Zdrowie

Co warto wiedzieć o zwyrodnieniu stawów?

choroba zwyrodnieniowa stawów
choroba zwyrodnieniowa stawów

Często orientujemy się, jak ważne jest zdrowie, dopiero wtedy, kiedy zaczynamy je tracić. W średnim wieku pojawiają się pierwsze objawy starzenia, a dodatkowo mogą również występować skutki dotychczasowego trybu życia. Częstym problemem w naszym społeczeństwie jest choroba zwyrodnieniowa stawów, która wynika z różnych kwestii.

Bardzo często zwyrodnienia są efektem ciężkiej pracy fizycznej, ale również braku dbałości, czy niewłaściwej diety. U niektórych pacjentów jest to problem genetyczny, który towarzyszył również ich przodkom. W jaki sposób można sobie radzić ze zwyrodnieniami stawów?

Wizyta u lekarza specjalisty

Zawsze, kiedy pojawiają się niepokojące objawy, warto udać się do swojego lekarza. Nie powinno się samodzielnie stawiać takich diagnoz, jak choroba zwyrodnieniowa stawów, ponieważ objawy są podobne, jak w przypadku zapalenia stawów. Jest to często problem autoimmunologiczny i wynika z wielu różnych kwestii. Taka choroba miewa swoje rzuty i tylko lekarz może ją wykluczyć. Najczęściej specjalista wykonuje badanie i zleca również pobranie krwi, aby zweryfikować wszystkie możliwości. Następnie, powinien zalecić odpowiednie leczenie.

Co pacjent może robić sam, kiedy dotyka go choroba zwyrodnieniowa stawów?

Bardzo ważne jest, aby samodzielnie zadbać o siebie i robić wszystko, by choroba nie rozwijała się. Kluczowy dla zdrowia pacjenta jest zawsze ruch. Stawy bardzo nie lubią znajdować się w nieruchomej pozycji. Nawet, jeżeli pierwsze ćwiczenia będą sprawiały ból, po jakimś czasie każdy przekonuje się, że są one pomocne i w znacznym stopniu mogą zwiększać ruchomość stawów. Warto jak najwięcej spacerować na świeżym powietrzu, jeździć na rowerze albo pływać. Tego typu aktywności najczęściej zalecają swoim pacjentom specjaliści. Warto pomyśleć o tym, że odpowiednia dawka ruchu nie tylko rozrusza stawy, ale wpłynie również na obniżenie masy ciała. Ta bywa bardzo kłopotliwa, kiedy bolą stawy kolanowe. Nawet nadwaga może być przeszkodą w skutecznym leczeniu.

Bardzo ważną kwestią jest też odpowiednia dieta. Najlepiej zdecydować się na taką bogatą w ryby morskie oraz najlepsze tłuszcze roślinne w postaci oliwy z oliwek, czy oleju kokosowego. Należy unikać mięs, a przede wszystkim tego czerwonego, ponieważ zakwasza ono organizm i może bardzo negatywnie wpływać na stan stawów. Także nabiał powinno się jeść w ograniczonych ilościach. Bez ograniczeń można jeść za to warzywa, najlepiej w surowej formie. Można wspomóc się też środkami ochrony zdrowia, takimi jak dostępne w https://www.angelini.pl/wps/wcm/connect/pl/home/obszary-terapeutyczne/leczenie-stawow/o-problemie/choroba-zwyrodnieniowa-stawow-jej-podzial-i-mozliwe-leczenie – to lider w dziedzinie ochrony zdrowia, wśród leków bez recepty. Prowadzenie ogólnie zdrowego trybu życia bardzo pozytywnie wpływa na stan pacjenta.

Powiązane posty
Zdrowie

Elektryczne wózki inwalidzkie – przeznaczenie i refundacja z NFZ

Szczególnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest inwalidzki wózek…
Czytaj więcej
Zdrowie

Jak dobrać wózek inwalidzki dla dzieci?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka może być trudny, ponieważ istnieje wiele różnych…
Czytaj więcej
Zdrowie

Dobór odpowiednich okularów

Z iloma wadami wzroku ma się do czynienia w obecnym czasie? Wieloma! Można je podzielić…
Czytaj więcej
Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter!
Otrzymuj informacje o nowościach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.