Dieta Dukana – bardzo dobrze pamiętam czas, gdy wszyscy po raz pierwszy usłyszeli o tej diecie. Gwałtownie w Internecie zaczęły pojawiać się informacje na jej temat, liczne opinie oraz opisy efektów. Zachęcona pozytywnymi opiniami, również rozpoczęłam dietę doktora Dukana….
A więc jak działa dieta Dukana?
Powiem tak, musisz przygotować się na przestrzeganie wielu zasad przez cały okres trwania diety. Twórcą diety jest francuski lekarz Pierre Dukan, który uważa, że wszystkie zakazy oraz nakazy w tej diecie odgrywają zasadniczą rolę, a nawet najmniejsza wpadka okazuje się być destrukcyjna dla Ciebie. Kolejno musisz przejść przez 4 fazy:
- faza ATAKU – najbardziej wymagająca, w której spożywasz jedynie samo białko (proteiny). W tej fazie możesz uzyskać bardzo szybko wymarzone efekty. Jeśli zagrasz uczciwie, możesz spodziewać się naprawdę bardzo dobrych rezultatów. Co możemy w takim razie jeść? Chude mięso wołowe, cielęce, wieprzowe i dziczyzna, wątróbka, ryby, skorupiaki, drób, niskotłuszczowa szynka, indyk, kurczak, jaja, nabiał, woda i inne napoje bez kalorii. Musisz spożywać również 1 ½ łyżki otrębów owsianych. Przyprawy i zioła także są polecane, aby uniknąć w tej fazie monotonii posiłków. Faza ataku trwa od jednego do 10 dni, w zależności od tego, ile chcemy zrzucić zbędnych kilogramów.
- faza NAPRZEMIENNA – w tej fazie możesz pozwolić sobie na spożywanie warzyw w wybrane dni. Dr Dukan wspomina o tym, aby jednego dnia przyjmować „czyste białko” natomiast w kolejnym dniu połączyć proteiny z warzywami. I tak na przemian. Istnieje też możliwość taka, że przez pierwsze 5 dni spożywasz samo białko, a przez kolejne 5 dni białko + warzywa. Zaleca się również przyjmować 2 łyżki otrębów owsianych. Najlepiej jest spożywać warzywa o niskiej zawartości skrobi np. ogórki, awokado, pieczarki, seler, cukinia, papryki i sałaty itp.
- faza UTRWALANIA – pozwala ona na dodanie kolejnych pokarmów do jadłospisu np. ser, chleb, owoce. Faza ta jest procesem utrwalających Twoją obecną wagę. Każdego dnia możesz spożywać białka i warzywa, porcję owoców, dwie kromki chleba pełnoziarnistego. W tygodniu możesz pozwolić sobie 2 razy na makaron oraz na okazjonalny posiłek. Raz na tydzień warto zrobić fazę ataku białkiem.
- faza STABILIZACJI – to najprostsza faza, która pozwala Ci ustabilizować Twoją wagę.
Czy można schudnąć?
Najprawdopodobniej można. Nie wykonano jeszcze badań, aczkolwiek przeprowadzono ankietę w 2010 roku. Uczestniczyło w niej 1525 osób, które przez pierwsze 2 etapy średnio straciły 15,7 kg.
Czy dieta jest odpowiednia dla osób cierpiących na problemy sercowo – naczyniowe?
Na ten temat istnieje kilka opinii. W badaniu, które wcześniej opisałam, część osób wypowiedziała się na temat poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Okazało się, że ich zawartość była taka sama. U niektórych osób wyniki poprawiły się, aczkolwiek nie wiadomo, czy było to skutkiem stosowania diety Dukana. Kardiolodzy polecają diety bogate w owoce, warzywa, błonnik, ziarna oraz diety z niską zawartością tłuszczów nasyconych i soli.
Czy stosując dietę Dukana, istnieje ryzyko pogorszenia zdrowia?
Są dwie odpowiedzi: krótkoterminowa, wysokobiałkowa oraz o niskiej zawartości węglowodanów dieta nie powinna być szkodliwa dla organizmu. Patrząc natomiast w perspektywie długoterminowego stosowania tej diety, może zaistnieć ryzyko powikłań i zagrożeń. Przyjmując białko w organizmie wytwarza się kwas moczowy, który musi być wyeliminowany. Przyjmując bardzo dużą ilość białka, Twoje nerki muszą wykonywać więcej pracy niż dotychczas. Może to być za duże obciążenie dla nich, co może skutkować późniejszymi problemami z nerkami. Dr Dukan w książce wspomina o tym, polemizując, że picie wystarczającej ilości wody pozwoli utrzymać pracę nerek w odpowiednim stanie.
Wyłączając z diety owoce, ziarna, możesz również narazić się na niedobór składników żywieniowych.
Przy diecie Dukana często występują również zaparcia, suchość w gardle, nieświeży oddech itp. Zwykle są to objawy diet o niskiej zawartości węglowodanów.