Żywienie

Jak jeść zdrowo, a przy tym smacznie?

Podstawowym sposobem zdrowego odżywiania jest stosowanie zasad zawartych w piramidzie odżywiania. Przedstawiam piramidę żywieniową według  Waltera C. Willetta, która jest zmodernizowaną piramidą stworzoną w Stanach Zjednoczonych  w 1992 roku przez Amerykański  Departament Rolnictwa. Dr. Willett doszedł do wniosku, iż ówczesna piramida ma służyć interesom amerykańskiego rolnictwa oraz przemysłu spożywczego i postanowił stworzyć nową piramidę zdrowego żywienia, opierając się na diecie śródziemnomorskiej.

Jak czytać piramidę?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Piramidę żywienia  należy czytać od dołu, gdyż u podstawy znajdują się produkty lub czynności  będące fundamentem naszego odżywiania. W tym wypadku jest to codzienna aktywność fizyczna. Nie muszą to być wyczerpujące treningi na siłowni, wystarczy nam 30 minutowy spacer, chodzi o to aby się ruszać.

Następny poziom na piramidzie nakazuje nam spożywać produkty zbożowe z pełnego ziarna, do których to należą m.in.  chleb razowy, płatki owsiane, kasze czy brązowy ryż. Im wyższy poziom na naszej piramidzie tym mniejsza ilość spożycia danych produktów.

A więc czym jest zdrowe odżywianie? Jakie produkty wybierać?

Zdrowe odżywianie to przede wszystkim wybieranie nieprzetworzonych produktów, najlepiej ekologicznych, które niestety są droższe od tych ogólnodostępnych w  supermarketach, no ale nie każdego stać i nie każdy ma na to czas, aby kupować wiejskie jaja czy szukać kurczaków z otwartych hodowli karmionych pszenicą i robakami z ziemi. Dlatego produkty występujące w sklepach w zupełności  nam wystarczą i na pewno nie spowodują, że nasza dieta będzie zła. Kupujmy wszystko, co nie zawiera dodatków, czyli produkty z tzw. pierwszej ręki jak np. ryż, kasza, jajko, ryba. Ludzie kupują gotowe dania tym samym idąc na łatwiznę, dania, które wzbogacane są tłuszczami trans, konserwantami, barwnikami  i innymi „cudami” po to, aby ładnie wyglądało i dobrze smakowało. To, co nam smakuje (mówiąc w przenośni), niekoniecznie może smakować naszym jelitom i narządom wewnętrznym.

Żyjemy w czasach ludzi słabych, w czasach, w których jeżeli nie pójdziesz do baru szybkiej obsługi, czy nie zamówisz pizzy, będziesz chodził głodny nie dlatego, że nie potrafisz, ale dlatego, że po prostu nie chce Ci się.

Chcecie się zdrowo odżywiać, dobrze funkcjonować, mieć chęci i siły do życia, pokonywać własne trudności? Nic trudnego. Zacznijcie chodzić sami na zakupy, wybierać odpowiednie produkty i gotować zdrowe posiłki dostarczające Twojemu organizmowi pełnowartościowych węglowodanów, białek i tłuszczy.

Powiązane posty
Żywienie

10 kroków do tego, by Twój dzień był udany

Codzienny pośpiech i szybkie tempo życia sprawiają, że często zapominamy o tym co…
Czytaj więcej
Żywienie

Zdrowy zamiennik mąki do wypieków i nie tylko

Zdrowe odżywianie obecnie jest bardzo ważne dla coraz większej grupy osób, a rosnąca…
Czytaj więcej
Żywienie

Co powinno charakteryzować dobrą restaurację?

Każdy z nas ma ochotę czasem zjeść na mieście. Czasem będzie to biznesowy brunch z…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.