Urządzenia

Oczyszczacz powietrza do domu. Pomagamy w wyborze właściwego modelu

Oczyszczacz powietrza do domu. Pomagamy w wyborze właściwego modelu
Oczyszczacz powietrza do domu. Pomagamy w wyborze właściwego modelu

Zimą większość mieszkańców dużych miast ma do czynienia z silnym zanieczyszczeniem powietrza. Nieraz natychmiastowo wywołuje takie objawy jak ból głowy, pogorszenie samopoczucia i koncentracji. Jednak w dłuższej perspektywie jest znacznie bardziej szkodliwe. Chociaż nie możemy nic zrobić z powietrzem, jakie jest za oknem, warto zainwestować w dobry oczyszczacz powietrza.

Smog to nasz niewidoczny wróg – obniża odporność, sprzyja chorobom serca i układu oddechowego, może przyczynić się do powstawania nowotworów. Problem zanieczyszczenia powietrza długo bagatelizowano, ale od kilku lat nagłaśnia się problem i świadomość społeczeństwa rośnie. W efekcie popularnością cieszą się oczyszczacze powietrza. Jednak urządzenia z tej kategorii bardzo się między sobą różnią. Zastanówmy się więc, co należy brać pod uwagę podczas wyboru.

Sprecyzuj potrzebną wydajność

Każde urządzenie ma inny zasięg i nie zawsze ten sam oczyszczacz sprawdzi się równie dobrze. W danych technicznych znajduje się taki parametr jak wydajność. Określa ona, przy jakiej powierzchni oczyszczacz jest w stanie filtrować powietrze. Dlatego też, zanim zamówimy konkretny model, zmierzmy dokładnie pokój, w którym będzie stał oczyszczacz i koncentrujmy się tylko na określonej grupie produktów. Jeżeli mieszkamy w wysokim mieszkaniu, zamówmy oczyszczacz o nieco większej wydajności, niż wskazywałaby na to powierzchnia.

Zwróć uwagę na filtry

Dobrej klasy oczyszczacze mają najczęściej kilka filtrów. Jest to o tyle istotne, że każdy filtr wyłapuje cząsteczki innej wielkości. Musimy się zastanowić, co jest dla nas najważniejsze, by wybrać model posiadający odpowiednie opcje filtracji. W przypadku kiedy podstawowym motywem zakupu oczyszczacza jest walka ze smogiem, zwróćmy uwagę na obecność filtru węglowego i filtru HEPA. Natomiast chcąc eliminować alergeny, drobnoustroje i wirusy, skupmy się na oczyszczaczach mających filtr HEPA i jonizator.

Tryb automatyczny

Istotna jest obecność intuicyjnego trybu automatycznego. Dobre urządzenia można ustawiać manualnie i posiadają kilka programów, ale równie dobrze mogą pracować na trybie automatycznym. Wtedy praca urządzenia jest dostosowywana do tego, co pokazują znajdujące się w nim czujniki jakości powietrza i poziomu wilgotności.

Sprawdź poziom głośności

Oczyszczacze powietrza podczas pracy emitują hałas. Jednak już poziom, na jakim jest, może się bardzo różnić. Są takie, które posiadają specjalny tryb nocny i wtedy właściwie w ogóle nie słyszymy dźwięku. Nieco głośniejsze są podczas pracy w ciągu dnia. Jednocześnie nie brakuje urządzeń, które  są bardzo głośne, a ich ciągłe działanie może być uciążliwe. Zatem poziom hałasu jest jednym z istotniejszych czynników, jakim należałoby się przyjrzeć.

Zestawiamy koszt zakupu i koszt eksploatacji

Z pewnością analizując produkty, będziemy patrzeć na ceny, ale nie zawsze jest to prawidłowe. Może się okazać, że sam oczyszczacz jest tani, a filtry do niego, które przecież trzeba wymieniać co jakiś czas, wiążą się z dużym kosztem. Wtedy też zakup w ogóle się nie kalkuluje. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, sprawdźmy, jak często wymienia się filtry i ile one kosztują.

Powiązane posty
Urządzenia

Dlaczego komora chłodnicza to must-have w branży gastronomicznej i handlowej?

Posiadanie odpowiedniej infrastruktury do przechowywania produktów jest kluczowe dla każdej…
Czytaj więcej
Urządzenia

Waporyzatory do suszu – nowoczesna aromaterapia

Waporyzator to urządzenie XXI wieku, które umożliwia odparowanie substancji aktywnych zawartych w…
Czytaj więcej
Urządzenia

Myjka do żywności - dlaczego warto jej używać i jak działa taki sprzęt?

Zastanawialiście się kiedyś nad zakupem myjki do żywności? Taki sprzęt z panelem dotykowym to…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.