Diety lecznicze

Zrównoważona dieta. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Zrównoważona dieta. Co powinieneś o niej wiedzieć?
Zrównoważona dieta. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Zasady zdrowego żywienia zakładają, że dieta będzie odpowiednio zbilansowana i zapewni organizmowi wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Nie chodzi tu o restrykcyjne głodówki, czy znaczne ograniczanie spożywanych pokarmów, ale o racjonalne żywienie, które zapewni nam zdrowie i dobre samopoczucie. Jak zatem powinna wyglądać zrównoważona dieta? Zrównoważona i odpowiednio skomponowana dieta wpływa na wiele sfer naszego życia. Odpowiedzialna jest nie tylko za nasze zdrowie i dobre samopoczucie, ale również efektywność w pracy, kondycję fizyczną i psychiczną oraz wyniki w nauce.

Piramida zdrowego żywienia

W komponowaniu odpowiednio zbilansowanej diety pomaga piramida zdrowego żywienia. Przedstawia się ją w formie graficznej. Takie zobrazowanie ma nam ułatwić dobieranie produktów w odpowiednich proporcjach. Postawę piramidy stanowi aktywność fizyczna, która sprzyja utrzymaniu prawidłowej wagi ciała i zachowaniu dobrej kondycji. Tuż nad aktywnością fizyczną znajdują się produkty pełnoziarniste, a w dalszej kolejności: warzywa i owoce w proporcji ¾ i ¼; ryby, drób i nabiał; masło i czerwone mięso. Należy też pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów. Zaleca się picie co najmniej 1,5 litra wody w ciągu jednego dnia.

Jedzenie i co jeszcze?

Jednak nie tylko jedzenie wpływa na nasze zdrowie oraz kondycję. Bardzo ważna jest odpowiednia dawka snu. Zaleca się, by osoby dorosłe przesypiały co najmniej 7 do 9 godzin w ciągu doby. Ostatni posiłek w ciągu dnia należy zjeść co najmniej dwie godziny przed snem. Istotne jest również spożywanie posiłków o regularnych porach i w odpowiedniej ilości, a także unikanie niezdrowych przekąsek. Główne posiłki należy komponować ze zdrowych składników. Dużo mówi się też o tym, aby rezygnować z wysoko przetworzonych produktów na rzecz tych naturalnych.

Gdzie szukać składników?

Zdrowe odżywianie i komponowanie zbilansowanej diety wymaga wykorzystania odpowiednich składników. Można ich szukać w sklepach ze zdrową żywnością albo na odpowiednich stoiskach w dużych marketach. Na rynku jest też wiele sklepów internetowych, które oferują tego typu produkty. Znajdziemy tam pestki i nasiona, zdrowe oleje, zioła, przyprawy oraz suszone owoce. Jako przykład można tu podać SklepAgnex.pl.

Superfood

W ostatnich latach sporo mówi się o superfood, tj. nieprzetworzonej żywności, bogatej w składniki odżywcze. Choć termin ten jest czysto umowny i nie ma dla niego żadnej jednoznacznej definicji, warto zwrócić uwagę, że wśród tzw. super żywności rzeczywiście wymienia się produkty o korzystnym dla człowieka działaniu. Zawierają one wiele witamin, minerałów, antyoksydantów i innych cennych związków. Do super żywności możemy zaliczyć między innymi: aronię, buraka, jagody Goji.

Odpowiednio zbilansowana dieta powinna być celem każdego dorosłego człowieka. Zwłaszcza jeśli ten odpowiada nie tylko za zdrowie swoje, ale również swoich dzieci. Wprowadzone przez niego nawyki żywieniowe zostaną utrwalone u młodszego pokolenia, co – miejmy nadzieję – będzie miało długofalowy korzystny wpływ na sposób odżywiania w przyszłości.

Powiązane posty
Diety lecznicze

Co obniża cholesterol? Jak szybko go obniżyć i co jeść, aby go zbić?

Problem z nadmiernym poziomem cholesterolu ma coraz więcej osób i to niezależnie od…
Czytaj więcej
Diety lecznicze

Dieta niskocholesterolowa – jak zdrowo się odżywiać?

Cholesterol jest potrzebny do funkcjonowania naszego organizmu. Jednak nadmiar cholesterolu LDL…
Czytaj więcej
Diety lecznicze

Dieta na nadciśnienie - jak się za nią zabrać?

Nadciśnienie to poważny i popularny problem, który jednak często jest bagatelizowany. Jak sobie…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.