W Polsce umieralność z powodu marskości wątroby wynosi ponad 1.5% i stale wzrasta. Skąd taka nazwa tej choroby?
Otóż w tym schorzeniu wątroba pokrywana jest tkanką łączną. Jej prawidłowe komórki zastępowane są innymi, które niestety niszczą budowę tego narządu. Wiąże się z tym stopniowe niszczenie funkcjonalności wątroby, upośledzenie funkcji przemiany energii. Pojawiają się zaburzenia czynności wątroby takie jak problem z odpływem żółci, co niesie ze sobą całkowitą niewydolność tego organu.
Co wywołuje marskość wątroby?
Wykryto, iż jest wiele przyczyn powstawania tej choroby. Marskość może zostać odziedziczona po przodkach, a więc wrodzona. Przykładami takich chorób genetycznych jest choroba Wilsona, mukowiscydoza, galaktozemia oraz wiele innych. Chorobę tę możemy również sami nabyć zakażając się wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C lub też spożywając nadmierne ilości substancji toksycznych takich jak alkohol bądź narkotyki. Komórki wątroby przeciążone toksynami ulegają uszkodzeniu. Jak się okazuje, na marskość wątroby ma także wpływ prawostronna niewydolność serca. Zwykle występuje bardzo późno, gdy serce jest uszkodzone po przebytych chorobach. Nawet nagromadzenie tłuszczów, (występujące w takich chorobach jak cukrzyca, otyłość, choroby wieńcowe) może spowodować stłuszczenie wątroby, które z kolei prowadzi do marskości tego narządu.
Jak leczyć marskość wątroby?
Jeśli wątroba jest na zaawansowanym etapie zniszczenia, wówczas możemy jedynie spowalniać postęp choroby lub zapobiegać powikłaniom, które może wywołać marskość. Leczyć można farmakologicznie, operacyjnie (przeszczep wątroby), a także likwidując wszelkie środki odurzające takie jak alkohol i leki hepatotoksyczne. Można również zastosować odpowiednią dietę wątrobową. Na łagodzenie dolegliwości dosyć szczególnie polecany jest także ostropest.