Diety lecznicze

Co to jest marskość wątroby?

marskość wątroby

W Polsce umieralność z powodu marskości wątroby wynosi ponad 1.5% i stale wzrasta. Skąd taka nazwa tej choroby?
Otóż w tym schorzeniu wątroba pokrywana jest tkanką łączną. Jej prawidłowe komórki zastępowane są innymi, które niestety niszczą budowę tego narządu. Wiąże się z tym stopniowe niszczenie funkcjonalności wątroby, upośledzenie funkcji przemiany energii. Pojawiają się zaburzenia czynności wątroby takie jak problem z odpływem żółci, co niesie ze sobą całkowitą niewydolność tego organu.

Co wywołuje marskość wątroby?

Wykryto, iż jest wiele przyczyn powstawania tej choroby. Marskość może zostać odziedziczona po przodkach, a więc wrodzona. Przykładami takich chorób genetycznych jest choroba Wilsona, mukowiscydoza, galaktozemia oraz wiele innych. Chorobę tę możemy również sami nabyć zakażając się wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C lub też spożywając nadmierne ilości substancji toksycznych takich jak alkohol bądź narkotyki. Komórki wątroby przeciążone toksynami ulegają uszkodzeniu. Jak się okazuje, na marskość wątroby ma także wpływ prawostronna niewydolność serca. Zwykle występuje bardzo późno, gdy serce jest uszkodzone po przebytych chorobach. Nawet nagromadzenie tłuszczów, (występujące w takich chorobach jak cukrzyca, otyłość, choroby wieńcowe) może spowodować stłuszczenie wątroby, które z kolei prowadzi do marskości tego narządu.

Jak leczyć marskość wątroby?

Jeśli wątroba jest na zaawansowanym etapie zniszczenia, wówczas możemy jedynie spowalniać postęp choroby lub zapobiegać powikłaniom, które może wywołać marskość. Leczyć można farmakologicznie, operacyjnie (przeszczep wątroby), a także likwidując wszelkie środki odurzające takie jak alkohol i leki hepatotoksyczne. Można również zastosować odpowiednią dietę wątrobową. Na łagodzenie dolegliwości dosyć szczególnie polecany jest także ostropest.

Powiązane posty
Diety lecznicze

Co obniża cholesterol? Jak szybko go obniżyć i co jeść, aby go zbić?

Problem z nadmiernym poziomem cholesterolu ma coraz więcej osób i to niezależnie od…
Czytaj więcej
Diety lecznicze

Zrównoważona dieta. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Zasady zdrowego żywienia zakładają, że dieta będzie odpowiednio zbilansowana i zapewni…
Czytaj więcej
Diety lecznicze

Dieta niskocholesterolowa – jak zdrowo się odżywiać?

Cholesterol jest potrzebny do funkcjonowania naszego organizmu. Jednak nadmiar cholesterolu LDL…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.