyki są szczepienia ochronne. Są one bezpieczne dla zdrowia i pozwalają uzyskać odporność już po tygodniu od zaszczepienia. Szczepionkę najlepiej podawać w okresie jeszcze przed sezonem grypowym lub na samym jego początku. W przypadku planowania ciąży dobrze jest przyjąć szczepionkę jeszcze przed zapłodnieniem. Należy także unikać zatłoczonych miejsc, nosić odpowiednią do pogody garderobę oraz prowadzić zdrowy i higieniczny tryb życia.

 

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.