Domowa apteczka

Po rzuceniu palenia organizm oczyszcza się stopniowo… ale jakie są fazy detoksu tytoniowego?

Po rzuceniu palenia organizm oczyszcza się stopniowo... ale jakie są fazy detoksu tytoniowego
Po rzuceniu palenia organizm oczyszcza się stopniowo... ale jakie są fazy detoksu tytoniowego

Proces detoksykacji organizmu po zaprzestaniu palenia to stopniowy i wieloetapowy proces, który przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Już po wygaszeniu ostatniego papierosa eksperci można zauważyć pierwsze pozytywne zmiany. Finalnie, cały ten proces powinien prowadzić do pełnej odbudowy organizmu.

Rzucenie palenia — jakie są pierwsze pozytywne zmiany po rzuceniu wyrobów tytoniowych?

Po zaprzestaniu palenia można zauważyć pierwsze oznaki poprawy już po 20 minutach. Tętno i ciśnienie zaczynają wtedy powoli powracać do normalnych wartości, ponieważ poprawia się krążenie dzięki większemu stężeniu tlenu we krwi. Co ciekawe, już po 24 godzinach od zaprzestania palenia organizm zaczyna usuwać dwutlenek węgla, co stanowi początek procesu oczyszczania płuc.

Po 24 godzinach od rzucenia palenia zaczynają się zmiany w percepcji smaków i zapachów. Po trzech dniach od rzucenia palenia oskrzela stają się bardziej rozluźnione, co ułatwia oddychanie. Po czterech dniach rozpoczyna się proces regeneracji błony śluzowej żołądka, która była wcześniej systematycznie podrażniana przez substancje znajdujące się w wyrobach tytoniowych.

Następnie, tzn. po upływie tygodnia-dwóch, cyrkulacja powietrza w układzie oddechowym wraca do normalnego stanu (tj. stanu sprzed palenia papierosów), co wywiera pozytywny wpływ na ogólną kondycję fizyczną organizmu. Kolejne tygodnie abstynencji przynoszą dalsze korzyści, przez co rozumie się w szczególności:

  • przywrócenie zdrowia błony śluzowej żołądka,
  • eliminację charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z ust,
  • rozjaśnienie (wybielenie) zębów.

Dalsze etapy oczyszczania organizmu po rzuceniu palenia. Jakie korzystne zmiany zachodzą w dłuższej perspektywie? Regeneracja płuc i nie tylko

Warto mieć na uwadze, że wynikający z porzucenia palenia wyrobów tytoniowych proces oczyszczania organizmu przynosi nie tylko krótkoterminowe korzyści. W ciągu kolejnych miesięcy abstynencji istotnie spada ryzyko wystąpienia chorób związanych z paleniem tytoniu, a już po roku ryzyko zawału serca maleje o połowę w porównaniu z osobami, które nadal palą.

Po kilku latach ryzyko wystąpienia raka pęcherza czy szyjki macicy również znacząco się obniża, a po dziesięciu byłym palaczom grozi o połowę mniejsze ryzyko zachorowania na raka płuc niż tym, którzy wciąż jeszcze palą. Po kilkunastu latach ryzyko zawału serca u byłych palaczy jest właściwie na takim samym poziomie, jak ma to miejsce w przypadku osób, które nigdy nie paliły. A zatem, rzucenie palenia przynosi nie tylko krótkoterminowe korzyści, ale także zabezpiecza zdrowie na dłuższą metę.

Źródła:

  1. https://niespalajsie.wum.edu.pl/node/63, dostęp 08.02.2022
  2. U.S. Department of Health and Human Services. Smoking Cessation: A Report of the Surgeon General. Atlanta, GA: U.S. Department of Health and Human Services, Centers for Disease Control and Prevention, National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion, Office on Smoking and Health, 2020.

Powiązane posty
Domowa apteczka

Korzyści płynące ze stosowania probiotyków

Probiotyki  są naturalnie dostępne w wielu produktach spożywczych, takich jak jogurty, kefiry…
Czytaj więcej
Domowa apteczka

Buczenie w uchu - czym jest?

Buczenie w uchu jest jednym z rodzajów szumów usznych, znanego również jako tinnitus. Jest to…
Czytaj więcej
Domowa apteczka

Silny ból zęba - dość nieprzyjemna dolegliwość

Silny ból zęba to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która znacznie utrudnia normalne…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.