Zdrowie

Wpływ sterydów anabolicznych na funkcje seksualne u mężczyzn

Wpływ sterydów anabolicznych na funkcje seksualne u mężczyzn
Wpływ sterydów anabolicznych na funkcje seksualne u mężczyzn

Stosowanie sterydów stało się dziś epidemią: w sporcie wyczynowym nie można bez nich przetrwać, ponieważ wszyscy ich używają, na polu amatorskim, możliwość szybkiego przybrania na masie, a nawet spalenia tłuszczu, wygląda bardzo kusząco. Jednak zmiany hormonalne w organizmie rzadko pozostają niezauważone. Sterydy anaboliczne mają obszerną listę skutków ubocznych, które wynikają z przyjmowania ich w zbyt dużych dawkach, przez długi czas lub w połączeniu z innymi lekami farmakologicznymi. Zaburzenia erekcji należą do jednych z nich.

Sterydy anaboliczne a życie seksualne mężczyzn

Ważne! Kiedy mężczyźni przyjmują sterydy, zmniejsza się objętość i ruchliwość plemników. Odzyskanie produkcji nasienia po zaprzestaniu stosowania sterydów może zająć kilka lat. Nie ma jednoznacznych dowodów naukowych na to, że stosowanie sterydów prowadzi do rozwoju raka jąder u mężczyzn. Jednak eksperymenty na zwierzętach sugerują, że prawdopodobieństwo raka może wzrosnąć.

Kiedy mężczyźni przyjmują sterydy anaboliczne, wzrasta poziom żeńskiego hormonu estrogenu we krwi, co może wpływać na potencję, w szczególności zaburzenie erekcji. Aby przywrócić potencję podczas przyjmowania sterydów naukowcy podają jedyną słuszną metodą – zaprzestanie stosowania sterydów. W literaturze naukowej udokumentowano przypadek raka prostaty u kulturysty, który przez 18 lat przyjmował duże dawki sterydów.

Wpływ sterydów anabolicznych na funkcje seksualne u mężczyzn

Przyjmowanie sterydów anabolicznych przez sportowców wpływa na mechanizm naturalnej produkcji testosteronu: podwzgórze-przysadka-jądra. Prowadzi to do zmniejszenia naturalnej produkcji testosteronu w organizmie, jego poziomu w jądrach, a co za tym idzie do zmniejszenia objętości plemników. Skąd naukowcy to wiedzą, skoro eksperymenty na sportowcach są zabronione, a oni sami zaprzeczają wszystkiemu i utrzymują to w tajemnicy? Z badań klinicznych. Jednym z przykładów jest terapia hormonalna, jako metoda antykoncepcji u mężczyzn.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, w medycynie testosteron jest stosowany w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa poczęcia dziecka przez mężczyznę, a nie w celu jego zwiększenia: zastrzyki w dawkach terapeutycznych zmniejszają ruchliwość plemników i ich liczbę w plemnikach. Po zaprzestaniu stosowania sterydów mechanizm produkcji nasienia zostaje przywrócony do pierwotnego poziomu i nie ma powodu, aby sądzić, że uszkodzenie może być nieodwracalne. Czas rekonwalescencji może wynosić od 6 do 24 miesięcy. Zależy to bardziej od indywidualnych cech organizmu, a nie od tego, jak przyjmowano sterydy.

Ale są to wnioski oparte na przypadkach medycznych, kiedy dawki testosteronu i sterydów są zbliżone do naturalnych. W kulturystyce efekt nieprzewidywalności pozostaje, ponieważ dawki są znacznie wyższe, sterydy są przyjmowane cyklicznie oraz w połączeniu z innymi lekami. W przypadku niektórych sportowców przywrócenie produkcji i ruchliwości plemników może zająć bardzo dużo czasu. Może to być spowodowane bardzo wysokimi dawkami steroidów. Odzyskanie produkcji nasienia po zaprzestaniu stosowania sterydów może zająć kilka lat.

Jak sterydy wpływają na potencję u nastolatków?

W okresie dojrzewania genitalia wciąż się formują, a zniekształcenie poziomu hormonów może być potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia seksualnego. Jak niebezpieczne – naukowcy nie do końca wiedzą. Nie ma badań naukowych na ten temat. Jednak znowu na ratunek przychodzi medycyna: badania medyczne na wysokich nastolatkach, którzy czasami stosują sterydy w dawkach podobnych do stosowanych w kulturystyce, aby zatrzymać wzrost, sugerują, że funkcja jąder do produkcji nasienia nie jest trwale uszkodzona w okresie dojrzewania i jest przywrócona po zaprzestaniu stosowania sterydów. Dlaczego rozmiar jąder zmniejsza się podczas przyjmowania sterydów. Wraz z zahamowaniem produkcji plemników zmniejsza się również rozmiar jąder. Dzieje się tak, ponieważ 95% ich objętości zajmują struktury wytwarzające plemniki, które ulegają atrofii.

Rak jądra u mężczyzn

Nie ma ostatecznych naukowych dowodów na to, że stosowanie sterydów może prowadzić do raka jąder u mężczyzn. Literatura naukowa udokumentowała jeden przypadek raka jąder u byłego niemieckiego sztangisty, który przyjmował duże dawki sterydów w wieku od 18 do 23 lat. Wystąpiła u niego ginekomastia i w wieku 32 lat był operowany z powodu raka jąder. Naukowcy doszli do wniosku, że istnieje pozytywny związek między stosowaniem sterydów a rakiem jądra.

Nie ma jednoznacznych dowodów naukowych na to, że stosowanie sterydów prowadzi do rozwoju raka jąder u mężczyzn. Jednak eksperymenty na zwierzętach sugerują, że prawdopodobieństwo raka może wzrosnąć. Oprócz zmniejszenia objętości nasienia i zmniejszenia rozmiaru jąder, niektórzy sportowcy zgłaszają utratę libido i funkcji erekcji. Najczęściej efekt ten obserwuje się u mężczyzn przyjmujących sterydy aromatyzujące, które podnoszą poziom żeńskiego hormonu płciowego – estrogenu we krwi. Estrogen jest również potrzebny męskiemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania i jest w nim naturalnie obecny. Jednak, gdy jego poziom wzrośnie powyżej normy, naruszenie stosunku testosteronu do estrogenu prowadzi do problemów z erekcją.

 Autorem artykułu jest dziennikarz strony https://viagra.edu.pl

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.