Zdrowie

GGTP w diagnostyce chorób wątroby

GGTP w diagnostyce chorób wątroby
GGTP w diagnostyce chorób wątroby

Gamma-glutamylotranspeptydaza to tak zwane GGTP, czyli jedno z podstawowych badań krwi służące do oznaczenia enzymów istotnych w diagnostyce chorób wątroby. Jest to niezwykle czułe badanie, które w rękach specjalisty pozwala w szybki i trafny sposób postawić diagnozę. Przekonaj się czym jest GGTP, normy badania oraz jak przygotować się do badania.

Co to jest GGTP?

GGTP to enzym, czyli gamma-glutamylotranspeptydaza. To enzym błonowy występujący w tkankach oraz płynach ustrojowych. Największa jego ilość wydzielana jest przez nerki i jelita, niemniej obecny jet także w: wątrobie, mózgu, trzustce, płynie mózgowo-rdzeniowym czy komórkach nabłonka dróg żółciowych. Badanie GGTP jest wykonywane z krwi, które pochodzi w znacznej mierze z wątroby. Dzięki temu jest ono niezwykle czułym testem wątrobowym , jeśli nie najczulszym.  Przeczytaj więcej o badaniu GGTP na stronie: https://diag.pl/sklep/badania/ggtp/. Warto zauważyć, że enzym gamma-glutamylotranspeptydazy pełni rolę w procesie neutralizacji alkoholu oraz substancji toksycznych. Również bierze udział w syntezie i degradacji białek. Dlatego też wynik GGTP ponad normę wskazuje na nieprawidłowe działanie narządu, jakim jest wątroba. W tym przypadku konieczne jest nie tylko poszerzenie diagnostyki, ale i wizyta u lekarza specjalisty chorób zakaźnych lub też hepatologa. Przekonaj się, jak można przygotować się do badania laboratoryjnego, jakim jest oznaczenie GGTP.

GGTP – jak przygotować się do badania?

Badanie to nie wymaga przygotowania ze strony pacjenta. Niemniej warto zwrócić uwagę, aby ostatni posiłek spożyć do godziny 18 w dniu poprzedzającym wykonanie badanie GGTP. Wysoki wynik GGTP może być skutkiem spożycia bardzo tłustego posiłku, ale i wypicia większej ilości alkoholu. Dlatego powinno się unikać tych substancji przed badaniem, zwłaszcza dzień przed. Pragnąc uzyskać miarodajne wyniki, lekarze czasem proszą także o odstawienie niektórych leków. Szczególnie tych, zawierających w swoim składzie hormony. Wśród wskazań do wykonania badania GGTP należy wymienić między innymi: cholestaza zewnątrzwątrobowa, zapalenie wątroby, żółtaczka, alkoholowa choroba wątroby, niedokrwienie miąższu wątroby, kamica przewodów żółciowych czy polekowe uszkodzenie wątroby.

Jak wygląda badanie krwi GGTP?

Badanie GGTP wygląda jak każde inne badanie wykonywane z krwi. Od pacjenta w gabinecie po uprzednim przygotowaniu, pobierana jest próbka krwi przez wykwalifikowany personel medyczny. Następnie próbka ta jest odpowiednio zabezpieczana i przekazywana do analizy. W czasie wspomnianego pomiaru badana jest ilość  enzymu gamma-glutamylotranspeptydazy, jaki znajduje się w krwioobiegu pacjenta. Niewątpliwie jest to szybkie i prawie bezbolesne badanie, które dostarcza wiele informacji dla wykwalifikowanego specjalisty. 

GGTP – poznaj normy

Norma GGTP dla kobiet wynosi < 35 U/I, natomiast dla mężczyzn < 40 U/I. Każdy wynik wymaga jednak wizyty u lekarza oraz uwzględnienia wywiadu lekarskiego. Norma u mężczyzn jest nieznacznie wyższa ze względu na gruczoł krokowy, w którym jest również obecny jest enzym gamma-glutamylotranspeptydazy. Warto podkreślić, że na wynik badania GGTP wpływa wiele czynników – tłuszcz, alkohol czy zbyt późna kolacja. Uzyskany wynik tego badania biochemicznego może wskazywać na wiele dolegliwości, dlatego konieczne może okazać się wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych lub z zakresu diagnostyki obrazowej.  

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.