Jak powszechnie wiadomo, stomatologia jest działem nauk medycznych. Zajmuje się leczeniem, diagnozą chorób tudzież schorzeń mających związek z zębami, przyzębiem oraz jamą ustną. W przypadku problemów z uzębieniem warto wiedzieć, gdzie się udać.
Stomatologia – czy istnieje podział?
Stomatologia dzieli się na kilka specjalizacji:
- Ortodoncja – zajmuje się korygowaniem nieprawidłowości zębowych, wad twarzowo-szczękowych oraz zgryzu. Lekarzem specjalistą tej dziedziny jest ortodonta. Z ortodoncją wiążą się aparaty na zęby oraz aparaty ortodontyczne. Stosowane są przy wadach zgryzu.
- Protetyka polegająca na odtworzeniu po stracie zębów naturalnych, czy też po masowym ich uszkodzeniu.
- Chirurgia szczękowo-twarzowa – leczenie operacyjne zaburzeń jamy ustnej, twarzy i szyi.
- Pedodoncja (stomatologia dziecięca) zajmuje się leczeniem zębów mlecznych, ząbkowaniem i jego zaburzeniami. A także wadami zgryzu u dzieci oraz próchnicą.
- Stomatologia zachowawcza z endodoncją (leczenie kanałowe)- profilaktyka próchnicy zębów i leczenie ubytków próchniczych.
- Chirurgia stomatologiczna to leczenie operacyjne jamy ustnej oraz zębów.
- Periodontologia zajmuje się kuracją błony śluzowej jamy ustnej oraz chorobami przyzębia. Najczęściej jest to paradontoza.
Co warto wiedzieć?
Prawdy na temat zębów:
- Nabiał ma dobry wpływ na zęby, ponieważ zawiera witaminę D, białko i wapń. Dzięki temu je wzmacnia.
- Próchnica jest zakaźna. Do zarażenia może dojść poprzez np. pocałunek. W przypadku małych dzieci do zakażenia dochodzi, gdy osoba dorosła z próchnicą obliże smoczek niemowlaka.
- Bardziej dokładnie czyści od szczoteczki, nić dentystyczna. Dostaje się ona w trudno dostępne miejsca. Do pełnej higieny jamy ustnej, należy używać obu wspomnianych narzędzi.
- Guma do żucia bez cukru może zastąpić szczotkowanie pomiędzy posiłkami. Dotyczy to jedynie sytuacji, gdy nie ma możliwości umycia zębów bezpośrednio po posiłku.
- Kawa i herbata przyczyniają się do przebarwień na zębach.
Co pół roku powinno się chodzić do dentysty celem przeglądu jamy ustnej i uzębienia. Warto o tym pamiętać. Pomoże to uniknąć sytuacji, gdzie konsultacja będzie przymusem z powodu bólu zęba i jego leczenia. A przecież spotkanie ze stomatologiem nie musi być nieprzyjemne, jeśli systematycznie będzie się dbało o stan swoich zębów.