Zrozumienie, jak bardzo palenie papierosów jest szkodliwe to pierwszy krok w walce z nałogiem. Konieczne jest wybranie metody, która pozwoli uwolnić się od uzależnienia raz na zawsze. W tym celu warto poznać kilka rozwiązań i odpowiednio się przygotować, aby nawet w trudnych i kryzysowych sytuacjach umieć sobie poradzić.
Dlaczego palę?
Wiele osób bez zastanowienia podchodzi do rzucenia palenia papierosów. Wybierają łatwo dostępną metodę, która czasowo zapobiega sięganiu po papierosa, ale nie leczy przyczyn, z których uzależnienie się rozwinęło. Czy ma to sens? Nie. Allen Carr to Brytyjczyk, którą swoją metodą udowadnia, że najważniejszym elementem podczas walki z nałogiem nikotynowym jest wrócenie nie tylko do momentu, w którym pierwszy raz sięgnęło się po papierosa, ale również do każdego razu, podczas którego się go zapalało. Obecnie jest to najbardziej łatwy sposób na rzucenie palenia z Allen Carr.
Carr udowadnia, że palenie papierosów jest ściśle powiązane z tym, że kojarzone są z przyjemnością i relaksem. Warto zastanowić się, dlaczego sięgamy po papierosa. Czy może łagodzi on stres? A może jest tylko wypełnieniem czasu podczas przerwy w pracy? Czy też palimy, gdy czujemy niepokój? Odpowiedź na te pytania, pozwoli uświadomić sobie bardzo ważną rzecz – palenie nie odstresowuje, nie relaksuje i nie daje przyjemności, ponieważ jest wyłącznie substancją szkodzącą organizmowi.
Co zatem zrobić?
Przed skorzystaniem z tej metody warto znaleźć inne sposoby na relaks i łagodzenie stresu. Przygotowanie się przed przystąpieniem do programu pozwoli lepiej sobie poradzić podczas odczuwania głodu nikotynowego. Dobrze jest rozwinąć w sobie jakąś pasję, która wypełni czas i zainspiruje do tego stopnia, że dręczące myśli o papierosie znikną. Można również zaangażować się w jakieś prace charytatywne czy dodatkowe zajęcia rozwijające różne umiejętności – wszystko, co pozwoli zapomnieć o paleniu, a jednocześnie sprawi przyjemność, wprowadzi w stan relaksu oraz zredukuje stres.