Zdrowie

Grypa w ciąży – metody lecze­nia

Grypa w ciąży – metody lecze­nia
Grypa w ciąży – metody lecze­nia

Obni­że­nie odpor­no­ści immu­no­lo­gicz­nej u kobiet spo­dzie­wa­ją­cych się dziecka jest zja­wi­skiem natu­ral­nym. Warto jednak zadbać o to, by zmniejszyć możliwość zachorowania na grypę, a w przypadku infekcji leczyć się tak, by nie zaszkodzić sobie ani dziecku.

Grypa to infekcja o podłożu wiru­so­wym. Obja­wia się mię­dzy innymi wysoką gorączką oraz bólami mię­śni i sta­wów. Grypa i jej powi­kła­nia mogą nega­tyw­nie wpływać na prze­bieg ciąży i płód. Prze­bieg lecze­nia grypy powinien być moni­to­ro­wany przez leka­rza, zwłasz­cza że cię­żarne nie mogą przyj­mo­wać wszyst­kich dostęp­nych leków. Poznaj bez­pieczne metody lecze­nia grypy w ciąży.

Objawy grypy w ciąży

W sezo­nie jesienno-zimo­wym kobiety cię­żarne są szcze­gól­nie nara­żone na zacho­ro­wa­nie na prze­zię­bie­nie i grypę. Nie należy baga­te­li­zo­wać grypy, ponie­waż nie­le­czona grozi nie­bez­piecz­nymi powi­kła­niami zarówno u matki, jak i u nie­na­ro­dzo­nego dziecka.

Grypa rozprzestrzenia się zazwyczaj drogą kropelkową lub poprzez kontakt z przedmiotami zainfekowanymi wydzieliną z dróg oddechowych chorego. Grypa, w odróżnieniu od zwykłego przeziębienia, ma przeważnie gwałtowny początek. Objawy utrzymują się średnio około tygodnia, natomiast uczucie osłabienia nawet kilka tygodnia dłużej. Kaszlowi i katarowi towarzyszy wysoka gorączka, bóle stawowo-mięśniowe oraz uczucie ogólnego osłabienia i rozbicia. Grypa w pierwszym trymestrze ciąży może wywołać skurcze macicy skutkujące poronieniem, zaś w przypadku zaawansowanej ciąży może przyczynić się do przedwczesnego porodu. Wirus grypy może przyczyniać się do uszkodzeń układu kostnego, krwionośnego, nerwowego czy pokarmowego dziecka, a ponadto powodować niską wagę urodzeniową noworodka. Więcej informacji i porad dotyczących grypy w ciąży znajdziesz na portalu HelloZdrowie.

Leczenie grypy w ciąży

Kobieta w ciąży nie powinna rozpoczynać leczenia grypy na własną rękę. Dotyczy to zwłaszcza przyjmowania farmaceutyków, niektóre z nich mają bowiem działanie teratogenne. Ciężarne nie powinny przyjmować preparatów z ibuprofenem, aspiryną, a także złożonych leków wieloskładnikowych zawierających pseudoefedrynę. Po zaleceniu lekarskim w ciąży można bezpiecznie przyjmować leki przeciwhistaminowe oraz paracetamol. Jednak leczenie grypy w ciąży powinno sprowadzać się przede wszystkim do odpoczywania. Wypoczęty organizm łatwiej i szybciej poradzi sobie z infekcją. Należy pamiętać również o przyjmowaniu dużej ilości płynów. Pozwoli to uniknąć odwodnienia, które podczas infekcji może pojawić się znacznie szybciej, zwłaszcza u kobiet w ciąży. Ponadto warto sięgnąć po domowe sposoby wspomagające leczenie grypy. W przypadku dolegliwości bólowych gardła świetnie sprawdzą się płukanki z ciepłego soku z cytryny z dodatkiem miodu oraz picie syropu z cebuli lub czosnku, herbatek z lipy, soku malinowego i mleka z miodem. Katar łagodzą natomiast inhalacje z roztworu soli kuchennej lub sody oczyszczonej, a także smarowanie okolic nosa maścią majerankową. Objawy grypy zmniejsza również witamina C. Jej doskonałym źródłem są soki owocowe: z czarnej porzeczki, grejpfrutów, kiwi czy pomarańczy.

Powikłania grypy w ciąży

Grypa może być przyczyną wielu negatywnych zmian w organizmie matki i dziecka. Najniebezpieczniejsza jest grypa w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy to narządy i układy dziecka rozwijają się najszybciej. Może wówczas dojść do poronienia lub rozwoju wad płodu. Grypa w drugim i trzecim trymestrze ciąży jest mniej niebezpieczna, może jednak przyczynić się do przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Profilaktyka grypy w ciąży

Najskuteczniejszą metodą profilaktyki są szczepienia ochronne. Są one bezpieczne dla zdrowia i pozwalają uzyskać odporność już po tygodniu od zaszczepienia. Szczepionkę najlepiej podawać w okresie jeszcze przed sezonem grypowym lub na samym jego początku. W przypadku planowania ciąży dobrze jest przyjąć szczepionkę jeszcze przed zapłodnieniem. Należy także unikać zatłoczonych miejsc, nosić odpowiednią do pogody garderobę oraz prowadzić zdrowy i higieniczny tryb życia.

 

Powiązane posty
Zdrowie

5 najczęstszych przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust

Nieprzyjemny zapach z ust to wstydliwa, choć bardzo powszechna dolegliwość. Aż jedna czwarta…
Czytaj więcej
Zdrowie

Czym jest kręgozmyk i w jaki sposób go leczyć?

Kręgozmyk jest przewlekłą chorobą narządu ruchu, wynikającą z niestabilności kręgosłupa…
Czytaj więcej
Zdrowie

Budowa stawu kolanowego – anatomia kolana

Ból kolana może mieć różne podłoże i charakter. Cierpiącym z jego powodu nierzadko wydaje…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.