Zdrowie

Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?

Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?
Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?

Jeszcze parę lat temu ząb, który nie rokował, był wyrywany z jamy ustnej. Tymczasem postęp w dziedzinie stomatologii sprawił, że dentyści coraz częściej podejmują próby ratowania zęba, zaś decyzja o ekstrakcji podejmowana jest w ostateczności. Częstym ratunkiem dla zębów jest leczenie kanałowe, zwane także leczeniem endodoncyjnym.

Na czym polega leczenie endodoncyjne?

Leczenie kanałowe, inaczej zwane endodoncyjnym, to leczenie polegające na usunięciu zainfekowanej miazgi z wnętrza zęba, a następnie na wypełnieniu opracowanych kanałów specjalną pastą, zwaną gutaperką. Wypełnia ona szczelnie kanały, by nie dopuścić do pojawienia się kolejnych stanów zapalnych. Po opracowaniu kanałów i wypełnieniu ich gutaperką ząb stomatolog śródmieście zamyka ząb. Przed przystąpieniem do leczenia kanałowego wykonywane jest zdjęcie RTG zęba, aby ocenić rokowania. Często leczenie kanałowe wykonywane jest w powiększeniu – przy użyciu lup operacyjnych lub mikroskopu. Narzędzia te pozwalają endodoncie na dokładne obejrzenie kanałów i wypełnienie wszystkich rozgałęzień kanału, aby zagwarantować prawidłowość przeprowadzonego leczenia. Dzięki rozwojowi technologii często wykonywane jest ponowne leczenie endodontyczne, jeżeli wymaga tego sytuacja.

Dlaczego warto korzystać z leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie naturalnych zębów, które w innym wypadku musiałyby być usunięte z jamy ustnej. Dzięki leczeniu kanałowemu na wiele lat możemy zachować własny ząb, unikając konieczności korzystania z uzupełnień protetycznych czy implantologicznych. W niektórych wypadkach możliwe jest wykonanie ponownego leczenia endodontycznego. Warto korzystać z tego rozwiązania, jeżeli ząb pomyślnie rokuje.

Wiele osób zastanawia się, czy opłaca się korzystać z leczenia endodontycznego, bo zwykle jest to długi proces i dość kosztowny. Jeżeli jednak porównywać z leczeniem implantologicznym lub protetycznym, to wówczas może się okazać, że leczenie kanałowe mimo wszystko jest rozwiązaniem dobrym. Warto więc posłuchać rad stomatologa, jeżeli takie leczenia zaleca.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.