Zdrowie

Co może oznaczać pieczenie i swędzenie pochwy i jak je leczyć?

Jakie są przyczyny infekcji intymnych?

W pochwie bytują różnego rodzaju bakterie. W zdrowym organizmie zachowana jest między nimi równowaga. Gdy zostanie ona zachwiana, zmienia się pH pochwy i następuje niedobór pałeczek kwasu mlekowego. Ochronna bariera przestaje działać, a bakterie chorobotwórcze zaczynają się namnażać. Przyczyn infekcji intymnych jest wiele. Sprzyjają im: zła lub nadmierna higiena, stosowanie antybiotyków, częste zmiany partnerów seksualnych, nieodpowiednia bielizna, stosowanie leków – głównie antybiotyków, przemęczenie, osłabienie, wizyty na basenie, zaburzenia hormonalne, czy antykoncepcja.

Objawy i leczenie infekcji intymnej

Oprócz swędzenia i pieczenia może pojawić się obrzęk, upławy o zmienionym kolorze, zaczerwienienie. Jeżeli wydzielina ma grudkowatą konsystencję, świadczy to o kandydozie, czyli grzybicy. Dodatkowymi objawami mogą być: ból w czasie stosunku, plamienia i suchość pochwy. W celu potwierdzenia infekcji konieczna jest wizyta u ginekologa. Zapisze on odpowiednie środki doustne lub dopochwowe. Oprócz przyjmowania ich wskazane jest również uzupełnienie dobroczynnych bakterii. Zahamują one rozwój szkodliwych bakterii i przyśpieszą leczenie. Więcej informacji na ich temat znajdziemy na stronie: https://www.invag.pl/.

Zapobieganie infekcjom intymnym

W każdym przypadku należy leczyć infekcje intymne – profilaktyka w grzybicy pochwy i bakteryjnym zapaleniu pochwy jest jednak również bardzo ważna. Lepiej zapobiegać schorzeniom, gdyż potrafią być bardzo dokuczliwe i utrudniające życie. Aby ich uniknąć, należy nosić przewiewną bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów i stosować środki do mycia przeznaczone do higieny intymnej. W czasie osłabienia organizmu należy przyjmować probiotyki ginekologiczne, które zapobiegną rozwojowi patogenów. Jest to wskazane także w sytuacjach, narażających nas na infekcje. Wizyta na basenie, saunie, wielu partnerów seksualnych – wszystko to powinno nas skłaniać do sięgnięcia po probiotyki.

Infekcji intymnych nie wolno lekceważyć, ani leczyć domowymi metodami, ponieważ może to przynieść odwrotne od oczekiwanych skutki, a nawet doprowadzić do zaostrzenia choroby. Nieleczone grożą powikłaniami.

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.