Seks

Krążek dopochwowy to nie damska prezerwatywa. O czym trzeba wiedzieć?

Krążek dopochwowy to nie damska prezerwatywa. O czym trzeba wiedzieć
Krążek dopochwowy to nie damska prezerwatywa. O czym trzeba wiedzieć

Czy krążek dopochwowy i damska prezerwatywa to to samo? Odpowiedź na to pytanie jest przecząca. Czym różnią się te dwie metody antykoncepcji? Jak powinno się je stosować? Czy istnieją jakieś działania niepożądane? Jeśli tak, to jakie? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Jeżeli chcesz poznać najważniejsze informacje dotyczące stosowania krążków dopochwowych oraz damskich prezerwatyw, zapoznaj się z tym tekstem.

Czym jest krążek dopochwowy? Co to jest damska prezerwatywa?

Krążek dopochwowy to elastyczny i najczęściej bezbarwny pierścień o średnicy około pięciu centymetrów. Umieszcza się go bezpośrednio w pochwie. Jest to hormonalny sposób antykoncepcji i pomimo niskiego poziomu hormonów wydzielanych do organizmu jest to wysoce skuteczna metoda zapobiegania ciąży.

Damska prezerwatywa wygląda natomiast jak męski kondom, jednakże jest na obu końcach zakończona elastycznymi pierścieniami – zamkniętym i otwartym. Zadaniem pierścienia otwartego jest zabezpieczanie prezerwatywy przed wpadaniem do pochwy, natomiast zamknięty ułatwia prawidłowe umiejscowienie prezerwatywy w pochwie. Po stosunku należy ją wyjąć – jest ona jednorazowaJest to mechaniczny środek antykoncepcji.

Co wybrać – krążek dopochwowy czy damską prezerwatywę? 

Krążek dopochwowy[1] jest idealny dla kobiet, które nie mogą stosować np. tabletek antykoncepcyjnych ze względu na wymioty i częste biegunki, ponieważ pierścień omija przewód pokarmowy i eliminuje ogólnoustrojowe skutki uboczne hormonalnej antykoncepcji. Ponadto, poprzez uwalnianie się hormonów w pochwie, wahania stężenia estrogenu i progesteronu we krwi są mniejsze. W trakcie stosowania krążka występują także mniejsze krwawienia i plamienia między miesiączkami. Możliwe jest także swobodne współżycie i stosowanie tamponów.

Damskie prezerwatywy są natomiast zalecane kobietom, które nie mogą z różnych względów przyjmować hormonów. Ponadto, jest to także optymalna ochrona przez ciążą wtedy, kiedy do współżycia dochodzi rzadko. Jest to również metoda, która chroni przed chorobami wenerycznymi. Jej stosowanie zaleca się także w przypadku, kiedy mężczyźni nie mogą stosować kondomów np. przez alergię.

Krążek dopochwowy a damska prezerwatywa – sposób stosowania

Krążek dopochwowy umieszcza się bezpośrednio w pochwie. Należy go wyjąć po trzech tygodniach i zrobić tygodniową przerwę, w trakcie której powinno nastąpić krwawienie z odstawienia. Po siedmiu dniach należy umieścić w pochwie nowy pierścień i postępować w taki sam sposób.

Używanie damskiej prezerwatywy jest bardziej skomplikowane, niż stosowanie krążków dopochwowych. Po pierwsze, aplikację damskiej prezerwatywy należy przeprowadzić bardzo dokładnie. Nie należy jej również stosować równocześnie z męską prezerwatywą. Trzeba również uważać na to, aby członek nie wsunął się między pochwę a prezerwatywę. Po współżyciu należy ją wyjąć z pochwy tak, aby nasienie nie wypłynęło.

Krążek dopochwowy i damska prezerwatywa – przeciwwskazania i działania niepożądane

Istnieją przeciwwskazania co do stosowania krążka dopochwowego, związane z tym, iż jest to antykoncepcyjny środek hormonalny. Nie może być być stosowany przez kobiety, które:

 • mają schorzenia wątroby,
 • cierpią na zapalenie trzustki,
 • chorują na cukrzycę,
 • mają migrenowe bóle głowy,
 • mają zakrzepicę żylną,
 • mają krwawienia z pochwy o nieznanym podłożu.

Mogą również wystąpić objawy niepożądane, takie jak:

 • trądzik,
 • zwiększenie masy ciała,
 • problemy z oddawaniem moczu,
 • bóle i zawroty głowy,
 • zapalenie pochwy.

W przypadku damskich prezerwatyw nie ma przeciwwskazań co do ich stosowania oraz efektów ubocznych. Kobiety jedynie mogą się skarżyć na niewygodne zakładanie, konieczność pilnowania, aby nie wypadła w trakcie współżycia i poczucie mniejszej atrakcyjności przez to, iż pierścień wewnętrzny wystaje poza pochwę.

 

[1] Krążki dopochwowe, Gdziepolek.pl (https://www.gdziepolek.pl/kategorie/krazki-dopochwowe)

Powiązane posty
Seks

Aktywność fizyczna, a sprawność seksualna mężczyzn

Problem z potencją to bardzo wstydliwy kłopot dla wielu panów. W świecie, w którym dominuje…
Czytaj więcej
SeksZdrowie

Problem z erekcją

W tym artykule poznasz czynniki wpływające na problemy z erekcją, oraz znajdziesz garść…
Czytaj więcej
Seks

Naturalne afrodyzjaki na potencję

Impotencja, wstydliwy problem wielu mężczyzn. Problem, który niesie za sobą potężne brzemię…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.