Zdrowie

Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?

Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?
Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?

Jeszcze parę lat temu ząb, który nie rokował, był wyrywany z jamy ustnej. Tymczasem postęp w dziedzinie stomatologii sprawił, że dentyści coraz częściej podejmują próby ratowania zęba, zaś decyzja o ekstrakcji podejmowana jest w ostateczności. Częstym ratunkiem dla zębów jest leczenie kanałowe, zwane także leczeniem endodoncyjnym.

Na czym polega leczenie endodoncyjne?

Leczenie kanałowe, inaczej zwane endodoncyjnym, to leczenie polegające na usunięciu zainfekowanej miazgi z wnętrza zęba, a następnie na wypełnieniu opracowanych kanałów specjalną pastą, zwaną gutaperką. Wypełnia ona szczelnie kanały, by nie dopuścić do pojawienia się kolejnych stanów zapalnych. Po opracowaniu kanałów i wypełnieniu ich gutaperką ząb stomatolog śródmieście zamyka ząb. Przed przystąpieniem do leczenia kanałowego wykonywane jest zdjęcie RTG zęba, aby ocenić rokowania. Często leczenie kanałowe wykonywane jest w powiększeniu – przy użyciu lup operacyjnych lub mikroskopu. Narzędzia te pozwalają endodoncie na dokładne obejrzenie kanałów i wypełnienie wszystkich rozgałęzień kanału, aby zagwarantować prawidłowość przeprowadzonego leczenia. Dzięki rozwojowi technologii często wykonywane jest ponowne leczenie endodontyczne, jeżeli wymaga tego sytuacja.

Dlaczego warto korzystać z leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie naturalnych zębów, które w innym wypadku musiałyby być usunięte z jamy ustnej. Dzięki leczeniu kanałowemu na wiele lat możemy zachować własny ząb, unikając konieczności korzystania z uzupełnień protetycznych czy implantologicznych. W niektórych wypadkach możliwe jest wykonanie ponownego leczenia endodontycznego. Warto korzystać z tego rozwiązania, jeżeli ząb pomyślnie rokuje.

Wiele osób zastanawia się, czy opłaca się korzystać z leczenia endodontycznego, bo zwykle jest to długi proces i dość kosztowny. Jeżeli jednak porównywać z leczeniem implantologicznym lub protetycznym, to wówczas może się okazać, że leczenie kanałowe mimo wszystko jest rozwiązaniem dobrym. Warto więc posłuchać rad stomatologa, jeżeli takie leczenia zaleca.

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.