CiałoUroda i porady

Wszystko, co warto wiedzieć o haluksach

leczenie haluksów
leczenie haluksów


To, w jaki sposób dbamy o stopy wiele mówi o nas samych. Jeśli więc zauważymy, że dzieje się z nimi coś niedobrego – najlepiej jest zareagować od razu. Niektóre problemy – takie jak chociażby haluksy u dzieci czy też haluksy u mężczyzn oraz kobiet można wyleczyć, jeśli tylko odpowiednio szybko podejmie się właściwe działania.

Co to są haluksy?

Haluksy – co to tak naprawdę oznacza najczęściej dowiadujemy się dopiero w momencie, kiedy temat tej przypadłości zaczyna nas bezpośrednio dotykać, chociaż nazywa się je chorobą cywilizacyjną dotykającą w największym stopniu kobiety. Haluks zamiennie nazywany jest także paluchem koślawym i najczęściej występuje na obu stopach. Boczne odchylenie palucha to nic innego jak deformacja stawu śródstopno – paliczkowego palucha. Patrząc na haluksy na zdjęciach można łatwo wyobrazić sobie, że w efekcie takiej deformacji bardzo trudno jest dobrać odpowiedni, pasujący model obuwia, a zaawansowany jej stopień może też przeszkadzać w normalnym, codziennym funkcjonowaniu.

Jak wyglądają haluksy na stopach i czy haluksy bolą?

To, co charakterystyczne dla tej deformacji to często pojawiający się stan zapalny, który sprawia, że miejsce odchylenia palucha jest mocno zaczerwienione. Dodatkowo może to często oznaczać także pojawianie się obrzęków. W początkowej fazie pojawiania się deformacji zazwyczaj nie jest ona bolesna, jednak wraz z jej rozwojem coraz częściej szukamy odpowiedzi na to, czy istnieje coś na haluksy co może zahamować proces ich powstawania. Tym bardziej, że zaczerwienienie i stan zapalny może już objawiać się sporą bolesnością.

Jaka jest przyczyna powstawania haluksów?

Bardzo często przypadłość ta jest dziedziczna, ale ich pojawianiu się może też sprzyjać źle dobrane obuwie, w szczególności wysoki obcasy. Dlatego też w pierwszej kolejności warto wziąć pod lupę rodzaj kupowanego obuwia. Najlepszy sposób na haluksy, który może znacznie opóźnić proces ich powstawania to wygodne, odpowiednio dopasowane do stopy obuwie.

Jak leczyć haluksy? Haluksy leczenie oraz jak zlikwidować haluksy

Sposób leczenia oraz tego, co na bolące haluksy będzie najlepsze zależy od stopnia zaawansowania tej choroby:

– W początkowej fazie rozwoju choroby najlepiej pomyśleć o zmianie obuwia oraz o tym, aby zacząć stosować wkładki ortopedyczne. Dobre rezultaty daje także odpowiednio dobrany lek na haluksy. Pomocna okazuje się także fizjoterapia, która uzupełniona o odpowiednią maść na haluksy może zahamować rozwój deformacji.

– A co na haluksy, które są już w znacznie bardziej zaawansowanej formie deformacji? Wówczas jedyne, co można pacjentowi zalecić to leczenie operacyjne. Niestety, chcąc uzyskać odpowiedź na pytanie jak leczyć haluksy bez operacji jedyna odpowiedź, jaką można uzyskać to, że na pewnym stopniu zaawansowania nic już nie przyniesie tak dobrych efektów jak operacja. Zaleca się ją w szczególności pacjentom w młodym wieku, a dodatkowo jej przeprowadzenie może zapobiec pojawianiu się w przyszłości innych chorób związanych z deformacją stóp. Po samym leczeniu operacyjnym proces zdrowienia polega na noszeniu specjalnych butów pooperacyjnych.

A jak leczyć haluksy domowym sposobem?

Jeśli deformacja nie jest jeszcze bardzo zaawansowana, można zastanowić się nad tym, jak wyleczyć haluksy stosując domowe metody i ćwiczenia. Najprawdopodobniej nie jest to metoda na to, jak usunąć haluksy całkowicie, ale można w pewien sposób zahamować proces ich rozwoju. Między innymi, sprawdzone sposoby na haluksy to odpowiednie ćwiczenia, które mają za zadanie wzmocnić te mięśnie stopy, które uległy osłabieniu, a w efekcie spowodowały deformacje. Wiele ćwiczeń można znaleźć w sieci, ale w przypadku tej metody ważna jest konsekwencja, systematyczność i regularność. Dodatkowo, przeszkodą do ćwiczeń może być bolesność stopy. Jedyne, co możemy zrobić na bolące haluksy to zastosować odpowiednie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ćwiczenia mogą okazać się bardzo pomocne, szczególnie jeśli połączymy je z jeszcze innymi sposobami przeciwdziałania tej chorobie.

Inne domowe sposoby na haluksy to samodzielne zastosowanie różnego rodzaju wkładek ortopedycznych lub też plastrów, których zadaniem jest utrzymanie palca przez dłuższy czas w prawidłowej pozycji. Plastry, które działają całą dobę to kinesiotaping będący często wykorzystywany w leczeniu palucha koślawego. Do noszenia takich plastrów trzeba się jednak przyzwyczaić.

Widząc pojawiające się haluksy, leczenie domowe, które możemy zastosować to także noszenie specjalnej ortezy lub też żelowych klinów, których zadaniem jest odpowiednie odciąganie palca po to, aby nie ulegał deformacji. Korygowanie ustawienia palucha najlepiej jednak zacząć od razu po zauważeniu problemu.

Haluksy są takim rodzajem deformacji, z którym można sobie radzić w początkowym stadium jego pojawiania się. To, co jest dobre na haluksy możemy znaleźć w sieci albo też udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie postępowanie w przypadku konkretnego poziomu zaawansowania choroby. Tak czy inaczej – najlepiej od razu zacząć działać, aby leczenie operacyjne nie było konieczne.

Powiązane posty
Ciało

Jak masaż wpływa na układ pokarmowy? Ważne informacje

Czy to masaż relaksacyjny, leczniczy, czy sportowy, rzadko kiedy kojarzymy go z masowaniem okolic…
Czytaj więcej
Ciało

Odpowiednia pielęgnacja twarzy a słońce

Słońce może być naszym sprzymierzeńcem, ale także potrafi zaszkodzić cerze. Warto wiedzieć w…
Czytaj więcej
Uroda i porady

Jak wygląda i ile kosztuje przeszczep włosów?

Nie brakuje na rynku producentów szamponów, którzy zapewniają, że wystarczy tydzień stosowania…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.