Jakie są przyczyny infekcji intymnych?
W pochwie bytują różnego rodzaju bakterie. W zdrowym organizmie zachowana jest między nimi równowaga. Gdy zostanie ona zachwiana, zmienia się pH pochwy i następuje niedobór pałeczek kwasu mlekowego. Ochronna bariera przestaje działać, a bakterie chorobotwórcze zaczynają się namnażać. Przyczyn infekcji intymnych jest wiele. Sprzyjają im: zła lub nadmierna higiena, stosowanie antybiotyków, częste zmiany partnerów seksualnych, nieodpowiednia bielizna, stosowanie leków – głównie antybiotyków, przemęczenie, osłabienie, wizyty na basenie, zaburzenia hormonalne, czy antykoncepcja.
Objawy i leczenie infekcji intymnej
Oprócz swędzenia i pieczenia może pojawić się obrzęk, upławy o zmienionym kolorze, zaczerwienienie. Jeżeli wydzielina ma grudkowatą konsystencję, świadczy to o kandydozie, czyli grzybicy. Dodatkowymi objawami mogą być: ból w czasie stosunku, plamienia i suchość pochwy. W celu potwierdzenia infekcji konieczna jest wizyta u ginekologa. Zapisze on odpowiednie środki doustne lub dopochwowe. Oprócz przyjmowania ich wskazane jest również uzupełnienie dobroczynnych bakterii. Zahamują one rozwój szkodliwych bakterii i przyśpieszą leczenie. Więcej informacji na ich temat znajdziemy na stronie: https://www.invag.pl/.
Zapobieganie infekcjom intymnym
W każdym przypadku należy leczyć infekcje intymne – profilaktyka w grzybicy pochwy i bakteryjnym zapaleniu pochwy jest jednak również bardzo ważna. Lepiej zapobiegać schorzeniom, gdyż potrafią być bardzo dokuczliwe i utrudniające życie. Aby ich uniknąć, należy nosić przewiewną bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów i stosować środki do mycia przeznaczone do higieny intymnej. W czasie osłabienia organizmu należy przyjmować probiotyki ginekologiczne, które zapobiegną rozwojowi patogenów. Jest to wskazane także w sytuacjach, narażających nas na infekcje. Wizyta na basenie, saunie, wielu partnerów seksualnych – wszystko to powinno nas skłaniać do sięgnięcia po probiotyki.
Infekcji intymnych nie wolno lekceważyć, ani leczyć domowymi metodami, ponieważ może to przynieść odwrotne od oczekiwanych skutki, a nawet doprowadzić do zaostrzenia choroby. Nieleczone grożą powikłaniami.