Badanie stężenia cholesterolu we krwi jest jednym z podstawowych, które wykonuje się w ramach profilaktyki chorób serca. Jakie są normy? Ile wynosi prawidłowy stosunek HDL do LDL? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Rola frakcji cholesterolu
Zarówno frakcja cholesterolu HDL, jak i LDL mają do spełnienia w organizmie pewne funkcje. Występowanie obydwu (tak zwany cholesterol całkowity) jest niezbędne do utrzymania zdrowia tkanek, jednak znaczenie ma też prawidłowy stosunek HDL do LDL. Warto wiedzieć, że cholesterol jest budulcem błon komórkowych, odżywia synapsy mózgu, a także stymuluje układ odpornościowy i bierze udział w syntezie hormonów płciowych oraz witaminy D3.
Cholesterol HDL zwany jest dobrym cholesterolem, ponieważ jego stężenie we krwi – w odróżnieniu do LDL – nie przyczynia się do powstawania miażdżycy w tętnicach. Jego rolą jest „zbieranie” cholesterolu z tkanek i jego transport do wątroby.
Cholesterol LDL natomiast rozprowadza cholesterol z wątroby do komórek organizmu. Bywa nazywany złym, ponieważ może osadzać się na ścianach tętnic i tworzyć blaszki miażdżycowe, które stanowią jeden z powodów zawałów serca i udarów.
Normy cholesterolu LDL
Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego norma LDL wynosi < 115 mg/dl (< 3 mmol/l).
Kiedy stężenie jest przekroczone, należy postępować dwutorowo. Z jednej strony istotne jest obniżenie wartości LDL, a z drugiej – podwyższenie stężenia HDL. Obydwa efekty można uzyskać poprzez modyfikację diety (wprowadzenie produktów z kwasami omega-3, antyoksydantami, fitosterolami) oraz wzmożenie aktywności fizycznej.
Normy cholesterolu HDL
Wartość ta powinna plasować się na poziomie < 145 mg/dl (< 3,8 mmol/l).
Ważne, aby dążyć do jak największego stężenia „dobrego cholesterolu” we krwi. Warto włączyć do codziennego treningu większą ilość ćwiczeń aerobowych, zadbać o odpowiednią masę ciała, a także spożywać jak najmniej produktów z tłuszczami trans.
Stosunek HDL do LDL
Powszechnie uważa się, że im więcej cholesterolu HDL, tym lepiej. W stwierdzeniu tym jest sporo prawdy. Jednak opinia, że im mniej cholesterolu LDL, tym korzystniej dla zdrowia, jest błędna. Frakcja LDL jest potrzebna do transportu cholesterolu po całym organizmie, a więc niezbędna do jego właściwego funkcjonowania. Prawidłowy stosunek HDL do LDL powinien wynosić od 3:1 do 2:1.