Zdrowie

Leki przeciwzakrzepowe − jak działają?

leki przeciwzakrzepowe
leki przeciwzakrzepowe


Leki przeciwzakrzepowe przepisuje lekarz w przypadku podejrzenia lub zdiagnozowania zakrzepicy lub zatorów żylnych. Stosuje się je zgodnie ze ścisłymi zaleceniami specjalisty. Możesz przyjmować je w formie tabletek lub zastrzyków. W aptece niestacjonarnej dostępne są także leki na rozrzedzenie krwi bez recepty. Poznaj bliżej leki przeciwzakrzepowe i leki na rozrzedzenie krwi i dowiedz się, kiedy je przyjmować.

Czym są leki przeciwzakrzepowe?

Leki przeciwzakrzepowe zawsze przepisuje lekarz. Ich działanie polega głównie na tym, że łagodzą one (lub też hamują) proces krzepnięcia krwi. Kiedy Twoja krew jest zbyt gęsta, może gromadzić się w naczyniach i powodować zatory, zakrzepy lub skrzepliny. Jest to niebezpieczne zjawisko, dlatego jeżeli zauważysz u siebie problemy z krążeniem, lepiej szybko skonsultuj się z lekarzem.

Antykoagulanty (bo tak nazywa się też leki przeciwzakrzepowe) stosuje się przy podejrzeniu zakrzepicy, profilaktycznie, ale także wtedy, kiedy doszło już do zakrzepu i taką skrzeplinę trzeba rozpuścić.

Leki przeciwzakrzepowe dzieli się na heparyny, heparyny drobnocząsteczkowe i „antywitaminę K”. Heparyny działają w ten sposób, że zatrzymują proces krzepnięcia krwi, ale nie rozpuszczają już istniejących zakrzepów. Najczęściej podaje się je jako kroplówkę lub zastrzyk domięśniowy. Heparyny drobnocząsteczkowe różnią się od heparyn tym, że działają znacznie szybciej. Z kolei „antywitamina K”, najczęściej w formie tabletek, hamuje działanie witaminy K, która odpowiada za krzepnięcie krwi. Najbardziej popularnym lekiem tego typu jest popularna aspiryna.

Leki przeciwzakrzepowe a alkohol

Przede wszystkim, warto pamiętać, że alkohol jest niczym innym, jak trucizną dla Twojego organizmu. Twój organizm potrzebuje dużo energii, żeby go strawić i wydalić z organizmu.

Łączenie alkoholu z lekami nigdy nie jest dobrym pomysłem. Alkohol może bowiem wchodzić w interakcje z różnego rodzaju lekami, przyspieszać lub osłabiać ich działanie. Często podkreśla się, że alkohol może wzmagać działanie leków przeciwzakrzepowych.

Nowe generacje leków nie powinny jednak wchodzić w bezpośrednie działanie z tego rodzaju lekami. Zawsze jednak sprawdź w ulotce, czy podczas przyjmowania danego rodzaju leków można pić alkohol. Weź też pod uwagę, że alkohol może znacznie wpływać na pracę Twojego serca, wątroby i innych narządów.

Inne leki na rozrzedzenie krwi bez recepty

Leki przeciwzakrzepowe bez recepty to przede wszystkim kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna. Ma ona działanie rozrzedzające krew. Ta substancja może hamować sklejanie się płytek krwi. Jeżeli masz problemy z krążeniem, zanim zaczniesz brać aspirynę na własną rękę, lepiej skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Na rozrzedzenie krwi możesz też stosować naturalne środki roślinne. Takie działanie ma m.in. kasztanowiec czy czosnek! Kiedy przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe uważaj na te składniki, bo mogą one dodatkowo wzmocnić działanie antykoagulantów.

Leki przeciwzakrzepowe, które możesz znaleźć między innymi pod linkiem: https://eapteka.pl/kategorie/serce-i-krazenie/przeciwzakrzepowe zawsze stosuj zgodnie z zaleceniem lekarza. Nawet jeżeli są to leki bez recepty! Pamiętaj, że proces krzepnięcia krwi jest w Twoim organizmie właściwie pożądany, dlatego nie można też rozrzedzić krwi do zbyt wysokiego stopnia.

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.