Zdrowie

Jak zadbać o tkankę chrzęstną i jej regenerację?

Jak zadbać o tkankę chrzęstną i jej regenerację
Jak zadbać o tkankę chrzęstną i jej regenerację

Problemy ze stawami i układem ruchu stają się tym bardziej uciążliwe, im starsi jesteśmy. Możemy jednak na część objawów zareagować z odpowiednim wyprzedzeniem i minimalizować ich występowanie. Jak zadbać o swoje ciało pod względem mobilności?

1. Kiedy chrząstki ulegają degradacji?

2. Jak wspomagać swój organizm – dieta

3. Jak wspomagać swój organizm – aktywność fizyczna

4. Jak wspomagać swój organizm – suplementy

Kiedy chrząstki ulegają degradacji?

Warto wiedzieć, że ten stan nie jest nienaturalny – nasze ciało zużywa się z wiekiem, w związku z czym to nic nadzwyczajnego, gdy zaczynamy odczuwać problem ze stawami w podeszłym wieku. Istnieją jednak dodatkowe czynniki przyspieszające ten proces, do których zaliczamy m.in. nadwagę i otyłość, złą dietę, brak aktywności fizycznej lub wręcz przeciwnie – bardzo wymagające dyscypliny sportowe, wykonywane w dodatku w nie do końca poprawny sposób.

Jak wspomagać swój organizm – dieta

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić by ułatwić sobie powrót do zdrowia, jest zmiana nawyków żywieniowych. To, co spożywamy ma bardzo duży wpływ na to, czy regeneracja chrząstki i innych tkanek jest możliwa. Aby zadbać o tkankę chrzęstną powinniśmy dostarczyć do organizmu odpowiednio dużo witamin z grupy B, błonnika oraz zdrowych tłuszczy i kwasów tłuszczowych. Z tego względu w kręgu naszych zainteresowań znajdą się pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby bogate w omega-3, jak np. łosoś, flądra czy halibut oraz niesolone orzechy. Dietę warto uzupełniać także o warzywa i tłuszcze roślinne typu olej lniany czy oliwa, jednak w tym wszystkim musimy pamiętać, aby nie jeść ponad nasze dzienne zapotrzebowanie na kalorie.

Jak wspomagać swój organizm – aktywność fizyczna

Przyczyną problemów z motoryką jest również tzw. zastanie, czyli sytuacja, w której większość czasu spędzamy nieruchomo, w pozycji siedzącej lub leżącej. Aktywność fizyczna jest wskazana w każdym wieku, lecz powinna być dostosowana do naszych możliwości. Przykładowo, osoby z dużą nadwagą powinny raczej unikać biegania i innych dyscyplin obciążających stawy na rzecz pływania, treningu siłowego z wolnymi ciężarami itp.

Jak wspomagać swój organizm – suplementy

W sytuacji, gdy problemy z chrząstkami są na tyle dokuczliwe, że utrudniają nam codzienne funkcjonowanie, w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do ortopedy, aby wypisał nam skierowanie na odpowiednią fizjoterapię. Zanim do tego dojdzie możemy również wspierać się suplementami zawierającymi kolagen czy kwas hialuronowy, co pozwoli na złagodzenie objawów. Przykłady takich produktów znajdziesz na http://nowafarmacja.pl/regeneracja-chrzastki.

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.