Zdrowie

Kiedy powinno się odwiedzić lekarza kardiologa

Kiedy powinno się odwiedzić lekarza kardiologa
Kiedy powinno się odwiedzić lekarza kardiologa

Dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznaniem i leczeniem wad wrodzonych oraz wad nabytych układu sercowo–naczyniowego to kardiologia. W zakres zainteresowań kardiologów wchodzi cały układ krążenia. Kardiologia w procesie diagnozowania i leczenia ściśle jest powiązana z innymi specjalizacjami takimi jak hipertensjologia, angiologia, pulmonologia i neurologia. Schorzenia kardiologiczne stanowią ścisłą czołówkę chorób cywilizacyjnych. Kardiologia to obecnie kluczowa dziedzina nauk medycznych, ponieważ schorzenia układu sercowo – naczyniowego znajdują się na czołowych miejscach w statystykach dotyczących przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych. W Polsce choroby układu krążenia odpowiadają za ok 45% ogólnej liczby zgonów. Przy odpowiedniej profilaktyce i odpowiednio wczesnym podjęciu leczenia liczbę zgonów można by znacząco zmniejszyć

Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy schorzeń kardiologicznych?

Najczęściej przyczyną chorób kardiologicznych jest niehigieniczny tryb życia. Nieodpowiednia dieta i związane z nią nieracjonalne odżywianie powoduje podwyższony poziom cholesterolu, nadwagę i otyłość. Mała aktywność ruchowa, palenie tytoniu, upośledzona tolerancja glukozy, nadmierny stres i depresja to następna grupa czynników sprzyjających rozwojowi schorzeń kardiologicznych. Częściej chorują starsi mężczyźni. Sporą grupę ryzyka stanowią pacjenci mający obciążenia genetyczne chorobami serca. W profilaktyce chorób kardiologicznych zaleca się, po ukończeniu 40 roku życia, raz w roku wizytę kontrolną w trakcie której lekarz zbada puls i osłucha serce, zmierzy ciśnienie.  Zalecane są także co trzy lata badania kontrolne poziomu cholesterolu. Choroby kardiologiczne rozwijają się w ciągu wielu lat a pierwsze objawy są na tyle dyskretne, że często są bagatelizowane. Objawy, po wystąpieniu których bezwzględnie należy udać się do kardiologa to: kołatanie serca, duszność po niewielkim wysiłku, bóle zamostkowe, przyśpieszanie akcji serca, omdlenia, chroniczne zmęczenie, obrzęki w okolicy kostek i stóp.

Diagnozowanie i leczenie chorób kardiologicznych

Należy zaznaczyć, że wczesne wykrycie i podjęcie leczenia daje najlepsze rezultaty w leczeniu schorzeń kardiologicznych, W przypadku wykrycia objawów wymienionych powyżej, należy zwrócić się po pomoc do wyposażonych w odpowiedni sprzęt placówek, jak na przykład nowoczesne Centra Kardiologii Scanmed (https://scanmed.pldziałające w wielu miastach. Specjalista kardiolog wykonuje badania kliniczne, obrazowe i czynnościowe układu krążenia, próby wysiłkowe, EKG, badanie Holtera i inne w miarę potrzeb. Diagnoza jest podstawą do ustalenia dalszych metod leczenia. Wczesne rozpoznanie choroby umożliwia uniknięcie powikłań w postaci zawałów. Kardiolog proponuje zastosowanie metod leczenie adekwatne do stanu ogólnego pacjenta oraz rodzaju i stopnia zaawansowania schorzenia kardiologicznego. Leczenie może być prowadzone metodami farmakologicznymi, przez zastosowanie zabiegów nieinwazyjnych a w razie konieczności poprzez wykonanie operacji kardiochirurgicznej. W terapii bardzo ważna jest też odpowiednia dieta zmiana niektórych złych nawyków pacjenta.

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.