Zdrowa żywność | Zdrowa dieta | zdrowojemy.pl

Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?

Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?

Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?

Jeszcze parę lat temu ząb, który nie rokował, był wyrywany z jamy ustnej. Tymczasem postęp w dziedzinie stomatologii sprawił, że dentyści coraz częściej podejmują próby ratowania zęba, zaś decyzja o ekstrakcji podejmowana jest w ostateczności. Częstym ratunkiem dla zębów jest leczenie kanałowe, zwane także leczeniem endodoncyjnym.

Na czym polega leczenie endodoncyjne?

Leczenie kanałowe, inaczej zwane endodoncyjnym, to leczenie polegające na usunięciu zainfekowanej miazgi z wnętrza zęba, a następnie na wypełnieniu opracowanych kanałów specjalną pastą, zwaną gutaperką. Wypełnia ona szczelnie kanały, by nie dopuścić do pojawienia się kolejnych stanów zapalnych. Po opracowaniu kanałów i wypełnieniu ich gutaperką ząb stomatolog śródmieście zamyka ząb. Przed przystąpieniem do leczenia kanałowego wykonywane jest zdjęcie RTG zęba, aby ocenić rokowania. Często leczenie kanałowe wykonywane jest w powiększeniu – przy użyciu lup operacyjnych lub mikroskopu. Narzędzia te pozwalają endodoncie na dokładne obejrzenie kanałów i wypełnienie wszystkich rozgałęzień kanału, aby zagwarantować prawidłowość przeprowadzonego leczenia. Dzięki rozwojowi technologii często wykonywane jest ponowne leczenie endodontyczne, jeżeli wymaga tego sytuacja.

Dlaczego warto korzystać z leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie naturalnych zębów, które w innym wypadku musiałyby być usunięte z jamy ustnej. Dzięki leczeniu kanałowemu na wiele lat możemy zachować własny ząb, unikając konieczności korzystania z uzupełnień protetycznych czy implantologicznych. W niektórych wypadkach możliwe jest wykonanie ponownego leczenia endodontycznego. Warto korzystać z tego rozwiązania, jeżeli ząb pomyślnie rokuje.

Wiele osób zastanawia się, czy opłaca się korzystać z leczenia endodontycznego, bo zwykle jest to długi proces i dość kosztowny. Jeżeli jednak porównywać z leczeniem implantologicznym lub protetycznym, to wówczas może się okazać, że leczenie kanałowe mimo wszystko jest rozwiązaniem dobrym. Warto więc posłuchać rad stomatologa, jeżeli takie leczenia zaleca.

Exit mobile version